Döntéshozó kamaraként elfogadta kedden a képviselőház a Patriot légvédelmi rakétarendszerek beszerzéséről szóló törvénytervezetet, az alsóház tagjai közül 279-en támogatták a jogszabálytervezetet, egy képviselő ellene szavazott, egy pedig tartózkodott.
2017. november 21., 14:012017. november 21., 14:01
2017. november 21., 15:182017. november 21., 15:18
A plénumbeli szavazást megelőzően az alsóház védelmi bizottsága is kedvezően véleményezte a kormány által kidolgozott javaslatot, amelyet hétfőn a szenátus is elfogadott.
Mint arról beszámoltunk, hétfőn a szenátus is áldását adta arra a törvénytervezetre, amely Patriot légvédelmi rakétarendszerek beszerzését irányozza elő a román haderő fejlesztése céljából. A jogszabályt 108-1 arányban fogadta el a felsőház, amely első kamaraként szavazott a tervezetről.
Hét Patriot típusú rakétavédelmi üteg beszerzéséről szóló törvénytervezetet fogadott el szerdai ülésén a román kormány.
A tervezetet délelőtt a szenátus védelmi bizottsága is egyhangú szavazással támogatta. A bizottság azt követően szavazott, hogy
Nicolae Ciucă vezérkari főnök a védelmi bizottság hétfői ülésén rámutatott, a Patriot-rendszer lehetővé teszi az integrációt és az ország határain kívülről érkező fenyegetés elhárítását. „Fontos aláhúzni, hogy lehetővé teszi a hosszú távú légvédelmi tervezést, mivel a hardver- és a szoftverrész is fejleszthető. Egyben integrált operatív tervezést tesz lehetővé a légierő és a szárazföldi erők igényei szerint” – mondta Ciucă.
A hétfői ülést megelőzően egyébként Teodor Meleşcanu külügyminiszter elismerte, hogy múlt heti, váratlan bukaresti látogatása során Rex Tillerson amerikai külügyminiszter burkoltan nyomást gyakorolt az ügylet nyélbe ütése érdekében. Az amerikai politikus rákérdezett, mi történt a testület múlt heti ülésén, és miért nem volt meg a szavazatképességhez szükséges létszám.
Az ellenzék azzal vádolta meg a kormánypártok – a Szociáldemokrata Párt (PSD) és a Liberálisok és Demokraták Szövetsége (ALDE) – honatyáit, hogy szándékosan maradtak távol a múlt heti üléstől, mert ezzel akartak üzenni Washingtonnak: álljanak ki a PSD újabb korrupciós ügyekkel meggyanúsított vezetője, Liviu Dragnea mögött.
Ellenszavazat nélkül pozitívan véleményezte hétfői ülésén a szenátus védelmi bizottsága a hét Patriot légvédelmi rakétarendszer megvásárlására vonatkozó törvénytervezetet.
A kormány még november elején fogadta el a hét Patriot-típusú rakétavédelmi üteg beszerzéséről szóló törvénytervezetet. A jogszabály felhatalmazza a védelmi minisztériumot, hogy még 2017-ben megkösse az első üteg megvásárlásáról szóló szerződést az Egyesült Államok kormányával, áfa nélkül 765 millió dollár értékben.
A vételár a szükséges szállítóeszközöket, lövegeket, karbantartási felszereléseket, valamint a kezelőszemélyzet kiképzésének költségét is fedezi. A törvénytervezet leszögezi: az ország alapvető biztonsági érdeke a szárazföldi telepítésű légelhárítási képességek fejlesztése, a Patriot-rendszerek beszerzése pedig az ország és térség biztonságának megerősítése mellett a Románia és Egyesült Államok közötti stratégiai partnerség megszilárdítását is szolgálja. A két fő beszállító a Raytheon és a Lockheed Martin lesz.
Mircea Geoană független államfőjelölt szerint Marcel Ciolacu miniszterelnök nyilatkozatai a választási kampányba bevont trollfarmokról hivatali visszaélésnek minősülnek.
Feljelentést akart tenni Diana Şoşoacă európai parlamenti képviselő csütörtökön a legfőbb ügyészségen az elnökjelöltségét elutasító öt alkotmánybíró ellen, de nem engedték be az épületbe, mert csütörtökönként nincs ügyfélfogadás az intézménynél.
Pénteken éjfélkor kezdődik és november 30-án reggel 7 óráig tart a parlamenti választások kampánya.
A Központi Választási Iroda (BEC) csütörtökön bejelentette, hogy 31 politikai párt és választói szövetség, valamint 19 nemzeti kisebbségi szövetség jelöltjeinek jelölése maradt végleges az idei parlamenti választásokra.
Az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóságnak (DNSC) nincs tudomása arról, hogy Romániában a választások kimenetelét befolyásolni akaró, kibertámadásokat végrehajtó trollfarm működne” – jelentette ki az intézmény igazgatója a Geoană-botrányról.
Ha elnökké választják, nem kéri fel kormányalakításra aaz AUR miniszterelnök-jelöltjét, a PSD pedig nem köt koalíciót a szélsőséges párttal – ígérte meg Marcel Ciolacu miniszterelnök, a PSD elnöke és államfőjelöltje.
„Az állam a polgárt védje, ne az intézményeket!” – konkrét megoldásokkal mutatta be Kelemen Hunor, milyen változásra van szükség ahhoz, hogy az állam a polgárokat szolgálja, és ne a polgárok szolgálják az államot.
A PNL, a PSD és az USR szavazói szerint a Demokrata Párt elnökjelöltje, Kamala Harris jobb barátja lenne Romániának, míg George Simion és az AUR szavazótábora a republikánusok jelöltjét, Donald Trumpot preferálja – derül ki az INSCOP felméréséből.
Több mint tízezer ukrán állampolgár lépte át idén illegálisan Románia északi határát, ami nagyságrendileg háromszorosa a tavalyi év azonos időszakában feljegyzett adatnak.
Több mint 180 mozit, színházat és koncerttermet ellenőrzött október 7. és 11. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC), és 36 bírságot rótt ki több mint 272 ezer lej értékben.
szóljon hozzá!