Sürgősen változtatni akar az állatorvosi szolgáltatások rendszerén a mezőgazdasági minisztérium, ennek érdekében a szaktárca új tervezetet dolgozna ki, és tárgyalásokat kezdeményezne az ágazat szakembereivel.
2016. augusztus 04., 09:092016. augusztus 04., 09:09
Erről Achim Irimescu mezőgazdasági miniszter a múlt hétvégén a gazdaszervezetek érdekvédelmi szervezeteinek képviselőivel folytatott tárgyaláson beszélt Bukarestben. A tárcavezető elmondta, több olyan visszajelzést is kapott, hogy az állatorvosok gyakran visszaélnek a hatalmukkal, ráadásul a szolgáltatások ára jelenleg Romániában a legmagasabb az Európai Unióban.
Achim Irimescu elmondta továbbá, a legoptimálisabb megoldás az lenne, ha az állattartók kiválaszthatnák a farmot ellátó szakembert, aki az állatok egészségügyi ellátását biztosítaná, valamint kibocsátaná a szükséges bizonylatokat. A szaktárca azt is tervbe vette, hogy bővíti az állatorvosi körzetek és az állategészségügyi hatóság helyi irodáinak hálózatát.
Az állatorvosok tevékenységét szabályozó törvény újraírásának terve egyébként nem számít újdonságnak. Viorel Andronie, az Országos Állatorvosi Kamara elnöke az év elején még arról beszélt, hogy törvénytervezet készült az állatorvosok tevékenységének a szabályozásáról, amely többek közt az állatorvos kiválasztását is előírja.
A tervezet kitért arra is, hogy a vizsgálat, valamint az orvosi ellátás mellett a szerződésbe bele lehet foglalni az állandó felügyeletet, a rendszeres ellenőrzést és betegségmegelőző tevékenységet, s ennek díját a farmer az állatorvossal üzleti tárgyalás során határozná meg. Az állatorvosi laboratóriumi vizsgálatok díját az állam fizetné az állatorvosi kamara elnöke által említett tervezet szerint.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.
szóljon hozzá!