Fotó: 123RF
Tavaly január 1-je és szeptember 30-a között csaknem 12 800 gyermekbántalmazási, -elhanyagolási és -kizsákmányolási esetet jegyeztek Romániában – hívta fel a figyelmet a Mentsük meg a gyermekeket romániai szervezete az Országos Gyermekjogvédelmi és Örökbefogadási Hatóság adataira hivatkozva.
2023. január 20., 14:312023. január 20., 14:31
A 12 761 eset közül 1143 esetben szexuális abúzus, 34 esetben pedig szexuális kizsákmányolás történt. Míg a fizikai és érzelmi bántalmazásos eseteket illetően a nemek szerinti megoszlás hasonló, a szexuális abúzusnak többnyire lányok az áldozatai.
A Mentsük meg a gyermekeket romániai szervezetének 2021-ben indított országos felmérése szerint
ugyanakkor a serdülőkorúak 2,9 százaléka állította azt, hogy szexuális kapcsolatra kényszerítették. A szervezet szerint ez megerősíti a gyermekek ellen elkövetett szexuális abúzusos esetek jelentős aluljelentését.
Tájékoztatni kell a serdülőkorú lányokat a kapcsolatokban előforduló erőszak formáiról, következményeiről, a megelőzésről – vallja Fazakas Ildikó sepsiszentgyörgyi iskolapszichológus.
Az Európa Tanács azonban az emberkereskedelem megelőzéséről és az ellene való küzdelemről szóló 2011/36/EU irányelv végrehajtásáról szóló 2020-as jelentésében úgy becsülte, hogy Európában a gyermekekkel szembeni szexuális visszaélések 90 százaléka nem jut a rendőrség vagy a bíróságok tudomására.
A Mentsük meg a gyermekeket pszichológusa, Mihaela Dinu elmagyarázta, hogy miként válnak a gyermekek – különösen a lányok – szexuális visszaélések áldozatává. Mint mondta,
A bántalmazó szimpatikus és empatikus személy látszatát kelti, megígéri áldozatának, hogy megvédi és segít neki, ha hűséges marad hozzá. Amikor ez nem működik, félelmet, rettegést kelt áldozatában, fenyegetéshez és fizikai erőszakhoz folyamodik, hogy manipulálja az áldozatot – idézte a szakembert az Agerpres.
A létrehozása óta eltelt 11 hónapban több mint 90 ezer hívás érkezett a 119-es egységes hívószámra, amelyen a gyerekekkel szembeni visszaéléseket, bántalmazást lehet jelenteni; a hívások nyomán több ezer gyermeket mentettek ki válsághelyzetekből.
Volt szovjet tagköztársaságokból származó külföldieknek román személyazonossági iratokat kiállító bűnszövetkezet tagjaira csaptak le kedden a hatóságok Botoșani megyében – közölte a román legfőbb ügyészség.
A közigazgatási és területi reformot a politikai pártok reformjának kell kísérnie – fogalmazta meg Radu Burnete gazdasági és társadalmi kérdésekben illetékes elnöki tanácsadó.
Az alkotmánybíróság arra készül, hogy fejenként 180 ezer lejes juttatást biztosítson annak a három alkotmánybírónak, akinek most jár le a kilenc éves mandátuma. Értesült a<a href="https://www.g4media.ro/surse-curtea-constitutionala-pregateste-indemnizatii-de-cate-180-000-de-lei-pentru-cei-trei-judecatori-care-isi-termina-mandatul-desi-guvernul-a-interzis-astfel-de-plati-in-sistemul
2025-re biztosított a költségvetés a bölcsődeépítő kormányprogram folytatására – jelentette ki Cseke Attila fejlesztési miniszter kedden egy új piatra-neamț-i bölcsőde felavatásán.
Az egész országban folytatták kedden a tiltakozó akciókat a közalkalmazottak, miután a kormány elfogadta a veszélyes körülmények miatt járó prémiumok csökkentéséről szóló sürgősségi rendeletet.
A Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) elnöke, Elena Costache azzal vádolja a kormányt, hogy „egyik napról a másikra” 65 évre akarja emelni a bírák és ügyészek nyugdíjkorhatárát, ami a rendszer összeomlásához vezethet.
Az adóelkerülés a Romániát fenyegető kiemelt kockázati tényezők közé tartozik, hiszen a költségvetés megkárosításával valójában az intézményrendszer közszolgáltatásainak minőségét ássa alá a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) szerint.
Elfogadta hétfő délutáni ülésén a bukaresti kormány azt a rendeletet, amely alapján havi bruttó 300 lejre korlátozzák a közalkalmazottak ártalmas vagy veszélyes munkakörülményekért járó bérpótlékát.
Két lehetséges forgatókönyvet vitatott meg a vízzel elárasztott parajdi sóbánya jövőjével kapcsolatban hétfői ülésén a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT).
szóljon hozzá!