Szóbeli tudásfelmérővel lehet „túljárni” a mesterséges intelligencia eszén a BBTE rektora szerint

Eddig is fontos volt, ezután is jelentős szerep juthat a szemtől szemben történő tudásfelmérőnek (képünk illusztráció) •  Fotó: Haáz Vince

Eddig is fontos volt, ezután is jelentős szerep juthat a szemtől szemben történő tudásfelmérőnek (képünk illusztráció)

Fotó: Haáz Vince

Nagy az aggodalom amiatt, hogy a hallgatók a mesterséges intelligenciával „íratják meg” dolgozataikat, miközben fogalmunk sincs arról, hogy az eddig leadott értekezéseket egy barát, feleség írta-e meg vagy az internetről vásárolták – jelentette ki Daniel David.

Páva Adorján

2023. november 06., 20:302023. november 06., 20:30

A Babeș-Bolyai Tudományegyetem rektora a Rethink Románia című beszélgetéssorozat legutóbbi kiadásán beszélt minderről, melyet Humántőke a mesterséges intelligencia korában címmel szerveztek meg Brassópojánán. A kolozsvári székhelyű felsőoktatási intézmény vezetője a Hotnews hírportál beszámolója szerint igyekezett tompítani az új informatikai tudományág térnyerésének veszélyeit, melyek többek között az oktatást is a feje tetejére állíthatják, legalábbis újraértelmezés tárgyává tehetik.

„Mi a különbség aközött, ha a mesteri disszertációt a ChatGPT vagy a hallgató barátja írta? Miért ijedünk meg, hogy a mesterséges intelligencia lehet a szerző? Egyesek az internetről vásárolják, az jobb? Ez olcsóbb” – jelentette ki a pszichológus, a csalás morális egyenértékűségére utalva.

A rektor arról is beszámolt, milyen ellenlépéseket lát megvalósíthatónak. A BBTE-n azt ajánlotta, mellőzék az írott reflexiók (angolul reaction paper, célja bizonyítani, hogy az olvasó alaposan tanulmányozta az olvasmányt és megértette az abban tárgyalt állításokat) nagy súlyú beszámítását egy hallgató tudásának értékelésekor.

Idézet
Mit kell tennünk? Másfajta felmérőt kell végeznünk, szemtől szemben, interjú formájában, hogy lássuk: a diák valóban rendelkezik az írásban bemutatott ismeretekkel. Ez változtat a dolgokon”

– közölte Daniel David. Aki szerint hiba, ha csak írásbeli beszámolókat javítgatnak és minősítenek, de ez hiba volt eddig is. „Sokan kérdeztek: változtattatok-e valamit a BBTE-n az oktatási rendszerben a mesterséges intelligencia megjelenésével. Egyelőre nem” – ismertette.

Hozzátette: ő maga is kognitív tudományokkal foglalkozik (azaz megismerési folyamatokkal, legyen az emberi, állati, gépi, molekuláris szintű vagy egyetemes megismerési folyamat), a mesterséges intelligencia (MI vagy AI – az angol artificial intelligence-ből) pedig a 20. század közepe óta oda tartozik. A fejlődését végigkövető David úgy fogalmazott, ma ott tartunk, hogy el kell döntenünk: az MI egy eszköz vagy egy jogokkal és kötelezettségekkel rendelkező „ügynök”, közvetítő, megbízott. A rektor szerint még nem dőlt el, hogy utóbbiról lenne szó. „Így bármilyen MI-rendszer jelenleg eszköz az emberek számára.

Idézet
Végül is az MI használatának eredménye a felhasználó felelőssége. Ha eljutunk abba a szakaszba, amikor elismerjük, hogy egy jogokkal és kötelezettségekkel rendelkező ügynökről van szó, akkor elkezdhetjük újraértelmezni a dolgokat. Ám addig számomra egy eszköz, egy kiterjesztés”

– vélekedett a BBTE rektora.

Amint arról beszámoltunk, olyan a mesterséges intelligencia, mint a kőbalta: jó és rossz célra is lehet használni a Krónikának nyilatkozó szakértő szerint. Elbutíthatja az emberiséget a gépi tanulás – mesterséges intelligencia – térhódítása, veszélyezteti a demokráciát, ugyanakkor vitathatatlan előnyei is lehetnek: megkönnyíti a munkavégzést, idővel talán kevesebbet kell majd dolgozniuk az embereknek – nyilatkozta a Krónikának W. Szabó Péter marosvásárhelyi informatikus, a Tengr.ai Artificial Intelligence Kft. alapító vezetője, több képalkotó modell fejlesztője.

korábban írtuk

Olyan a mesterséges intelligencia, mint a kőbalta: jó és rossz célra is lehet használni a Krónikának nyilatkozó szakértő szerint
Olyan a mesterséges intelligencia, mint a kőbalta: jó és rossz célra is lehet használni a Krónikának nyilatkozó szakértő szerint

Elbutíthatja az emberiséget a gépi tanulás – mesterséges intelligencia – térhódítása, veszélyezteti a demokráciát, ugyanakkor vitathatatlan előnyei is lehetnek.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 17., szombat

Nem a múltat, hanem a jövőt hirdeti Gyarmathyné Hory Etelka kalotaszegi szobra

Felavatták szombaton a kalotaszegi népi kultúra, népművészet és kézimunka gyűjtőjének és oktatójának, Gyarmathyné Hory Etelkának a szobrát szülőfalujában, a Kolozs megyei Magyargyerőmonostoron.

Nem a múltat, hanem a jövőt hirdeti Gyarmathyné Hory Etelka kalotaszegi szobra
2025. május 17., szombat

Fiatalok szava: szavazásra buzdítanak a romániai magyar diákszervezetek

A megismételt romániai államfőválasztás vasárnapi döntő fordulóján való részvételre és jogaik melletti közös kiállásra kérik az erdélyi magyar fiatalokat szombaton kibocsátott közös felhívásukban a romániai magyar diákszervezetek.

Fiatalok szava: szavazásra buzdítanak a romániai magyar diákszervezetek
2025. május 17., szombat

Vészhelyzet a sóbányában – Az esőzések miatt újra be kellett indítani a szivattyúkat

Az elmúlt napok esőzései miatt ismét megnőtt a Korond-patak vízhozama, így a parajdi sóbányába történő beszivárgás csökkentése érdekében újra működésbe állították a nagy kapacitású motoros szivattyúkat.

Vészhelyzet a sóbányában – Az esőzések miatt újra be kellett indítani a szivattyúkat
2025. május 17., szombat

Ismét rengett a föld a Székelyföld közelében, 4,2-es erősségű mozgást mértek Buzău megyében

A Richter-skála szerint 4,2-es erősségű földrengés történt szombaton hajnali 1 órakor Buzău megyében, Vrancea szeizmikus térségében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).

Ismét rengett a föld a Székelyföld közelében, 4,2-es erősségű mozgást mértek Buzău megyében
2025. május 17., szombat

Sehogy sem akar felmelegedni az idő, továbbra sem tehetjük félre az esernyőt

Különösen hideg időre, szélre és csapadékra figyelmeztető előrejelzést adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország egész területére.

Sehogy sem akar felmelegedni az idő, továbbra sem tehetjük félre az esernyőt
2025. május 17., szombat

Megvalósult az álom: szobrot avatnak szülőfalujában „Kalotaszeg nagyasszonyának”, Gyarmathyné Hory Etelkának

Szobrot avatnak szombaton szülőfalujában, a Kolozs megyei Magyargyerőmonostoron Gyarmathy Zsigáné Hory Etelkának, akit „Kalotaszeg nagyasszonyaként”, népi kultúra, a hímzés, viselet és népművészet lelkes kutatójaként, továbbadójaként tisztelnek.

Megvalósult az álom: szobrot avatnak szülőfalujában „Kalotaszeg nagyasszonyának”, Gyarmathyné Hory Etelkának
2025. május 16., péntek

Kiállt Románia európai irányvonala mellett a demokrácia menete Kolozsváron (FOTÓRIPORT)

Több százan vettek részt azon a felvonuláson, amelyet pénteken este szerveztek civilek Kolozsvár központjában. A demonstráció részvevői annak fontosságát hangsúlyozták, hogy Románia az államfőválasztást követően is megőrizze európai elkötelezettségét.

Kiállt Románia európai irányvonala mellett a demokrácia menete Kolozsváron (FOTÓRIPORT)
2025. május 16., péntek

Újabb határidő-túllépés fenyeget az erdélyi gyorsforgalmin

Ismét alábbhagyott a lelkesedés a Kolozs megyében épülő gyorsforgalmi út esetében, mely Tordatúr közelében köti majd össze az észak-erdélyi autópályát a rendkívül forgalmas DN1-es főúttal.

Újabb határidő-túllépés fenyeget az erdélyi gyorsforgalmin
2025. május 16., péntek

Szili Katalin Szatmáron: az identitásunk, a kultúránk köt össze bennünket

Az identitásunk, az önazonosságunk, a kultúránk, a hagyományaink és a történelmünk az, ami mindvégig összeköt bennünket – jelentette ki Szili Katalin miniszterelnöki főtanácsadó pénteken Szatmárnémetiben.

Szili Katalin Szatmáron: az identitásunk, a kultúránk köt össze bennünket
2025. május 16., péntek

„Ne csak a gitár szólaljon meg, hanem a szavazók akarata is” – Nicuşor Dan megválasztására buzdítanak a rockerek

Nicuşor Dan államfőjelölt megválasztására buzdítanak nyílt levélben a romániai rockzene területén tevékenykedők: zenészek, szervezők, újságírók és fotósok.

„Ne csak a gitár szólaljon meg, hanem a szavazók akarata is” – Nicuşor Dan megválasztására buzdítanak a rockerek