A megkérdezett diákok 76 százaléka a ChatGPT-t használja, illetve ismeri, ami összhangban áll a külföldi tendenciákkal
Fotó: Pixabay
Egy friss tanulmány szerint a romániai diákok hajlamosabbak segítségül hívni a tanulás, munkavégzés során a mesterséges intelligenciát, mint külföldi társaik. Bár az eredményeknek vannak pozitív vonatkozásai is, határozottan aggodalomra ad okot, hogy a fiatalok közel fele szerint a mesterséges intelligencia ritkán vagy soha nem téved.
2024. február 09., 14:012024. február 09., 14:01
A romániai fiatalok körülbelül 6 százaléka a mindennapokban is használja a mesterséges intelligenciát, akár statisztikai adatok, akár vendéglők keresésére, és többségük megbízhatónak tartja a kapott információkat. Egy friss a felmérés szerint – melynek eredményeit a HotNews hírportál ismertette – a résztvevő fiatalok 52,5 százaléka már több alkalommal is használta a mesterséges intelligenciát, 22,8 százalékuk hallott róla és úgy véli, hogy ki fogja próbálni, és csupán 5,2 százalék mondta azt, hogy soha nem hallott róla. Fontos kiemelni, hogy
Összehasonlításképpen: egy 2023 májusában az angliai Northampton Egyetemen végzett kutatás szerint a válaszadók 62 százaléka nem használja a mesterséges intelligenciát. A HotNews cikke szerint a mesterséges intelligencia használatának vagy nem használatának okai sokfélék lehetnek: míg előbbi esetében például a kíváncsiság fontos tényező, utóbbi esetében a kapott információk pontatlansága a fő ok.
Mindez azt sugallja, hogy érdekli őket a technológia, és már felfedezték vagy hamarosan felfedezik az abban rejlő lehetőségeket. A megkérdezettek 32 százaléka szerint az MI növeli hatékonyságukat, azaz időt takarítanak meg általa, illetve csökkentheti a tanulás során kifejtett erőfeszítéseiket. A válaszadók 14 százaléka inspirációs forrásként tekint a mesterséges intelligenciára, azaz nem használják fel változatlanul a generált tartalmakat, hanem csak kiindulópontként tekintenek rá, hogy saját egyedi tartalmakat hozzanak létre – akár akadémiai környezetben is.
Nagy az aggodalom amiatt, hogy a hallgatók a mesterséges intelligenciával „íratják meg” dolgozataikat, miközben fogalmunk sincs arról, hogy az eddigi értekezéseket egy barát írta-e meg vagy az internetről vásárolták – jelentette ki Daniel David.
A diákok azt nyilatkozták, hogy akkor is a mesterséges intelligenciát hívják segítségül, ha a Google által nem találnak választ valamire. Szakértők szerint ez magas kockázatot jelent a dezinformáció szempontjából, illetve fennáll annak a veszélye, hogy a diákok függővé válnak az MI által generált tartalomtól.
A megkérdezett diákok 76 százaléka a ChatGPT-t használja, illetve ismeri, ami összhangban van a külföldi tendenciákkal. A felmérés arra is kitért, hogy a mesterséges intelligenciát először használók több mint fele azt várta, a generált szöveg rosszabb minőségű lesz a saját írásához képest, amit végül 30 százalék így is ítélt meg. Ellenben a mesterséges intelligenciát gyakrabban használók csupán 15 százaléka véli úgy, hogy a saját szövege jobb, mint az MI által írt.
A téma azért is nagyon fontos, mert egyre több helyen felhívják a figyelmet, miszerint bár a ChatGPT és társai bizonyos esetekben nagyon hasznosak, hajlamosak kitalálni dolgokat, olyan információkat, amelyek felhasználása nagyon káros lehet, például egyetemi tanulmányok során.
{K2
A városi kertészkedést népszerűsítő oktatási és szemléletformáló programot indított a szegedi Csemete Természet- és Környezetvédelmi Egyesület a temesvári Szórvány Alapítvánnyal együttműködve, uniós támogatással.
Hagyományteremtő szándékkal szervezi meg idén júniusban az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHH) és a Mikházi Csűrszínházi Egyesület a Galambos–Józsa Hagyományőrző és Ifjúsági Folklórfesztivált.
Feloszlik a Margaret Island, az elmúlt tíz év egyik legnépszerűbb magyar zenekara. A csapat közösségi oldalán jelentette be, hogy október 2-án a Budapest Parkban tartja búcsúkoncertjét.
A Maros megyei Sáromberkén 2020-ban gyűrűzött gólya költözött szerdán a Kolozs megyei Magyarfenes gólyafészkébe. A költözés azért számít rendkívülinek, mert Sáromberke és Magyarfenes az erdélyi gólyamegfigyelés emblematikus helyszínének számít.
Az idei Eurovíziós Dalfesztivál győztese azt követelte, hogy jövő évben zárják ki a versenyből Izraelt a gázai háború miatt.
Ínycsiklandozó vegán finomság Egyiptom – és úgy általában a közel-keleti országok – nemzeti étele, a csicseriborsóból készült falafel.
Nyolc év után visszatér Budapestre a Metallica. A világhírű amerikai metálcsapat jövőre folytatja M72 elnevezésű világkörüli turnéját, amelynek keretében 2026. június 11-én és 13-án is fellép a Puskás Arénában, ugyanakkor Bukarestben is koncertezik.
A Sorbonne Egyetem, valamint az Amerikai Matematikai Társaság (AMS) is gratulált Nicușor Dan államfőnek, aki Párizsban szerzett doktori fokozatot matematikából.
A januárban debütált Bennem él című dal után most egy újabb szerzeménnyel rukkolt elő a NÉKED zenekar, mely az Új vágy címet viseli.
A romániai lakosság csaknem fele nem mer munkahelyén a többséggel, vagy a főnökével ellentétes véleményének hangot adni – állapította meg az Open Minds Egyesület legújabb felmérése.
szóljon hozzá!