A romániai válaszadók 65 százaléka úgy véli, hogy a mesterséges intelligencia jelentős számú munkahely eltűnéséhez vezethet
Fotó: Pixabay
Egy friss, 33 országot érintő felmérés szerint a romániaiak azon európaiak közé tartoznak, akik határozottan tartanak attól, hogy a mesterséges intelligencia sok munkahely megszűnését okozhatja az országukban. Bár ez a vélekedés nagyjából összhangban van a globális átlaggal, a romániaiak aggodalmai erősebbek, mint például a németeké, a spanyoloké vagy a magyaroké.
2024. december 25., 19:122024. december 25., 19:12
Az Ipsos által végzett kutatás során több mint 23 000 embert kérdeztek meg 33 országból, a kérdések a technológia, a környezetvédelem és a globális biztonság témakörét érintették. Bár a kutatás nem épült szakértői elemzésekre, fontos képet nyújt az emberek véleményéről és érzéseiről különböző országokban és régiókban – olvasható az Economica.net cikkében.
Ez az arány 6 százalékkal magasabb, mint tavaly. Ezzel Románia egy szinten van Olaszországgal, Franciaországgal és Mexikóval, és közelebb áll a globális átlaghoz, mint például a Fülöp-szigetek (81%) vagy Japán (49%). Európán belül a középmezőnyben helyezkedik el, megelőzve Spanyolországot (62%), Svédországot (59%), Németországot (58%) és Lengyelországot (58%).
Ez enyhén elmarad a globális 43 százalékos átlagtól. Európában az írek (40%) és a spanyolok (38%) a legoptimistábbak ebben a kérdésben. Őket követik a románok, valamint a hollandok, a svájciak és a franciák.
Érdekes, hogy a romániaiak az online adatbiztonság terén viszonylag magabiztosak:
ami jóval alacsonyabb, mint például a törököké (77%), a hollandoké (63%) vagy a lengyeleké (51%). A románok mögött csak a németek állnak (40%), miközben a globális átlag 57 százalék.
Ami a virtuális világokat illeti, a romániaiak 68 százaléka úgy véli, hogy a következő évben sokkal több ember éli majd az életét ilyen környezetben. Ez az arány meghaladja a globális 59 százalékos átlagot. Európában csak a lengyelek (74%) és a magyarok (70%) vélekednek erről hasonlóan nagy arányban.
Munkaerőhiánnyal küzd a hegyimentőszolgálat (Salvamont): romániai szinten csupán az állások 18 százaléka van betöltve, miközben egyre több a bevetés.
A bukaresti ügyészség őrizetbe vette a közlekedésrendészet két rendőrét és hat helyi rendőrt, akiket azzal vádolnak, hogy kenőpénzt fogadtak el betonszállítással foglalkozó cégek képviselőitől.
Nem hajlandó egyeztetni az úgynevezett „Európa-barát” jelöltek közötti taktikai visszalépésről Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a nemzeti Liberális Párt (PNL) és RMDSZ alkotta kormánykoalíció közös államfőjelöltje.
Tizenegy jelölt száll versenybe az elnöki székért, és 30 nap áll a rendelkezésükre meggyőzni a választópolgárokat, hogy szavazzanak bizalmat nekik május 4-én.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
szóljon hozzá!