Országszerte tüntetnek pénteken a romániai mezőgazdasági termelők
Fotó: Portalsm.ro
Országos gazdatüntetést hirdetett április 7-ére, péntekre a négy legnagyobb romániai mezőgazdasági érdekvédelmi szervezet a vámmentesen beérkező olcsó ukrán mezőgazdasági termékek miatt, ami óriási veszteségeket okoz a hazai gazdatársadalomnak. A szervezők arra számítanak, hogy országszerte több ezer gazda vonul utcára mezőgépekkel.
2023. április 03., 21:402023. április 03., 21:40
2023. április 03., 21:492023. április 03., 21:49
A négy legnagyobb romániai gazdaszervezet által létrehozott Szövetség a mezőgazdaságért elnevezésű érdekvédelmi csoportosulás pénteken 10-15 óra között országos gazdatiltakozást szervez az ország össze megyéjében. A Romániai Mezőgazdasági Termelők Egyesületeinek Ligája (LAPAR), a Pro Agro szervezet, a Kukoricatermesztők Országos Szövetsége (Forumul APPR) és a Mezőgazdasági Szövetkezetek Országos Szövetsége által megalakított érdekvédelmi szövetség megmozdulásához országszerte számos gazdaegyesület csatlakozott.
A gazdatüntetést szervező szövetség szerkesztőségünkhöz eljuttatott közleményében úgy fogalmaz, hogy a pénteki megmozdulást a romániai gazdák elkeseredettsége váltotta ki. A gazdaszövetség szerint elképesztő az Európai Bizottság módszere, amivel Ukrajna megsegítése érdekében vámmentessé tette az Európai Unió tagországainak piacaira érkező mezőgazdasági és élelmiszeripari termékeket. „A tavaly nyár óta eltörölt uniós védővámok oda vezettek, hogy a háborús helyzet szorításában az ukrán termelők önköltségi ár alatt adtak túl termékeiken.
– fogalmaz a Szövetség a mezőgazdaságért állásfoglalása.
A román gazdaérdekvédelem szerint a mostani jelenségre már az ukrajnai háború kirobbanását követően figyelmeztették a bukaresti kormányt, de javaslataikról nem alakult ki érdemi párbeszéd és közös megoldáskeresés.
A Romániába érkező olcsó ukrán gabona versenyképtelenné tette a romániai termelést, drasztikusan csökkentette a belföldi értékesítési árakat és irreálisan felsrófolta az áruszállítás költségeit, miután az ukrán gabonát szállító cégek minden kibérelhető közúti és vasúti teherjárművet igénybe vettek. A gazdamegmozdulást szervező szövetség szerint példátlan helyzet állt elő: a hazai gabonatermesztők raktárai aratás előtt pár hónappal még tele vannak, mert a telített piacon nem lehet gabonát értékesíteni. ,,Méltánytalannak tartjuk az európai gabonapiac krízishelyzetére kiutalt támogatás összegét – a Romániának szánt összeg a teljes támogatás 18 százaléka –, olyan körülmények között, amikor
– mutat rá az állásfoglalás.
Traktoros felvonulás. A szervezők a romániai határátkelő állomások környékén is tiltakoznak
Fotó: Képkivágás/Videófelvétel
A román gazdaszervezetek azt követelik a bukaresti kormánytól, hogy az Ukrajnából érkező – és Romániát tranzitáló – mezőgazdasági és élelmiszeripari szállítmányokat külön kezeljék a vámhivatalokban. Szigorú élelmiszerbiztonsági és minőségvizsgáló ellenőrzést kérnek az országba érkező termékekre. Felszólítják az illetékes európai szerveket, hogy léptessék életbe a 2022. május 30. előtti vámtarifákat az ukrán mezőgazdasági és élelmiszeripari árukra. Kérik a romániai termelők által elszenvedett károk és jövedelemkiesés megtérítését arra az időszakra, amikor a vámmentes ukrajnai termékek elárasztották a romániai piacot.
Fazakas Miklós, a LAPAR erdélyi alelnöke a Krónikának elmondta, hogy a péntekre szervezett országos gazdatüntetés ötlete a Romániai Mezőgazdasági Termelők Egyesületeinek Ligájában fogalmazódott meg, miután nem sikerült érdemi megoldást találni a vámmentes ukrajnai gabona és egyéb mezőgazdasági termékek importja által okozott károk rendezésére. „Ilyen súlyos gondjai évek óta nem voltak a hazai gabonatermesztésnek és állattenyszétésnek. A legtöbb mezőgazdasági termék nagybani felvásárlási ára az önköltségi ár alá került. Minden gazdaszervezet közös véleménye, hogy ez nem lehet, nem szabad tovább tűrni” – fogalmazott portálunknak a nyárádkarácsoni agrárvállalkozó, aki az országos érdekvédelmi szervezetben betöltött tisztsége mellett az RMGE Maros szervezet elnöke.
Fazakas szerint a gazdaszervezetek egyetértenek abban, hogy
Személyesen is találkoztak a mezőgazdasági miniszterrel és a minisztériumi államtitkárokkal, de nem sikerült kiállásra késztetni a szakminisztérium vezetőségét. A gazdaérdekvédelem úgy látja, a román kormány semmilyen szinten nem akar szembemenni az uniós és amerikai ,,Ukrajna-lobbival”, inkább beáldozza saját gazdáinak érdekeit. Ezzel a magatartásával Románia egyedül maradt Kelet-Európában, mert a többi állam rendre talált valamilyen megoldást, vagy keményen lobbizik Brüsszelben. Kelet-Európából a lengyelek segítik legtöbbet Ukrajnát, de amikor a saját piacuk érdekeiről van szó, határozottan fellépnek. ,,Nem csak az ukrán termékek lengyelországi tranzitját ellenőrzik szigorúan, hanem minden gabonatermesztő gazda 30 euró körüli ámogatást kap a betárolt és el nem adott termények tonnájáért. Az uniótól kapott tízmillió eurós gyorssegély Romániában arra elég, hogy a gabonatermesztők tárolt termékéért tonnánként egy eurót kapjanak” – érvelt a marosszéki mezőgazdasági szakember.
Nagypéntek miatt kevesebb magyar résztvevő lesz
A pénteki gazdamegmozdulás elsősorban a dél-romániai és a dél-moldvai nagy gabonatermelő megyékre összpontosul, ahol a nap folyamán több ezer traktor és egyéb mezőgazdasági gép lassítja, akadályozza majd a forgalmat az utakon. Fazakas szerint a megmozdulást országszerte kiterjesztik a határállomások környékére is. A megyei prefektúrák körül is mindenhol terveznek tüntetéseket.
A LAPAR alelnöke sajnálatosnak tartja, hogy a katolikus és protestáns húsvétot megelőző nagypénteken kerül sor az országos megmozdulásra, emiatt jóval kevesebb magyar gazda lesz jelen.
A bukaresti szervezők ígérete szerint a következő napokban részletesen beszámolnak a megyénkénti megmozdulások helyszíneiről. Fazakas Miklós azt reméli, hogy az erdélyi megyékben is mindenhol utcára vonulnak a gazdák, hogy felhívják a figyelmet tarthatatlan helyzetükre.
Tiltakozásból egy tartálykocsinyi tejet öntöttek el tüntető gazdák szerdán a szilágysági Szurdukon. A Krónika által megkérdezett állattenyésztési szakember szerint ma a termelőktől önköltségi áron vásárolják fel a tejet a feldolgozó üzemek.
Több kelet-európai országot átfogó tüntetésre készülnek április 7-én a gazdák: az uniós piacra érkező olcsó ukrajnai gabona leállítását követelik. A bolgár gabonatermesztők tüntetésekkel akadályozzák a forgalmat a bolgár-román határátkelőknél.
Épségben sikerült kijutnia egy hídról lezuhant gépkocsiból egy kilenc éves kislánynak Vrancea megyében – számolt be a Hotnews.ro.
Marcel Ciolacu miniszterelnök szombaton Piteşti-en kijelentette, hogy a bruttó hazai termék több mint 13 százalékát adó autóipar „a román gazdaság motorja”.
Az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság elnöke, Sebastian Hotca szombaton arra intette Facebook-oldalán a vásárlókat, hogy csak alaposan tájékozódás után költekezzenek a nagy árleszállítások időszakában, mint amilyen a fekete péntek (Black Friday).
Az idei első félévben 2311 személy szenvedett munkabalesetet Romániában, 11,6 százalékkal kevesebben, mint 2023 azonos időszakában.
Rekordszámú jelentkező közül választja ki a román rendőrség azt a 991 fiatalt, aki civilként jelentkezett rendőri munkára. Az előzetes rosták után 7 jelentkező maradt egy helyre.
A belföldi vasúti személy- és teherforgalom 81 vonatjáratának kell majd összesen 4860 percet vesztegelnie a vasárnap hajnali óraátállításkor – tájékoztatott szombaton a Román Vasúttársaság (CFR).
Ligia Deca oktatási miniszter péntek este a Facebook-oldalán bejelentette, hogy aláírta az egyetemi hallgatók ösztöndíjait szabályozó új rendeletet.
A Travelminit.ro szálláskereső oldal pénteken közölt adatai szerint a Prahova völgyi üdülőhelyek a legnépszerűbb turistacélpontok közé tartoznak a hétfőn kezdődő egyhetes őszi szünidő idején.
A jelöltek közül Mircea Geoanát, Marcel Ciolacut, George Simiont és Elena Lasconit tartják a választók a legfelkészültebbnek az államelnöki tisztég betöltésére.
Nicolae Ciucă szenátusi elnök pénteken, a hadsereg napján az Ismeretlen katona bukaresti emlékművénél szervezett ünnepségen kijelentette, Észak-Erdély 80 évvel ezelőtti felszabadításának tiszteletére nevezték ki október 25-ét a román hadsereg napjának.
szóljon hozzá!