Fotó: 123RF
Tavaly január 1-je és szeptember 30-a között csaknem 12 800 gyermekbántalmazási, -elhanyagolási és -kizsákmányolási esetet jegyeztek Romániában – hívta fel a figyelmet a Mentsük meg a gyermekeket romániai szervezete az Országos Gyermekjogvédelmi és Örökbefogadási Hatóság adataira hivatkozva.
2023. január 20., 14:312023. január 20., 14:31
A 12 761 eset közül 1143 esetben szexuális abúzus, 34 esetben pedig szexuális kizsákmányolás történt. Míg a fizikai és érzelmi bántalmazásos eseteket illetően a nemek szerinti megoszlás hasonló, a szexuális abúzusnak többnyire lányok az áldozatai.
A Mentsük meg a gyermekeket romániai szervezetének 2021-ben indított országos felmérése szerint
ugyanakkor a serdülőkorúak 2,9 százaléka állította azt, hogy szexuális kapcsolatra kényszerítették. A szervezet szerint ez megerősíti a gyermekek ellen elkövetett szexuális abúzusos esetek jelentős aluljelentését.
Tájékoztatni kell a serdülőkorú lányokat a kapcsolatokban előforduló erőszak formáiról, következményeiről, a megelőzésről – vallja Fazakas Ildikó sepsiszentgyörgyi iskolapszichológus.
Az Európa Tanács azonban az emberkereskedelem megelőzéséről és az ellene való küzdelemről szóló 2011/36/EU irányelv végrehajtásáról szóló 2020-as jelentésében úgy becsülte, hogy Európában a gyermekekkel szembeni szexuális visszaélések 90 százaléka nem jut a rendőrség vagy a bíróságok tudomására.
A Mentsük meg a gyermekeket pszichológusa, Mihaela Dinu elmagyarázta, hogy miként válnak a gyermekek – különösen a lányok – szexuális visszaélések áldozatává. Mint mondta,
A bántalmazó szimpatikus és empatikus személy látszatát kelti, megígéri áldozatának, hogy megvédi és segít neki, ha hűséges marad hozzá. Amikor ez nem működik, félelmet, rettegést kelt áldozatában, fenyegetéshez és fizikai erőszakhoz folyamodik, hogy manipulálja az áldozatot – idézte a szakembert az Agerpres.
A létrehozása óta eltelt 11 hónapban több mint 90 ezer hívás érkezett a 119-es egységes hívószámra, amelyen a gyerekekkel szembeni visszaéléseket, bántalmazást lehet jelenteni; a hívások nyomán több ezer gyermeket mentettek ki válsághelyzetekből.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára beiratkozott 159 229 diák közül 152 639 vett részt hétfőn a román nyelv és irodalomból tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Jövőbe tekintést kért a romániai társadalomtól hétfő este Nicușor Dan a Bolojan-kormány tagjainak eskütétele után. Ilie Bolojan úgy fogalmazott, hogy az új kormány tagjainak eskütételével ,,véget ér egy instabil és átmeneti időszak”.
A Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) bírói részlege hétfőn Lia Savoneát nevezte ki a legfelsőbb bíróság elnökévé. Kinevezéséről kilenc támogató és egy elutasító szavazattal döntött a testület.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) alsóházi frakciója a párt ideiglenes elnökét, Sorin Grindeanut javasolja a képviselőház elnöki tisztségébe.
Aláírta Nicușor Dan államfő a Bolojan-kormány tagjainak kinevezéséről szóló rendeletet – tájékoztatott az elnöki hivatal. Ezt követően a Bolojan-kormány tagjai hétfő este letették a hivatali esküt az államfő jelenlétében.
Az új koalíciós kormány programjában az egészségügyre vonatkozóan többek között szerepel a kórházak hatékonyságának növelése az ágyak számának több mint 20 százalékos csökkentésével 2030-ig.
Bizalmat szavazott az Ilie Bolojan alkotta koalíciós kormánynak a bukaresti parlament. A hétfő délutáni szavazáson az új kabinet 130 támogatói voksot kapott, honatya ellene szavazott.
A kétkulcsos áfa (TVA) bevezetése, a jövedéki adó és az osztalékadó emelése, a nagy nyugdíjak utáni járulékfizetési kötelezettség bevezetése és az útadó növelése is szerepel az új kormány programjának deficitcsökkentő intézkedései között.
A beiktatásra váró koalíciós kormány programjában szerepel az igazságszolgáltatás reformja is: többek között 65 évre emelnék az ügyészek és bírák nyugdíjkorhatárát, törölnék a nyugdíj és a fizetés halmozását.
Első ízben fog betölteni roma nemzetiségű ember miniszteri tisztséget Romániában: Florin Manole lesz a munkaügyi tárca vezetője.
szóljon hozzá!