Emésztőgödörbe öntöttek egy tartálykocsinyi tejet a szilágysági Járaszurdukon a gazdák
Fotó: Viata-libera.ro
Egy tartálykocsi tejet öntöttek el tüntető gazdák szerdán a szilágysági Szurdukon, tiltakozva az alacsony tejfelvásárlási árak ellen. A Krónika által megszólaltatott állattenyésztési szakember szerint ma a termelőktől önköltségi áron, vagy az alatt vásárolják fel a tejet a feldolgozó üzemek.
2023. március 29., 18:472023. március 29., 18:47
2023. március 29., 19:322023. március 29., 19:32
Trágyalevet tároló medencébe ürítettek ki tiltakozó gazdák egy tartálykocsi tehéntejet a Szilágy megyei Szurdukon. A környező megyékből összegyűlt tehéntartó gazdák a tévékamerák előtt végrehajtott akciójukkal a bukaresti döntéshozók figyelmét akarták felhívni sanyarú helyzetükre. A tejtermelők elsősorban azt kifogásolják, hogy
A tüntetésen részt vevő gazdák elfogadhatatlannak tartják, hogy a palackozott tejért az üzletekben a nyerstej felvásárlási árának három-négyszeresét kérik el a kereskedők, miközben a gazda csődbe megy.
Lapunk megkérdezte a szilágysági Nyírmonban élő Marin Onaciu tehéntartó gazdát, hogyan vélekedik a tüntetéséről. A Zilah és Szilágycseh között fekvő tövisháti faluban öt tehenet tartó gazda szerint a környéken már olyan kevesen foglalkoznak tejtermeléssel, hogy a fél kezén meg tudja számlálni őket. Kifejtette, jogosnak tartja a tiltakozásukat, hátha eljut a híre a bukaresti döntéshozók fülébe.
,,Minimális támogatást kap ma egy tehéntartó gazda. Ha lenne tíz tehenem, állatonként talán nagyobb összeghez jutnék, de annyi állatot egyedül nem tudok ellátni. Így marad ez a minimális tejpénz, amit a naponta elszállított tejért kifizet a cég. Tudom, hogy nem éri meg, de egész életemben teheneket tartottam, így nem tudok megválni tőlük” – magyarázza a hatvan éves gazda.
Dán Péter marosvásárhelyi állattenyésztési mérnök szerint egy átlagos méretű erdélyi tejtermelő gazdaságban csak úgy éri meg tehéntejet termelni, ha a gazda a tej literét 3-3,5 lejért tudja értékesíteni, hogy némi haszna is maradjon. Ezzel szemben sok felvásárló cég két lejt sem fizet egy liter tejért. ,,Ma ott tartunk, hogy az erdélyi tejfeldolgozó üzemeknek jobban megéri, ha külföldről vásárolnak nagy tételben 30 ezer liter lehűtött tejet. Mivel a tej hűtött tartályban 72 óráig, azaz három napig is megőrzi eredeti minőségét,
– mutat rá a Krónikának az állattenyésztéi szakember. Dán Péter szerint tőlünk nyugatabbra nagyságrenddel magasabb a tejtermelési és állattenyésztési támogatás, amivel a romániai tejtermelők nem tudnak versenyezni, ezért kerülnek kiszolgáltatott helyzetbe.
Tejelő szarvasmarha-állomány. Sok gazdának nincs nyeresége a tejfeldolgozó üzemeknek értékesített tej után
Fotó: Makkay József
Daniel Frei, a több erdélyi megye termelőit összefogó tejtermelők szövetség (BOVICOOP) elnöke is arról beszélt az Agroinfo szakportálnak, hogy a gazdák Erdély-szerte nehéz helyzetbe kerültek. „Negyvennyolcezer liter tejet termelünk naponta, és nincs kinek eladni” – idézte a szerdai akciót szervező Frei panaszát az MTI. A szövetségi elnök hozzátette: kénytelenek elajándékozni a tejet, hogy ne romoljon meg. Kifejtette, a gazdák csekély összeget, 1,4 lejt kérnek egy liter tejért, ami alig fedezi költségeiket, de még így sem tudják eladni. Eközben a romániai üzletekben literenként 5 és 15 lej közötti áron lehet tejet vásárolni.
Rámutatott: sok farmnak a léte múlik ezen, ugyanis számos tejtermelő ki sem tud lépni a szektorból, mivel uniós támogatással hozta létre vállalkozását. A Digi24 hírportál az Országos Statisztikai Intézet (INS) adatai alapján arról számolt be, hogy Románia tejfogyasztása 2015 és 2020 között tíz százalékkal nőtt. Az ország jelenleg 25-ször több tejet importál, mint 1989-ben. A legnagyobb mennyiségben Magyarországról érkezik a tej, de lengyel, cseh, német és görög tej is kerül a romániai üzletek polcaira.
Eközben a tejtermelés szempontjából Románia uniós szinten az utolsó helyen van. A szakma szerint ennek fő oka, hogy a román kormány kevésbé támogatja a gazdákat, mint más európai uniós országok. A Digi24 szerint a romániai szarvasmarha-tenyésztők évi 73 eurós támogatást kapnak egy állat után, míg Bulgáriában 189 euró, más uniós államokban pedig több száz euró támogatás jár, így ott a gazdák olcsóbban tudják megvételre kínálni a tejet is .
Augusztus 27–31. között rendezik meg a 12. Vásárhelyi Forgatagot Marosvásárhelyen. A rendezvénysorozattal idén a „vásárhelyiséget” ünneplik, valamint Bolyai Farkas születésének 250. évfordulója alkalmából a világhírű matematikus előtt is tisztelegnek.
A Székely Nemzeti Tanács szerint az európai parlamenti képviselők számos elégedetlenségének és az Európai Bizottsággal (EB) szemben megfogalmazott kritikáinak nincsen más elvi kerete, mint éppen a nemzeti régiókért indított polgári kezdeményezés.
Kétnapos kényszerszünet után pénteken újraindultak Parajdon a Korond-patak elterelési munkálatai – számolt be a helyszínen tartott sajtótájékoztatóján a Salrom vállalat beruházási igazgatója.
Új parkolási díjakat vezettek be a kolozsvári repülőtér melletti Park & Ride parkoló hatékonyabb kihasználtságáért – közölte Oláh Emese, a kincses város RMDSZ-es alpolgármestere.
Egymást érik a medvetámadásokról szóló hírek. Nyolc évbe telt, amíg több tucat ember halála révén sikerült irányt szabni a romániai vadgazdálkodásnak, de a Krónikának nyilatkozó szakember szerint egyik napról a másikra nem lesz látványos változás.
Az országos hegyimentő-szolgálat szakemberei gyakorlati tanácsokat adnak arra vonatkozóan, hogy mi a teendő, ha vadállattal – elsősorban medvével – találkozik az ember, és kiemelik azt is, hogy hasonló esetekben mit nem szabad tenni.
A levegőben lóg a kolozsvári metró építése, mivel az önkormányzat sem a finanszírozást nem biztosította, sem a műszaki terveket nem véglegesítette, így építési engedélye sincs – vonta meg a nem túl kecsegtető mérleget a Pro Infrastruktúra Egyesület.
A magyarországi Piramis zenekar által „ihletett” kolozsvári magyar „csövesek” viselkedését, öltözékét, szokásait, lázadását is figyelemmel követte a kommunizmus idején a romániai titkosszolgálat, a Securitate.
Az Országos Katasztrófavédelmi Felügyelőség (IGSU) kampánya keretében 10 ezer füst- és szénmonoxid-érzékelőt osztanak szét ingyen az ország majdnem kéttucat megyéjében, alacsony jövedelmű családok keretében.
Bepanaszolta a prefektusnál és a fogyasztóvédelmi felügyelőségnél az áramszolgáltatót Antal Péter pécskai polgármester, mert elfogadhatatlannak tartja, hogy a hétfő esti vihar okozta meghibásodások egy részét csak szerda reggelre javították meg.
szóljon hozzá!