Fotó: Balázs Katalin
A krumpli árától függ az ágazat jövője Romániában, hiszen a termeléssel kapcsolatos kiadások évről évre növekednek, emellett a gazdáknak az importáruval is versenybe kell szállniuk – hívta fel a figyelmet Gheorghe Boţoman, a Krumplitermesztők Országos Szövetségének elnöke.
2017. március 09., 14:242017. március 09., 14:24
2017. március 09., 16:122017. március 09., 16:12
Rámutatott: az értékesítési problémák miatt 2016-ban már 50 ezer hektárral kevesebb mezőgazdasági területet használtak burgonyatermesztésre, mint egy évvel korábban. Az Agrointel.ro szakportálnak adott interjúban Gheorghe Boţoman arra hívta fel a figyelmet, hogy a mezőgazdasági minisztérium nyilvántartása szerint az elmúlt évben legtöbb 160 000 hektáron termesztettek burgonyát Romániában, ennek ellenére a Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség (APIA) statisztikáiban „alig” 36 ezer hektár szerepel, ami azt jelenti, hogy a legtöbb krumpliföldet a kisgazdák művelik meg, akik meg sem próbálnak támogatást igényelni, saját fogyasztásra termelnek.
Gheorghe Boţoman elmondta továbbá, míg tavaly márciusban 40 baniért lehetett krumplit kapni a termelőknél, idén már legtöbb 65 baniért lehet hozzájutni egy kilogramm burgonyához. „A szakértők számításai szerint egy kilogramm krumpli megtermelésére 50 banit kell költeni. Nem nehéz tehát levonni a következtetést: a termelők szerény haszonért dolgoznak, éppen ezért egyre többen térnek át más kultúrákra” – mondta a Krumplitermesztők Országos Szövetségének az elnöke. Gheorghe Boţoman szerint az ideális ár 1 lej lenne egy kilogramm krumpliért. „Ha az import tovább növekszik, és emiatt az árak a jelenlegi szinten maradnak, az egykoron húzóágazatnak számító krumplitermesztés is elerőtlenedik. Pedig egykoron a románok második kenyerének hívták a burgonyát” – tette hozzá.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.
szóljon hozzá!