Fotó: Pinti Attila
A kormány képviselői a továbbiakban is fenntartják az Európai Bizottság illetékeseivel való tárgyalások során azt az álláspontot, miszerint a katonai nyugdíj szolgálati nyugdíjnak minősül, nem tartozik a különnyugdíjak kategóriájába – jelentette ki pénteken a miniszterelnök.
2022. november 18., 15:192022. november 18., 15:19
Nicolae Ciucă rámutatott, már beszéltek a témáról az EB nemrég Romániában járt delegációjával, és a Világbank egyik jelentése is egyértelműen leszögezi, hogy a katonai nyugdíjak nem tekinthetők különnyugdíjnak. Ezek szolgálati nyugdíjnak minősülnek, a hozzájárulás elve alapján számolják ki őket – nyomatékosította a miniszterelnök.
Ennek határideje a 2022-es év vége, teljesítését a harmadik kifizetési kérelem elbírálásakor ellenőrzik.
A speciális nyugdíjakat szabályozó sürgősségi rendelet rögzíteni fogja, hogy a nyugdíj nem lehet nagyobb a nyugdíjas korábbi fizetésénél – jelentette ki szerdán Târgoviştén a miniszterelnök.
Ugyanezen források szerint az Európai Bizottság elvárja Romániától, hogy folytassa a nyugdíjreform megvalósítását. Mint mondták, a nyugdíjreform egy új nyugdíjtörvény elfogadását feltételezi, amely felváltja majd a jelenleg hatályos 2019/127-es jogszabályt. „Az új törvény egyik célja kell hogy legyen a nyugdíjkiadásoknak a bruttó hazai termék (GDP) 9,4 százalékára történő korlátozása” – nyomatékosították, hozzátéve, ez a kitétel szerepel az Európai Tanácsnak a román helyreállítási terv jóváhagyásáról szóló végrehajtási határozatának mellékletében is.
Az EB illetékesei emlékeztettek, a végrehajtási határozat azt is leszögezi, hogy a helyreállítási tervbe foglalt reformokkal és beruházásokkal kapcsolatban megszabott mérföldköveket és célokat kötelező módon teljesítenie kell az országnak ahhoz, hogy megkapja a helyreállítási alapból számára elkülönített pénzt.
– írja az Agerpres.
Bukarest eddig nem kapott hivatalos tájékoztatást Washingtontól a Romániában állomásozó amerikai katonák esetleges kivonásáról – szögezte le kedd este a védelmi minisztérium.
Keddi sajtótájékoztatóján Ilie Bolojan kijelentette, hogy az amerikai kormány által bevezetett új vámok negatív hatással lesznek az európai gazdaságra, így a román gazdaságra is, hozzátéve, hogy ezt őszintén el kell mondani az embereknek.
EU- és NATO-párti „demokratikus jelölt” támogatását javasolja híveinek a májusi megismételt államfőválasztáson az erdélyi németeket tömörítő Romániai Ágostai Hitvallású Evangélikus Egyház – jelentette be kedden Reinhart Guib püspök.
Húsvét előtt megkapják a jogosultak a nyugdíjukat, a gyermeknevelési pótlékot (gyermekpénzt) és más szociális juttatásokat – közölte kedden a munkaügyi minisztérium.
A bírák és ügyészek nyugdíjkorhatárát 65 évre emelő törvénytervezet különbséget tesz az igazságügyi rendszerbe korábban bekerült és a törvény hatálybalépése után bekerülő személyek között – jelentette ki kedden a RMDSZ elnöke.
Ilie Bolojan ügyvivő államelnök kedden kihirdette a törvényt, amely szerint a betegek az előírásokat betartva pénzadományokkal támogathatják az őket kezelő egészségügyi intézményeket.
Április végén, nem sokkal a megismételt elnökválasztás első fordulója előtt Romániába érkezik ifjabb Donald Trump, az amerikai elnök legidősebb fia.
Victor Ponta hétfőn kijelentette, hogy államfővé választása esetén leállítja az ukrán gabonaexportot a romániai fekete-tengeri kikötőkön keresztül, hogy megvédje a helyi gazdákat – jelentette a Reuters hírügynökség.
Az idei próbaérettségin részt vett végzős diákok 66,84 százaléka (67 793 tanuló) kapott 5-öst vagy annál nagyobb jegyet román nyelv és irodalomból – közölte kedden az oktatási minisztérium.
Kiverte a biztosítékot Kelmen Hunor RMDSZ-elnöknél a Marcel Ciolacu miniszterelnök által a kétoldalú kérdésekben a Trump-adminisztrációval folytatandó tárgyalásokkal megbízott Dragoș Sprânceană ügye.
szóljon hozzá!