Döntéshozó kamaraként elfogadta kedden a képviselőház a Patriot légvédelmi rakétarendszerek beszerzéséről szóló törvénytervezetet, az alsóház tagjai közül 279-en támogatták a jogszabálytervezetet, egy képviselő ellene szavazott, egy pedig tartózkodott.
2017. november 21., 14:012017. november 21., 14:01
2017. november 21., 15:182017. november 21., 15:18
A plénumbeli szavazást megelőzően az alsóház védelmi bizottsága is kedvezően véleményezte a kormány által kidolgozott javaslatot, amelyet hétfőn a szenátus is elfogadott.
Mint arról beszámoltunk, hétfőn a szenátus is áldását adta arra a törvénytervezetre, amely Patriot légvédelmi rakétarendszerek beszerzését irányozza elő a román haderő fejlesztése céljából. A jogszabályt 108-1 arányban fogadta el a felsőház, amely első kamaraként szavazott a tervezetről.
Hét Patriot típusú rakétavédelmi üteg beszerzéséről szóló törvénytervezetet fogadott el szerdai ülésén a román kormány.
A tervezetet délelőtt a szenátus védelmi bizottsága is egyhangú szavazással támogatta. A bizottság azt követően szavazott, hogy
Nicolae Ciucă vezérkari főnök a védelmi bizottság hétfői ülésén rámutatott, a Patriot-rendszer lehetővé teszi az integrációt és az ország határain kívülről érkező fenyegetés elhárítását. „Fontos aláhúzni, hogy lehetővé teszi a hosszú távú légvédelmi tervezést, mivel a hardver- és a szoftverrész is fejleszthető. Egyben integrált operatív tervezést tesz lehetővé a légierő és a szárazföldi erők igényei szerint” – mondta Ciucă.
A hétfői ülést megelőzően egyébként Teodor Meleşcanu külügyminiszter elismerte, hogy múlt heti, váratlan bukaresti látogatása során Rex Tillerson amerikai külügyminiszter burkoltan nyomást gyakorolt az ügylet nyélbe ütése érdekében. Az amerikai politikus rákérdezett, mi történt a testület múlt heti ülésén, és miért nem volt meg a szavazatképességhez szükséges létszám.
Az ellenzék azzal vádolta meg a kormánypártok – a Szociáldemokrata Párt (PSD) és a Liberálisok és Demokraták Szövetsége (ALDE) – honatyáit, hogy szándékosan maradtak távol a múlt heti üléstől, mert ezzel akartak üzenni Washingtonnak: álljanak ki a PSD újabb korrupciós ügyekkel meggyanúsított vezetője, Liviu Dragnea mögött.
Ellenszavazat nélkül pozitívan véleményezte hétfői ülésén a szenátus védelmi bizottsága a hét Patriot légvédelmi rakétarendszer megvásárlására vonatkozó törvénytervezetet.
A kormány még november elején fogadta el a hét Patriot-típusú rakétavédelmi üteg beszerzéséről szóló törvénytervezetet. A jogszabály felhatalmazza a védelmi minisztériumot, hogy még 2017-ben megkösse az első üteg megvásárlásáról szóló szerződést az Egyesült Államok kormányával, áfa nélkül 765 millió dollár értékben.
A vételár a szükséges szállítóeszközöket, lövegeket, karbantartási felszereléseket, valamint a kezelőszemélyzet kiképzésének költségét is fedezi. A törvénytervezet leszögezi: az ország alapvető biztonsági érdeke a szárazföldi telepítésű légelhárítási képességek fejlesztése, a Patriot-rendszerek beszerzése pedig az ország és térség biztonságának megerősítése mellett a Románia és Egyesült Államok közötti stratégiai partnerség megszilárdítását is szolgálja. A két fő beszállító a Raytheon és a Lockheed Martin lesz.
Marcel Ciolacu hét elején lemondott miniszterelnök, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke kivárásra játszik, és mindenképpen kormányra juttatná pártját, akár a szélsőjobboldali George Simion győz, akár a liberális Nicușor Dan.
Állampolitikává emelné Romániában Orbán Viktornak, Magyarország miniszterelnökének bizonyos álláspontjait George Simion. Eközben Nicușor Dan úgy véli, Románia a nemzeti kisebbségekkel szembeni „jó gyakorlat modellje”.
Több mint 1,3 millió román állampolgár került ki a társadalmi nélkülözés és a mélyszegénység veszélyeztetettségéből 2023 és 2024 folyamán – jelentette ki csütörtökön Simona Bucura-Oprescu munka- és családügyi miniszter.
A Richter Gedeon új megközelítése az endometriózis kezelésében nem csupán a tünetek enyhítését célozza, hanem a betegek hosszú távú jólétét helyezi a középpontba.
Mindkét, a megismételt elnökválasztás második fordulójába jutott jelöltet bírálta Crin Antonescu, a kormánykoalíció jelöltje, miután a vasárnapi megmérettetésen leszerepelve csupán a harmadik helyen végzett.
Megtartotta csütörtökön első ülését a Cătălin Predoiu vezette ügyvivő kormány, amelynek tagjai azt mondják, a kabinet ellátja a napi teendőit. Bogdan Ivan ügyvivő gazdasági miniszter szerint pedig Románia továbbra is stabil ország.
A szélsőjobboldali, magyargyűlölő George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke nyeri meg a megismételt elnökválasztást egy, a második fordulóba bejutott másik jelölt, Nicușor Dan által szerdán este ismertetett felmérés szerint.
Victor Ponta képviselő, korábbi elnökjelölt szerdán bejelentette, hogy Románia az első néven politikai platformot hoz létre, amelyhez várja parlamenti képviselők, polgármesterek és gazdasági vezetők csatlakozását, többek között a PSD-ből.
Közvitára bocsátotta szerdán a munka- és családügyi minisztérium az in vitro megtermékenyítést támogató program alkalmazási szabályairól szóló rendelet tervezetét.
Nicușor Dan független elnökjelölt szerdán kijelentette, hogy Románia nem engedhet meg magának „kalandokat” és előre hozott választásokról szóló vitákat.
szóljon hozzá!