Fotó: Kristó Róbert
A húsipari termékek akár 50 százalékos drágulásához, számos romániai húsfeldolgozó kisüzem bezárásához vezethet az Európai Parlament nemrégiben elfogadott, árucímkézésre vonatkozó ajánlása, amely kötelezővé teszi a piacon forgalomba hozott hústermékek eredetének, az állat származási és feldolgozási helyének feltüntetését.
2014. február 12., 19:132014. február 12., 19:13
Rareş Niculescu EP-képviselő az Evenimentul zilei napilapnak úgy nyilatkozott, amennyiben az ajánlásra az Európai Bizottság is rábólint, a román húsfeldolgozók több százezer eurót kellene befektessenek olyan számítógépes nyilvántartó rendszerekbe, melyek lehetővé tennék a feldolgozandó hústermékek eredetének és feldolgozási helyének visszakövetését.
Stanca Tudor, a Romániai Sertéshús-feldolgozók Szövetségének elnöke a téma kapcsán megjegyezte, az Európai Bizottságnak és Dacian Cioloş agrárbiztosnak már jelezték, hogy egy ilyen befektetés számos romániai húsfeldolgozót tönkretenne. Rámutatott, egy uniós felmérés alapján egy ilyen informatikai rendszer bevezetése átlagban 130 000 eurós befektetéssel járna.
Amint arról beszámoltunk, a kormány az elmúlt év őszén azt tervezte, hogy a sütőipari termékekhez hasonlóan 9 százalékos áfát alkalmaznak majd a húsiparban is, első sorban a piaci szereplők támogatása érdekében, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) illetékesei azonban nemet mondtak az elképzelésére.
Achim Irimescu, az agrártárca államtitkára azzal érvelt, hogy a jelenlegi 24 százalékos áfa miatt egyre nagyobb mértékű az adócsalás az ágazatban. Az államtitkár rámutatott, az elmúlt két évben például 71 ezer tonna sertéshús után nem fizettek adót, és csak 2011-ben legalább 230 millió euró vesztesége volt az államnak a húsipari adócsalás miatt.
Az elmúlt hónapokban ugyanakkor az ágazat képviselői többször is felhívták a figyelmet arra, hogy a romániai húsipar egyre versenyképtelenebb az importáru dömpingje és a feketepiac terjeszkedése miatt. A helyzetet tovább súlyosbítja, hogy a gyengülő vásárlóerő miatt jelentősen csökkent a húsipari termékek fogyasztása, illetve a kereslet az olcsóbb készítmények irányába tolódott el. Ugyanakkor a piac mintegy 65 százalékát az importáru teszi ki.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.
szóljon hozzá!