Keveset költenek rájuk. Románia oktatásra szánt költségvetése messze elmarad az OECD-átlagtól
Fotó: László Ildikó
Románia évente átlagosan mintegy 6000 dollárt fordít egy diákja oktatására, miközben a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) országaiban – amelyek soraiba Bukarest is bebocsátást nyerne – ez az összeg több mint 14 ezer dollár.
2024. szeptember 11., 15:382024. szeptember 11., 15:38
2024. szeptember 11., 15:572024. szeptember 11., 15:57
Az adatok az OECD évente kiadott tanügyi jelentésében, a Pillantás az oktatásra (Education at a Glance) nevű tanulmányban szerepelnek, melyet kedden tettek közzé. A kiadvány – mely a legkülönbözőbb oktatási témák nemzetközi szintű összehasonlító elemzését teszi lehetővé, szakmai és szakpolitikai szempontból kulcsfontosságú indikátorokra építve – a gazdasági világszervezet 38 tagországát, a felvételt kérő, illetve a kulcsfontosságú partnerállamokat veszi górcső alá. Románia a bebocsátásra várók listáján található.
A Hotnews hírportál által idézett tanulmány szerint a romániai felnőttek negyede nem fejezte be középiskolai tanulmányait, miközben az OECD-országok átlaga 12 százalék. Mindez csökkenti számukra a munkaerőpiacon történő elhelyezkedés esélyeit. A középiskolai végzettség nélküli 25-34 éves korosztály csaknem fele munkanélküli a kutatás szerint. Amelyből az is kiderül, hogy bár a nők jobb tanulmányi eredményeket mutatnak fel, kisebb az esélyük az állásszerzésre.
Romániában egy általános iskolás oktatására évente átlagosan 3346 dollárt, egy középiskolásra 6885 dollárt, egy egyetemistára pedig 10 137 dollárt fektettek. 2021-ben az ország bruttó hazai termékének 2,1 százalékát fordították az oktatásra, beleértve a kutatást és fejlesztést is. Az OECD átlaga 4,9 százalék volt.
A jelentésben arra is kitérnek, hogy a legtöbb országban a szakképzett pedagógusok hiányával küszködnek. Romániában minden oktatási szinten szükség lenne több tanárra, főleg a matematika, természettudományok, torna, egészségügyi nevelés, művészetek terén. Azt is megemlítik, hogy a pedagógusbérek is az OECD-átlag alattiak.
Az OECD globális szervezet, melynek célja az, hogy segítse a tagállamok kormányait a lehető legjobb gazdasági és szociális politika kialakításában és értékelésében. Fő célja a tagállamok gazdasági, kereskedelmi és pénzügyi tevékenységének összehangolása. Az Európai Bizottság részt vesz az OECD munkájában, akárcsak az Európai Unió tagállamai. Románia reményei szerint 2026-ban válhat a Magyarországot 1996 óta soraiban tudó világszervezet teljes jogú tagjává.
Az RMDSZ elnöke, Kelemen Hunor csütörtökön kijelentette, hogy várja a kormánykoalíció reakcióját a kolozsvári magyar fiatalok bántalmazásának ügyére.
Ilie Bolojan ügyvivő államfő csütörtökön a Cotroceni-palotában munkamegbeszélést tartott a védelmi ipar és az ágazat fontosabb szakszervezeteinek képviselőivel.
Zár alá vették az ügyészek az uzsorával és zsarolással gyanúsított Bercea Mondialu és családtagjainak a vagyonát. A vagyonzár hét személyautóra, 41 bankszámlára és több mint 40 ingatlanra (telkek és lakások) vonatkozik.
Afrikai illegális bevándorlók és őket segítő román, illetve moldovai embercsempészek elfogásáról számolt be csütörtökön a román és a moldovai határrendészet.
Romániában nincs elegendő számú óvóhely, ami pedig megvan, az nem higiénikus, és az 1970-es évek szintjén maradt – áll abban a jelentésben, amelyet a Számvevőszék készített.
A Trump-adminisztráció képviselőivel készül tárgyalni a román kormány két különmegbízottja, elsősorban az amerikai vízummentességi programról – közölte a csütörtöki kormányülés előtt Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Szolgálati fegyverével, munkaidőben lett öngyilkos egy csendőr – közölte csütörtökön a Suceava megyei csendőrség.
Munkaerőhiánnyal küzd a hegyimentőszolgálat (Salvamont): romániai szinten csupán az állások 18 százaléka van betöltve, miközben egyre több a bevetés.
A bukaresti ügyészség őrizetbe vette a közlekedésrendészet két rendőrét és hat helyi rendőrt, akiket azzal vádolnak, hogy kenőpénzt fogadtak el betonszállítással foglalkozó cégek képviselőitől.
Nem hajlandó egyeztetni az úgynevezett „Európa-barát” jelöltek közötti taktikai visszalépésről Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a nemzeti Liberális Párt (PNL) és RMDSZ alkotta kormánykoalíció közös államfőjelöltje.
szóljon hozzá!