Buksa Gábor Árpád, a Román Árutőzsde Kovászna megyei termináljának ügyvezető igazgatója közölte: érdeklődés hiányában egyelőre nem indult be a krumpliring. Mint mondta, kínálat már van, és napról napra növekszik, hiszen a krumpli betakarítása folyamatban van, kereslet azonban egyelőre nincs. Buksa elmondta, több intézményhez eljuttatták ajánlataikat, de kevés visszajelzést kaptak. Legutóbb a gyermekjogvédelmi igazgatóságot keresték meg.
A Román Árutőzsde Kovászna megyei terminálja tavaly nyáron nyílt meg, szeptemberben a háromszéki gazdák már 23 tonna burgonyát értékesítettek a krumpliringen. A több mint egy éve működő terminál révén eddig csak a sepsiszentgyörgyi Fogolyán Kristóf Megyei Kórház vásárolt krumplit. Az igazgató szerint, a háromszéki cégek és intézmények még mindig idegenkednek a tőzsdei tranzakcióktól, bár ezzel a módszerrel megkaphatják a valós piaci árat, sőt befolyásolni is tudják a krumpli értékét. A terminálon 16 háromszéki termelő kínálja a burgonyát. Buksa valószínűnek tartja, hogy más forrásból olcsóbban lehet beszerezni a terményt, ezért nem vásárolnak a tőzsdén keresztül. Az árutőzsdén több mint 400 termék van forgalomban, üzemanyagot, szenet, gabonát is lehet vásárolni, a közintézmények a közbeszerzéseket is lebonyolíthatják. Buksa Gábor Árpád elmondta, nem prioritásuk a krumpliring, hiszen például a brassói posta ezen a terminálon bonyolítja le beszerzéseit, az elmúlt hónapokban összesen 16 licitet tartottak. A Kovászna megyei terminál krumpliringjét tovább működtetik, nem mondanak le arról, hogy ilyen módon értékesítsék a burgonyát, ezért megpróbálják bevonni a Hargita megyei cégeket is. Háromszéken idén összesen 14 500 hektáron termeltek krumplit, 5 500 hektárral kisebb területen, mint egy évvel korábban. A hozam azonban sokkal jobb, mint tavaly, tehát hozzávetőleg ugyanannyi termésre számítanak.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.