Fotó: Ccr.ro
Alkotmányellenes a honatyák különleges nyugdíjának eltörlésére irányuló, a Szociáldemokrata Párt (PSD) által benyújtott törvény – döntött csütörtökön a román alkotmánybíróság. Hat támogató és három ellenszavazattal a talárosok visszaadták a volt képviselőknek és szenátoroknak az extra összegeket.
2022. május 05., 15:152022. május 05., 15:15
2022. május 05., 15:192022. május 05., 15:19
A Hotnews.ro hírportál információi szerint az alkotmánybírák nem a jogszabály tartalmát kifogásolták, hanem azt, ahogyan azt a parlament elfogadta. Megállapították, alkotmányellenes az, hogy a parlament sürgősségi eljárásban tárgyalta, majd szavazott róla, holott a folyamatot hivatalosan nem indították el.
Több mint hetven volt képviselő vagy szenátor próbálja alkotmányossági kifogással visszaszerezni a 2021 februárjában megszületett döntéssel tőlük elvett különleges nyugdíjat, olyan is akad, akinek 15 000 lejnyi összeg esett ki a családi kasszából.
Amint arról korábban beszámoltunk, több mint hetven volt képviselő vagy szenátor emelt alkotmányossági kifogást a 2021 februárjában megszületett döntéssel tőlük elvett különleges nyugdíjat, olyan is akad, akinek 15 000 lejnyi összeg esett ki a családi kasszából. Az Adevărul.ro portál szerint
Előbbi összeg – mint ismeretes – azoknak jár, akik csak egy mandátumot töltöttek ki, akik viszont legalább tripláztak, azoknak csaknem 15 000 lejes speciális juttatása volt.
Hivatalos tájékoztatás szerint amúgy 2021 februárjában, amikor a parlament megszavazta, hogy a honatyák ne részesüljenek különleges nyugdíjban,
Erkölcstelennek és megalázónak tartják a nyugdíjasszervezetek a különleges nyugdíjak 20 százalékos emelését, tekintve, hogy a járulékalapú nyugdíjak csak 10 százalékkal nőttek.
Ügyük azt követően került az alkotmánybíróság asztalára, hogy korábban már többek között az Arad, Beszterce-Naszód, Kolozs, Ialomiţa, Ilfov, Máramaros, Szilágy, Suceava és Temes megyei bíróságokon megpróbálták visszaperelni elvett „jussukat”. Sok honatyának ugyanakkor még folyamatban van a pere. Petre Roman ex kormányfő korábbi bejelentése szerint nagyjából kétszázan szeretnék visszaszerezni a különleges nyugdíjat. Roman szerint amúgy ez az összeg nem is minősül különleges nyugdíjnak, hanem „a parlamentben eltöltött évekért járó juttatás”.
Az Adevărul.ro korábban arra is ráirányította a figyelmet, hogy az alkotmánybíróság tagjai között két volt honatya is van, aki korábban különleges nyugdíjat kapott.
Romániában jelen pillanatban összesen 9680 személy részesül különleges nyugdíjban, a jogosultak csaknem fele bíró vagy ügyész – derül ki az Állami Nyugdíjpénztár év végi összesítéséből.
Március 29. és április 4. között tíz esetben szólított fel az Országos Audiovizuális Tanács (CNA) közösségimédia-platformokon megjelent illegális tartalmak eltávolítására.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök pontosan tudja, hogy áll az országos helyreállítási tervben (PNRR) vállalt reformok gyakorlatba ültetése, mivel az RMDSZ kormányon volt, amikor a PNRR-t kidolgozták – jelentette ki pénteken Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Marcel Ciolacu miniszterelnök szerint az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) elnöke, Cristian Popescu-Piedone néha „túlzásokba esik az önreklámozással” az intézmény által végzett ellenőrzések kapcsán.
Új típusú Patriot rendszert kap Románia az Amerikai Egyesült Államoktól – jelentette be pénteken Marcel Ciolacu.
Egy Floridában élő román üzletember a román kormány egyik különmegbízottja, akinek az a feladata, hogy tárgyaljon az amerikai hatóságokkal a román állampolgárok vízumkötelezettségének feloldásáról.
Továbbra is nagyon súlyos az állapota annak a hegyimentőnek, akire rátámadt a medve vasárnap egy predeáli utcán.
A román sajtóban felröppent a hír, hogy az RMDSZ Asztalos Csaba jogászt, az Országos Diszkriminációellenes Tanács (CNCD) elnökét jelöli az alkotmánybíróság új magyar tagjának, miután Varga Attila kilenc éves mandátuma idén nyáron lejár.
A Dolj megyei törvényszék elrendelte pénteken az uzsorával és zsarolással gyanúsított Bercea Mondialu és három családtagjának előzetes letartóztatását.
Hívószámhamisítással (ID spoofing) operáló, hatósági telefonhívásokat imitáló csalások terjedésére figyelmeztet Romániában a Szervezettbűnözés- és Terrorellenes Ügyosztály (DIICOT).
Az RMDSZ elnöke, Kelemen Hunor csütörtökön kijelentette, hogy várja a kormánykoalíció reakcióját a kolozsvári magyar fiatalok bántalmazásának ügyére.
szóljon hozzá!