Fotó: Pixabay.com
Keddi összesítés szerint 23 ország összesen 141 orosz diplomatát utasított ki arra válaszul, hogy Nagy-Britanniában megmérgeztek egy brit–orosz kettős ügyynököt és a lányát. Többek között Románia és Magyarország is kiutasított egy-egy orosz diplomatát. A bukaresti orosz nagykövetség keményen reagált.
2018. március 27., 16:052018. március 27., 16:05
„Vélhetően a kollektív politikai őrület megnyilvánulása” Romániának az orosz diplomata kiutasítására vonatkozó döntése – szögezte le Oroszország romániai nagykövetsége közleményében.
– mutat rá a nagykövetség.
Mint megírtuk, a román külügyminisztérium hétfőn jelentette be, hogy a Szkripal-ügy miatt a Nagy-Britannia iránti szolidaritásból és a diplomáciai kapcsolatokról szóló bécsi egyezmény alapján távozásra szólította fel az orosz nagykövetség egyik munkatársát. A tárca közölte, úgy véli, „a Salisbury városában elkövetett támadás fenyegetést jelent a kollektív biztonságra és a nemzetközi jogra”, és döntését az Európai Tanács múlt heti ülésén elhangzottak szellemében hozta meg.
Nemkívánatosnak nyilvánította a román külügyminisztérium Oroszország bukaresti nagykövetségének egyik diplomatáját a Szergej Szkripal egykori orosz kettős ügynök és lánya március eleji angliai megmérgezése miatt kirobbant nemzetközi botrány keretében.
Ezzel a külügy az uniós állam- és kormányfők csúcstalálkozójának pénteken elfogadott zárónyilatkozatára utalt, amelynek értelmében
Romániához hasonlóan orosz diplomatákat utasított ki hétfőn 14 más EU-tagállam, továbbá az Amerikai Egyesült Államok, Kanada és Ukrajna is.
Dmitrij Peszkov elnöki szóvivő a Kreml sajnálkozását fejezte ki a kiutasítások miatt és megismételte, hogy Oroszországnak nincsen köze a Szkripal-ügyhöz. Megerősítette, hogy válaszában Moszkva a kölcsönösség elvét fogja követni. Az orosz külügyminisztérium állásfoglalása szerint „magától értetődik”, az országcsoport „barátságtalan” lépése nem „múlik el nyomtalanul” és arra Moszkva reagálni fog.
Dokumentumában a tárca úgy fogalmazott, hogy a Szkripal-üggyel kapcsolatban Oroszországhoz hasonlóan Nagy-Britannia szövetségesei sem rendelkeznek objektív és kimerítő adatokkal, így azok az euroatlani szolidaritás elvét „a józan ész, a civilizált nemzetközi párbeszéd normáinak és a nemzetközi jog elveinek kárára” követeik.
A Fehér Ház szóvivője szokásos napi sajtótájékoztatóján hétfőn úgy vélte,
Raj Shah úgy fogalmazott, hogy Washington ugyan törekedne jobb kapcsolatokra Moszkvával, ám az olyan cselekedetek, mint a volt orosz-brit kettős ügynök elleni nagy-britanniai gyilkossági kísérlet megakadályozza ezt. Viszonyunk Oroszországgal az orosz kormánytól, illetve Vlagyimir Putyin elnöktől függ – jelentette ki a szóvivő.
Az ügy háttere, hogy Nagy-Britannia az orosz vezetést teszi felelőssé a Szergej Szkripal volt orosz-brit kettős ügynök és lánya ellen március 4-én elkövetett mérgezéses merényletért, Moszkva azonban tagadja a vádakat. A történtek nyomán Nagy-Britannia kiutasított 23 orosz diplomatát, mely lépésre Oroszország 23 brit diplomata nem kívánatos személlyé nyilvánításával válaszolt.
Az a magyar–ukrán kettős állampolgár, akit Ukrajnában a napokban kényszersorozás közben agyonvertek, egy közülünk, ezt komolyan kell venni – jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában pénteken.
Izraeli légicsapás ért palesztinokat egy gázai egészségügyi központ közelében csütörtökön, tíz gyermek és hat felnőtt meghalt – közölték a helyi egészségügyi hatóságok, miközben a tűzszüneti tárgyalások elhúzódnak, és nem várható azonnali megállapodás.
A romániai mezőgazdasági termelők támogatása együtt jár az Ukrajnának nyújtott támogatással – közölte a román külügyminisztérium az ukrajnai mezőgazdasági termékek európai uniós importja kapcsán.
Donald Trump elnök csütörtökön az NBC-nek azt mondta, hogy megállapodást kötött a NATO-val arról, hogy az Egyesült Államok a szövetségen keresztül fegyvereket küld Ukrajnának, és hogy a NATO „száz százalékban” fizetni fogja ezeket a fegyvereket.
Nem bántalmazástól bekövetkezett tüdőembólia okozta az ukrán hadseregben szolgált Sebestyén József kárpátaljai magyar férfi halálát – közölte az ukrán szárazföldi erők parancsnoksága csütörtökön a hivatalos Facebook-oldalán.
Az Európai Bizottság egyenlőségért felelős biztosának őshonos kisebbségek ügyében tapasztalható tétlenségét bírálta, illetve a nemzeti régiókról szóló európai polgári kezdeményezés kapcsán a jogalkotás megindítását sürgette Vincze Loránt.
Bírálja Romániát az elnökválasztás körüli botrányok miatt egy, az Egyesült Államok külügyminisztériumának honlapján olvasható elemzés, amely ugyanakkor Magyarországhoz empatikusan viszonyul.
Elutasította a Ursula von der Leyennel, az Európai Bizottság elnökével szemben benyújtott bizalmatlansági indítványt az Európai Parlament csütörtökön.
Orbán Viktor miniszterelnök részvétét fejezte ki, a magyar külügyminisztérium pedig bekérette Ukrajna budapesti nagykövetét, miután ukrán toborzótisztek kényszersorozás közben megvertek egy magyar férfit Kárpátalján, aki később belehalt sérüléseibe.
Nagy-Britannia és Franciaország megteremti annak lehetőségét, hogy szükség esetén összehangolt módon alkalmazhassa önálló nukleáris elrettentő erejét – áll a két kormány csütörtökön ismertetett új nukleáris együttműködési deklarációjában.
szóljon hozzá!