A megkérdezett diákok 76 százaléka a ChatGPT-t használja, illetve ismeri, ami összhangban áll a külföldi tendenciákkal
Fotó: Pixabay
Egy friss tanulmány szerint a romániai diákok hajlamosabbak segítségül hívni a tanulás, munkavégzés során a mesterséges intelligenciát, mint külföldi társaik. Bár az eredményeknek vannak pozitív vonatkozásai is, határozottan aggodalomra ad okot, hogy a fiatalok közel fele szerint a mesterséges intelligencia ritkán vagy soha nem téved.
2024. február 09., 14:012024. február 09., 14:01
A romániai fiatalok körülbelül 6 százaléka a mindennapokban is használja a mesterséges intelligenciát, akár statisztikai adatok, akár vendéglők keresésére, és többségük megbízhatónak tartja a kapott információkat. Egy friss a felmérés szerint – melynek eredményeit a HotNews hírportál ismertette – a résztvevő fiatalok 52,5 százaléka már több alkalommal is használta a mesterséges intelligenciát, 22,8 százalékuk hallott róla és úgy véli, hogy ki fogja próbálni, és csupán 5,2 százalék mondta azt, hogy soha nem hallott róla. Fontos kiemelni, hogy
Összehasonlításképpen: egy 2023 májusában az angliai Northampton Egyetemen végzett kutatás szerint a válaszadók 62 százaléka nem használja a mesterséges intelligenciát. A HotNews cikke szerint a mesterséges intelligencia használatának vagy nem használatának okai sokfélék lehetnek: míg előbbi esetében például a kíváncsiság fontos tényező, utóbbi esetében a kapott információk pontatlansága a fő ok.
Mindez azt sugallja, hogy érdekli őket a technológia, és már felfedezték vagy hamarosan felfedezik az abban rejlő lehetőségeket. A megkérdezettek 32 százaléka szerint az MI növeli hatékonyságukat, azaz időt takarítanak meg általa, illetve csökkentheti a tanulás során kifejtett erőfeszítéseiket. A válaszadók 14 százaléka inspirációs forrásként tekint a mesterséges intelligenciára, azaz nem használják fel változatlanul a generált tartalmakat, hanem csak kiindulópontként tekintenek rá, hogy saját egyedi tartalmakat hozzanak létre – akár akadémiai környezetben is.
Nagy az aggodalom amiatt, hogy a hallgatók a mesterséges intelligenciával „íratják meg” dolgozataikat, miközben fogalmunk sincs arról, hogy az eddigi értekezéseket egy barát írta-e meg vagy az internetről vásárolták – jelentette ki Daniel David.
A diákok azt nyilatkozták, hogy akkor is a mesterséges intelligenciát hívják segítségül, ha a Google által nem találnak választ valamire. Szakértők szerint ez magas kockázatot jelent a dezinformáció szempontjából, illetve fennáll annak a veszélye, hogy a diákok függővé válnak az MI által generált tartalomtól.
A megkérdezett diákok 76 százaléka a ChatGPT-t használja, illetve ismeri, ami összhangban van a külföldi tendenciákkal. A felmérés arra is kitért, hogy a mesterséges intelligenciát először használók több mint fele azt várta, a generált szöveg rosszabb minőségű lesz a saját írásához képest, amit végül 30 százalék így is ítélt meg. Ellenben a mesterséges intelligenciát gyakrabban használók csupán 15 százaléka véli úgy, hogy a saját szövege jobb, mint az MI által írt.
A téma azért is nagyon fontos, mert egyre több helyen felhívják a figyelmet, miszerint bár a ChatGPT és társai bizonyos esetekben nagyon hasznosak, hajlamosak kitalálni dolgokat, olyan információkat, amelyek felhasználása nagyon káros lehet, például egyetemi tanulmányok során.
{K2
Az Oscar-díjas Sam Mendes bejelentette készülő négy Beatles-filmje szereposztását – számolt be a Variety.com.
Békéről szóló kórusművekkel lép fel Kolozsváron és Gyulafehérváron a cambridge-i Magdalene College kórus. A nagy-britanniai vegyes kar a kincses városi Visszhang kórus meghívására érkezik Erdélybe.
A székelyföldi Márton Mónika a világ több mint 60 országát bejárta, önkénteskedett többek között a Görögországba érkező menedékkérők táborában és Nepálban is. A jogász végzettségű fiatal nő a Krónikának munkájáról, világjáró élményeiről beszélt.
Már gyermekkorában, amikor látta a székelyföldi égbolton a repülőgép mögött hagyott felhőcsíkot, Tóth Kincső eldöntötte, hogy majd ha „nagy lesz”, légiutas-kísérő válik belőle – osztotta meg csütörtökön este a kolozsvári Planetarium kávéház közönségével.
Erdélyi turnén lép fel április elején a népszerű Parno Graszt zenekar: Kolozsváron, Marosvásárhelyen, Sepsiszentgyörgyön, Csíkszeredában lépnek fel.
Az emberek szeretik a hasukat – állapította meg Macalik Kunigunda, végignézve az Erdélyi Múzeum Egyesület telt házas előadótermén, ahova csütörtök délután azért gyűltek össze oly sokan, hogy megtudják mely vadon termő növényeink ehetőek.
Az Egyesült Királyság legismertebb és legkedveltebb tradicionális étele a fish and chips, azaz a panírozott sült hal hasábburgonyával körítve.
Romániában immár csaknem minden második iskolás tanulónak magánórát is vesznek szüleik, amire több mint kétszer annyit költenek, mint három évvel ezelőtt – derült ki a Salvați Copiii gyermekmentő alapítvány idei felméréséből.
Szombaton kora délután részleges napfogyatkozás látható majd. A különleges égi jelenség során a Hold a Napnak egy kis szeletét takarja el – a napfogyatkozás a Partiumban lesz megfigyelhető a legjobban, és Szatmárnémetiben tart a leghosszabb ideig.
Mozdonyok kicsinyített másai, több száz méter, élethű környezetben kanyargó sínpár várja a vonatmakettek szerelmeseit Kolozsváron. Az interaktív vonatmakett-kiállításra látogatóknak lehetőségük nyílik felfedezni egy aprólékosan felépített univerzumot.
szóljon hozzá!