Beöltözött méhészek is tüntettek a piacok bezárása ellen
Fotó: Radu Tuta/Agerpres
Több tucat, az ország különböző részéből érkezett őstermelő gyűlt össze szerdán a kormánypalota előtt a piaccsarnokok bezárása ellen tüntetve.
2020. november 18., 13:592020. november 18., 13:59
2020. november 18., 14:102020. november 18., 14:10
„Nyissátok ki a piacokat!”, „A szupermarketek nyernek, a gazdák megfagynak” – skandálták többek között a Victoria-téren összegyűlt gazdák és mezőgazdaságban dolgozók, akik szerint a kormány tönkreteszi a hazai mezőgazdaságot azáltal, hogy elrendelte a vásárcsarnokok bezárását.
A tiltakozó akciót több agrárszervezet kezdeményezte, a tüntetés ideje alatt a kormány tagjai fogadták ezek képviselőit.
Valamint azt is, hogy a szakmai szervezetekkel együttműködve dolgozza ki a rájuk vonatkozó további járványügyi intézkedéseket, és kárpótolja a kistermelőket a piacok bezárásával okozott bevételkiesésért. A tüntetésen a mezőgazdasági termelők mellett a méhészek képviselői is részt vettek.
Kijelentette, e téren sok a félretájékoztatás, ugyanis a romániai piacok közül 367 nyitott vagy félig nyitott volt, így ezeket nem érintette a múlt hétfőn életbe léptetett korlátozás. Újabb 120 zárt téren működő piac esetében pedig a polgármesterek találtak áthidaló megoldást, mondta a tárcavezető, rámutatva: „ez a valóság a piacokat illetően”. A valósághoz viszont az is hozzátartozik, hogy
A kistermelők a drasztikus intézkedés meghozatala után azzal vádolták a kormányt, hogy a döntéssel a szupermarketeknek és a multiknak kedvez, és veszélybe sodorja a hazai mezőgazdaságot, melynek a járványhelyzetben amúgy sem könnyű talpon maradni.
A romániai piacfelügyelők egyesülete is azt kérte a kormánytól, hogy ne zárja be a vásárcsarnokokat, hanem konkrét intézkedéseket hozzon, például az óvintézkedéseket be nem tartó piacfelügyelőket, árusokat büntesse.
Fejetlenség uralkodott hétfőn az erdélyi és partiumi városok piacain, miután a helyi hatóságok más-más módon próbálják orvosolni a vásárcsarnokok bezárására vonatkozó tiltást. Kolozsváron hiába költöztették kültérre az árusokat, ezek kis számban jelentek meg portékáikkal.
Ukrajnával kíván dróngyártásról szóló együttműködési megállapodást kötni Románia.
A Közös Agrárpolitikát (KAP) a 2028-2034-es európai uniós költségvetésben is külön kell választani a kohéziós alapoktól, és Franciaország és Németország csatlakozott Románia erre irányuló törekvéséhez – jelentette be Florin Barbu.
Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter csütörtökön bejelentette, csökkenteni fogják az elektromos autók vásárlását támogató utalvány értékét, mert a költségvetés „egyszerűen nem tudja fedezni” a fejenként 37 ezer lejes támogatást.
A romániai piacon kapható sertéshús mintegy 80 százaléka importból származik, a boltokban értékesített hús nagy része nem helyi gazdaságokból érkezik – figyelmeztetett Paul Anghel, az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) vezérigazgatója.
Az Európai Bizottság csütörtökön úgy döntött, hogy indoklással ellátott véleményt küld Romániának, Belgiumnak, Bulgáriának, Görögországnak és Spanyolországnak.
Az Eurostat csütörtökön közzétett adatai szerint júniusban 2,3 százalékra nőtt a májusi 2,2 százalékról az éves infláció az Európai Unióban, a tagállamok közül pedig továbbra is Romániában a legmagasabb, 5,8 százalékos az infláció.
Már közlekednek az autók azoknak a sztrádaszakaszoknak a nagy részén, amelyek egyesek szerint nem fognak megépülni – jelentette ki Sorin Grindeanu korábbi közlekedési miniszter, a Szociáldemokrata Párt (PSD) ügyvivő elnöke szerda este.
Tucatnyi romániai, köztük számos erdélyi autópálya-szakasz marad az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként odaítélt európai uniós támogatás nélkül.
Ismét drágítja a Vodafone a mobil-előfizetéseket Romániában.
Közel félszáz romániai telephelyének bezárása mellett döntött a FrieslandCampina vállalat a Profit.ro gazdasági portál értesülései szerint.
szóljon hozzá!