2013. február 07., 08:412013. február 07., 08:41
Emellett szintén érvágás az iparágnak, hogy a tavalyi kedvezőtlen időjárás miatt legalább ötven százalékkal emelkedtek a takarmányárak. Olimpiu Soneriu, az ország egyik legnagyobb húsipari vállalata, a CarmOlimp igazgatója elmondta, komoly hátrány a hazai termelőknek, hogy az Európai Unióhoz való csatlakozás után a külföldi áru mind a belföldi piacon, mind az exporttörekvésekben háttérbe szorította a román készítményeket. „Egy lehetséges megoldás lenne a kivitel növelése, ezzel a megoldással azonban kizárólag azok a nagyvállalatok tudnak élni, ameljek fel tudnak időben zárkózni az uniós piac követelményeihez. Nyilván ez jelentős befektetést igényel, erre azonban kevesen tudnak jelenleg költeni” – magyarázta a húsipari szakértő.
Elmondta továbbá, a legtöbb húsipari vállalat nincs abban a helyzetben, hogy változtasson a versenyképességet akadályozó feltételeken. „Attól tartok, hogy a többi probléma miatt, állami támogatás és pályázati lehetőségek hiányában nagyon sok cég fog kivonulni a román piacról. 2012 is rendkívül nehéz év volt, idén azonban még keservesebbek a kilátások” – tette hozzá.
Románia eddig a hús és húskészítmények 65 százalékát importálta külföldről.
Amint arról beszámoltunk, jelentős előrelépést jelentett a román húsiparnak, hogy tavaly január elsejétől megszűnt a román sertéshús európai uniós embargója, így csaknem 50 termelési egységnek és egy vágóhídnak engedélyezték 2012-től több mint 20 ezer tonna sertéshús exportálását.
A minisztérium tavaly közölte, az ágazatnak sikerült bizonyítania állategészségügyi szempontból, Romániában nincs egyetlen sertéspestises gócpont sem, így a román sertéshús egyaránt exportálható az európai térségben, a harmadik országok piacára, az Orosz Föderációba, Kazahsztánba, Belaruszba, Kínába és Dél-Amerikába.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.