Fotó: Ccr.ro
Alkotmányellenes a honatyák különleges nyugdíjának eltörlésére irányuló, a Szociáldemokrata Párt (PSD) által benyújtott törvény – döntött csütörtökön a román alkotmánybíróság. Hat támogató és három ellenszavazattal a talárosok visszaadták a volt képviselőknek és szenátoroknak az extra összegeket.
2022. május 05., 15:152022. május 05., 15:15
2022. május 05., 15:192022. május 05., 15:19
A Hotnews.ro hírportál információi szerint az alkotmánybírák nem a jogszabály tartalmát kifogásolták, hanem azt, ahogyan azt a parlament elfogadta. Megállapították, alkotmányellenes az, hogy a parlament sürgősségi eljárásban tárgyalta, majd szavazott róla, holott a folyamatot hivatalosan nem indították el.
Több mint hetven volt képviselő vagy szenátor próbálja alkotmányossági kifogással visszaszerezni a 2021 februárjában megszületett döntéssel tőlük elvett különleges nyugdíjat, olyan is akad, akinek 15 000 lejnyi összeg esett ki a családi kasszából.
Amint arról korábban beszámoltunk, több mint hetven volt képviselő vagy szenátor emelt alkotmányossági kifogást a 2021 februárjában megszületett döntéssel tőlük elvett különleges nyugdíjat, olyan is akad, akinek 15 000 lejnyi összeg esett ki a családi kasszából. Az Adevărul.ro portál szerint
Előbbi összeg – mint ismeretes – azoknak jár, akik csak egy mandátumot töltöttek ki, akik viszont legalább tripláztak, azoknak csaknem 15 000 lejes speciális juttatása volt.
Hivatalos tájékoztatás szerint amúgy 2021 februárjában, amikor a parlament megszavazta, hogy a honatyák ne részesüljenek különleges nyugdíjban,
Erkölcstelennek és megalázónak tartják a nyugdíjasszervezetek a különleges nyugdíjak 20 százalékos emelését, tekintve, hogy a járulékalapú nyugdíjak csak 10 százalékkal nőttek.
Ügyük azt követően került az alkotmánybíróság asztalára, hogy korábban már többek között az Arad, Beszterce-Naszód, Kolozs, Ialomiţa, Ilfov, Máramaros, Szilágy, Suceava és Temes megyei bíróságokon megpróbálták visszaperelni elvett „jussukat”. Sok honatyának ugyanakkor még folyamatban van a pere. Petre Roman ex kormányfő korábbi bejelentése szerint nagyjából kétszázan szeretnék visszaszerezni a különleges nyugdíjat. Roman szerint amúgy ez az összeg nem is minősül különleges nyugdíjnak, hanem „a parlamentben eltöltött évekért járó juttatás”.
Az Adevărul.ro korábban arra is ráirányította a figyelmet, hogy az alkotmánybíróság tagjai között két volt honatya is van, aki korábban különleges nyugdíjat kapott.
Romániában jelen pillanatban összesen 9680 személy részesül különleges nyugdíjban, a jogosultak csaknem fele bíró vagy ügyész – derül ki az Állami Nyugdíjpénztár év végi összesítéséből.
Mircea Geoană független államfőjelölt szerint Marcel Ciolacu miniszterelnök nyilatkozatai a választási kampányba bevont trollfarmokról hivatali visszaélésnek minősülnek.
Feljelentést akart tenni Diana Şoşoacă európai parlamenti képviselő csütörtökön a legfőbb ügyészségen az elnökjelöltségét elutasító öt alkotmánybíró ellen, de nem engedték be az épületbe, mert csütörtökönként nincs ügyfélfogadás az intézménynél.
Pénteken éjfélkor kezdődik és november 30-án reggel 7 óráig tart a parlamenti választások kampánya.
A Központi Választási Iroda (BEC) csütörtökön bejelentette, hogy 31 politikai párt és választói szövetség, valamint 19 nemzeti kisebbségi szövetség jelöltjeinek jelölése maradt végleges az idei parlamenti választásokra.
Az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóságnak (DNSC) nincs tudomása arról, hogy Romániában a választások kimenetelét befolyásolni akaró, kibertámadásokat végrehajtó trollfarm működne” – jelentette ki az intézmény igazgatója a Geoană-botrányról.
Ha elnökké választják, nem kéri fel kormányalakításra aaz AUR miniszterelnök-jelöltjét, a PSD pedig nem köt koalíciót a szélsőséges párttal – ígérte meg Marcel Ciolacu miniszterelnök, a PSD elnöke és államfőjelöltje.
„Az állam a polgárt védje, ne az intézményeket!” – konkrét megoldásokkal mutatta be Kelemen Hunor, milyen változásra van szükség ahhoz, hogy az állam a polgárokat szolgálja, és ne a polgárok szolgálják az államot.
A PNL, a PSD és az USR szavazói szerint a Demokrata Párt elnökjelöltje, Kamala Harris jobb barátja lenne Romániának, míg George Simion és az AUR szavazótábora a republikánusok jelöltjét, Donald Trumpot preferálja – derül ki az INSCOP felméréséből.
Több mint tízezer ukrán állampolgár lépte át idén illegálisan Románia északi határát, ami nagyságrendileg háromszorosa a tavalyi év azonos időszakában feljegyzett adatnak.
Több mint 180 mozit, színházat és koncerttermet ellenőrzött október 7. és 11. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC), és 36 bírságot rótt ki több mint 272 ezer lej értékben.
szóljon hozzá!