Beöltözött méhészek is tüntettek a piacok bezárása ellen
Fotó: Radu Tuta/Agerpres
Több tucat, az ország különböző részéből érkezett őstermelő gyűlt össze szerdán a kormánypalota előtt a piaccsarnokok bezárása ellen tüntetve.
2020. november 18., 13:592020. november 18., 13:59
2020. november 18., 14:102020. november 18., 14:10
„Nyissátok ki a piacokat!”, „A szupermarketek nyernek, a gazdák megfagynak” – skandálták többek között a Victoria-téren összegyűlt gazdák és mezőgazdaságban dolgozók, akik szerint a kormány tönkreteszi a hazai mezőgazdaságot azáltal, hogy elrendelte a vásárcsarnokok bezárását.
A tiltakozó akciót több agrárszervezet kezdeményezte, a tüntetés ideje alatt a kormány tagjai fogadták ezek képviselőit.
Valamint azt is, hogy a szakmai szervezetekkel együttműködve dolgozza ki a rájuk vonatkozó további járványügyi intézkedéseket, és kárpótolja a kistermelőket a piacok bezárásával okozott bevételkiesésért. A tüntetésen a mezőgazdasági termelők mellett a méhészek képviselői is részt vettek.
Kijelentette, e téren sok a félretájékoztatás, ugyanis a romániai piacok közül 367 nyitott vagy félig nyitott volt, így ezeket nem érintette a múlt hétfőn életbe léptetett korlátozás. Újabb 120 zárt téren működő piac esetében pedig a polgármesterek találtak áthidaló megoldást, mondta a tárcavezető, rámutatva: „ez a valóság a piacokat illetően”. A valósághoz viszont az is hozzátartozik, hogy
A kistermelők a drasztikus intézkedés meghozatala után azzal vádolták a kormányt, hogy a döntéssel a szupermarketeknek és a multiknak kedvez, és veszélybe sodorja a hazai mezőgazdaságot, melynek a járványhelyzetben amúgy sem könnyű talpon maradni.
A romániai piacfelügyelők egyesülete is azt kérte a kormánytól, hogy ne zárja be a vásárcsarnokokat, hanem konkrét intézkedéseket hozzon, például az óvintézkedéseket be nem tartó piacfelügyelőket, árusokat büntesse.
Fejetlenség uralkodott hétfőn az erdélyi és partiumi városok piacain, miután a helyi hatóságok más-más módon próbálják orvosolni a vásárcsarnokok bezárására vonatkozó tiltást. Kolozsváron hiába költöztették kültérre az árusokat, ezek kis számban jelentek meg portékáikkal.
Az ország újraiparosítása, valamint a kis- és középvállalkozások támogatása a két fő pillére a román gazdaság egészséges fejlődésének – jelentette ki Marcel Ciolacu miniszterelnök szombaton Aradon, miután helyi üzletemberekkel találkozott.
Az európai gazdasági válság Romániában is érezteti a hatását, de nem fog recesszióba lépni az ország – jelentette ki szombaton Marcel Ciolacu miniszterelnök. Elemzők nemrég arra figyelmeztettek, hogy jövőre nem zárható ki a recesszió.
Magasabb fizetéseket ígért a négy évvel ezelőtti választási kampányban a két leghosszabb ideig kormányzó politikai alakulat, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Szociáldemokrata Párt (PSD) is. Vajon a politikusok betartották a szavukat?
Az idei év első kilenc hónapjában 5119 cég és egyéni vállalkozó (PFA) jelentett fizetésképtelenséget, 11,82 százalékkal több, mint 2023 azonos időszakában, amikor 4578 esetet regisztráltak.
Kolozs megyében 40–45 százalékkal magasabbak a fizetések az északnyugati régió többi megyéjéhez képest – derül ki a Beszterce-Naszód megyei regionális statisztikai igazgatóság pénteken közzétett elemzéséből.
Hosszas huzavonát követően végre épülhet Románia eddigi legdrágább autópálya-szakasza. Két török cégnek ítélték oda az észak-erdélyi autópálya utolsó két szakaszának megépítését.
Szubjektív alapon történt a nyári aszály okozta károk felmérése, így egyes gazdák joggal érezhetik úgy, hogy nem egyformán részesülnek a kártérítésből – jelentette ki Nagy Zsolt falugazdász, az Arad Megyei Magyar Gazdák Egyesületének alelnöke.
Az Európai Unióban (EU) az adó- és járulékbevételek átlagban a bruttó hazai termék (GDP) 40 százalékát tették ki tavaly, míg egy évvel korábban a GDP 40,7 százalékára rúgtak.
A szezonálisan kiigazított adatok szerint 2024 szeptemberében az augusztusi szinten, 5,5 százalékon maradt a munkanélküliségi ráta Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A mezőgazdasági minisztérium úgy döntött, hogy elhalasztja azt a vitatott rendelettervezetet, amely több tízezer Romániában feldolgozott élelmiszertermék esetében legfeljebb 20 százalékban korlátozta volna a kereskedelmi haszonkulcsot.
szóljon hozzá!