Fotó: A képviselőház Facebook-oldala
Újabb törvénytervezetet nyújtott be a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) a parlamenti képviselők és szenátorok különnyugdíjának eltörlésére, miután csütörtökön az alkotmánybíróság alaptörvénybe ütközőnek ítélte az erre vonatkozó, 2021. február 17-én parlament által megszavazott jogszabályt.
2022. május 06., 16:322022. május 06., 16:32
2022. május 06., 16:532022. május 06., 16:53
Cristian Seidler, az USR képviselője kijelentette, hogy az alkotmánybíróság csütörtöki döntése egy valótlanságra alapul, éspedig arra az állításra, hogy a törvényt egy nap alatt fogadták el. Valójában nyolc nap telt el a tervezet benyújtása és annak elfogadása között – jelentette ki.
„Ismét benyújtjuk a törvényhozók különnyugdíjának eltörlésére vonatkozó tervezetet, hogy lássuk, parlamenti elfogadása után milyen újabb ürügyeket találnak majd az alkotmányellenessé nyilvánítására egyes alkotmánybírák, akik esetleg korábban parlamenti képviselők voltak, és így személyesen érintettek” – fogalmazott Seidler, aki kilátásba helyezte, hogy újabb és újabb törvénytervezeteket fognak benyújtani a különnyugdíjak eltörlésére, mindaddig, amíg „az összes kifogás el nem fogy”.
A képviselő szerint a különnyugdíjak sértőek azon román állampolgárok számára, akik becsülettel dolgoztak és egy életen át fizették a nyugdíjjárulékot.
Az USR adatai szerint a különnyugdíjak évente körülbelül kétmilliárd eurójába kerülnek az államnak, és ha a helyi választott képviselőkre is kiterjesztik a jogosultak körét, akkor az összeg tovább fog emelkedni – közölte az Agerpres hírügynökség.
A törvényhozók különnyugdíja ellen foglalt állást csütörtökön a Szociáldemokrata Párt (PSD).
Az alkotmánybíróság csütörtökön többségi szavazattal alaptörvénybe ütközőnek ítélte a képviselők és szenátorok különnyugdíjának megszüntetéséről szóló jogszabályt, amelyet 2021. február 17-én fogadott el a parlament.
A Nemzeti Liberális Párt azt írja Facebook-oldalán, kiáll álláspontja mellett, miszerint a nyugdíjakat a hozzájárulás mértéke alapján kell kiszámolni. Érvelésük szerint azonban a törvényhozók különnyugdíját nem fogják visszaadni, mert az alkotmánybíróság csütörtöki döntésével nem állította vissza az alkotmányellenesnek nyilvánított törvény által hatályon kívül helyezett szöveget.
– vélik a liberálisok.
A PNL ugyanakkor emlékeztet, hogy a különnyugdíjak eltörlésére szavazott, amikor 2021-ben erről a törvényről döntött a parlament.
Alkotmányellenes a honatyák különleges nyugdíjának eltörlésére irányuló, a Szociáldemokrata Párt (PSD) által benyújtott törvény – döntött csütörtökön a román alkotmánybíróság.
Ilie Bolojan miniszterelnök a Hivatalos Közlönyben szerdán közzétett határozataiban megszabta az öt kormányfőhelyettes feladatkörét.
Az Országos Korrupcióellenes Ügyosztály (DNA) megfellebbezte a ploiești-i bíróság ítéletét Elena Udrea feltételes szabadlábra helyezéséről – értesült szerdán ügyészségi forrásokból az Agerpres hírügynökség.
Csütörtökön elsőfokú hőségriasztás van érvényben 15 nyugat- és dél-romániai megyében – figyelmeztetett szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat.
Orosz, ukrán és moldovai állampolgárokat hamis román személyazonossági okmányokhoz juttató Botoșani megyei hivatalnokok ellen indított büntetőeljárást a legfőbb ügyészség.
Oroszország szerda hajnalban újabb dróntámadást intézett a román határ közelében lévő ukrán civil infrastruktúra és folyami kikötők ellen, ezért a román légierő két F-16-os harci gépet küldött a térségbe megfigyelés alatt tartani a román légteret.
A Richter-skála szerint 3,6-os erősségű földrengés történt szerdán 7 óra 19 perckor Vrancea megyében, Vrancea szeizmikus térségben – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter kedden kijelentette, hogy a kormány nem készül leépítésekre az egészségügyben.
Alkotmányellenesnek nyilvánította kedden az alkotmánybíróság a volt államfőket megillető juttatásokat eltörlő törvénymódosítást – értesült hivatalos forrásokból az Agerpres. A keresetet Traian Băsescu kezdeményezte 2022-ben.
A romániai polgárok többsége szerint Románia rossz irányba halad, és az Ilie Bolojan vezette új kormány sem lesz képes jó irányba fordítani – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Keddi ülése után a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) állásfoglalást tett közzé, amely szerint a bírák és ügyészek bérezése és nyugdíjazásuk rendszere nem kiváltság, hanem a jogállásuk alapvető eleme.
szóljon hozzá!