Keveset költenek rájuk. Románia oktatásra szánt költségvetése messze elmarad az OECD-átlagtól
Fotó: László Ildikó
Románia évente átlagosan mintegy 6000 dollárt fordít egy diákja oktatására, miközben a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) országaiban – amelyek soraiba Bukarest is bebocsátást nyerne – ez az összeg több mint 14 ezer dollár.
2024. szeptember 11., 15:382024. szeptember 11., 15:38
2024. szeptember 11., 15:572024. szeptember 11., 15:57
Az adatok az OECD évente kiadott tanügyi jelentésében, a Pillantás az oktatásra (Education at a Glance) nevű tanulmányban szerepelnek, melyet kedden tettek közzé. A kiadvány – mely a legkülönbözőbb oktatási témák nemzetközi szintű összehasonlító elemzését teszi lehetővé, szakmai és szakpolitikai szempontból kulcsfontosságú indikátorokra építve – a gazdasági világszervezet 38 tagországát, a felvételt kérő, illetve a kulcsfontosságú partnerállamokat veszi górcső alá. Románia a bebocsátásra várók listáján található.
A Hotnews hírportál által idézett tanulmány szerint a romániai felnőttek negyede nem fejezte be középiskolai tanulmányait, miközben az OECD-országok átlaga 12 százalék. Mindez csökkenti számukra a munkaerőpiacon történő elhelyezkedés esélyeit. A középiskolai végzettség nélküli 25-34 éves korosztály csaknem fele munkanélküli a kutatás szerint. Amelyből az is kiderül, hogy bár a nők jobb tanulmányi eredményeket mutatnak fel, kisebb az esélyük az állásszerzésre.
Romániában egy általános iskolás oktatására évente átlagosan 3346 dollárt, egy középiskolásra 6885 dollárt, egy egyetemistára pedig 10 137 dollárt fektettek. 2021-ben az ország bruttó hazai termékének 2,1 százalékát fordították az oktatásra, beleértve a kutatást és fejlesztést is. Az OECD átlaga 4,9 százalék volt.
A jelentésben arra is kitérnek, hogy a legtöbb országban a szakképzett pedagógusok hiányával küszködnek. Romániában minden oktatási szinten szükség lenne több tanárra, főleg a matematika, természettudományok, torna, egészségügyi nevelés, művészetek terén. Azt is megemlítik, hogy a pedagógusbérek is az OECD-átlag alattiak.
Az OECD globális szervezet, melynek célja az, hogy segítse a tagállamok kormányait a lehető legjobb gazdasági és szociális politika kialakításában és értékelésében. Fő célja a tagállamok gazdasági, kereskedelmi és pénzügyi tevékenységének összehangolása. Az Európai Bizottság részt vesz az OECD munkájában, akárcsak az Európai Unió tagállamai. Románia reményei szerint 2026-ban válhat a Magyarországot 1996 óta soraiban tudó világszervezet teljes jogú tagjává.
Csökkentik az állami vállalatok igazgatótanácsainak létszámát és a menedzserek juttatásait – közölte Ilie Bolojan miniszterelnök a költségvetési deficitcsökkentés második csomagja tervének ismertetésekor.
Fizetése 20 százalékát az államkasszába utalta pénteken Bogdan Ivan energiaügyi miniszter, aki arra kérte a minisztériumnak alárendelt vállalatok vezetőit, hogy kövessék a példáját.
Megszabadulna a szovjet eredetű fegyverektől a román védelmi tárca, és korszerű eszközökre cserélné le őket.
A rendőrök 500 lejre büntettek meg egy taxisofőrt, aki július 10-ről 11-re virradó éjszaka nem volt hajlandó felvenni egy utast a Henri Coandă repülőtéren, és bevonták a fuvarozói engedélyét.
Az elnöki illetmény havi összege valamivel több mint 27 000 lej – ez most azért számít referenciának, mert fölvetődött, hogy azok az állami cégvezetők, akik többet keresnek az államfőnél, mondjanak le önként illetményük egy részéről.
A polgárok 38 százaléka a Románok Egyesüléséért Szövetségre (AUR), 20 százaléka a Szociáldemokrata Pártra (PSD), 15 százaléka a Nemzeti Liberális Pártra (PNL) szavazna, ha vasárnap tartanák a parlamenti választásokat – derül ki a CURS felméréséből.
A várható zivatarok miatt elsőfokú, vagyis sárga figyelmeztetést adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 16 megyéjére.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) nem szándékszik kilépni a kormányból – jelentette ki Sorin Grindeanu, a párt ügyvivő elnöke.
Románia készen áll hozzájárulni az ukrajnai béke megteremtéséhez és fenntartásához, valamint Oroszország elrettentéséhez – hangsúlyozta Nicușor Dan államfő „az elszántak koalíciójának” ülésén, amelyet videokonferencia formájában tartottak meg csütörtökön.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) képviselői és szenátorai biztosítják a határozatképességet a bizalmatlansági indítvány megvitatására összehívott hétfői parlamenti ülésen, de nem fognak szavazni – nyilatkozta Sorin Grindeanu, az alakulat ideiglenes elnöke.
szóljon hozzá!