A kert november közepére-végére már csak egyes növények termésével, bogyóival és az örökzöldek levelével díszít. A díszfüvek és a terebélyesebb lombú örökzöldek, valamint minden olyan növény laza összekötözését javasolják a kertészek, amelyek a lehulló hó súlya alatt összenyomódhatnak, szétnyílhatnak, eltörhetnek. Ilyenek a hamisciprusok, borókák, tuják, tiszafák.
Szeles, hideg időben a tű- és lomblevelű örökzöldeket árnyékoló hálóval kell óvni a növény napsütötte déli oldalán a kiszáradástól. Fagymentes napokon a téli öntözés is hasznos.
Ugyancsak a fagymentes napok teendői közé tartozik a lombhullató díszfák, cserjék, gyümölcsfák ritkító metszése, a száraz, beteg, törött részek eltávolítása, a beteg, elpusztult egyedek teljes eltávolítása.
A 8-10 centiméter magasságban visszavágott évelőket – az első fagyok után – fenyőgallyal, forgáccsal hasznos letakarni.
A szakemberek szerint jó megoldás, ha az edényt vagy cserepet fadézsába, vesszőkosárba vagy egy másik edénybe állítják, és a két edény közé valamilyen szigetelő anyag – összetört kukoricaszár, száraz lomb, forgács, kéregzúzalék – kerül. Az így kibélelt edényt ajánlatos téglára vagy deszkára helyezni, hogy ne érintkezzen az aljzattal.
A dália és a kardvirág gumóit, hagymáit rendszeresen kell ellenőrizni a tél folyamán. Ha hajtanak, akkor hűvösebb helyet kívánnak, ha töppednek, akkor lyuggatott műanyag zacskóban hasznos tárolni – javasolják a kertészek.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.