2009. február 26., 09:592009. február 26., 09:59
Az országban az elsők között, 1949-ben alapították a legrégebbi Szatmár megyei termelőszövetkezetet Pálfalván. Az alföldi táj első osztályú termőföldjein kitűnő, országszerte elismert gazdaságok működtek. Kezdetben a mezőgazdasági termelőmunka több ezer embernek adott kenyeret, és az 50-es évek elején még Nicolae Ceauşescu is ellátogatott ide, akkor még mezőgazdasági pártfőtitkárként. Azóta teljesen átalakult a kép, néhány faluban már közvetlenül a rendszerváltás után szó szerint szétszedték az istállókat, raktárakat, máshol még mindig mezőgazdasági célokat szolgálnak, de olyan egykori istállók is vannak, amelyekben varrodák, bútorgyártó üzemek, esetleg szórakozóhelyek, diszkók működnek.
Szatmárpálfalva község egykori téesz-épületeit ma is állattenyésztési célokra használják. „A hasznosítható állapotban lévő istállók nagy részében állatokat tartanak. Magáncégek baromfit és egyéb háziállatot nevelnek bennük – magyarázta a Krónika érdeklődésére Nagy József, a község polgármestere. – Rögtön a változás után privatizálták ezeket az ingatlanokat, majd a megalakult társulások használták egy ideig, később eladták őket. A községünkhöz tartozó Hiripen például, tavasszal, magánvállalkozók állattenyésztési farmot indítanak.”
A falu első embere szerint a legnagyobb gond az egykori állami gazdaság adminisztratív épületeivel van, mert azok mindegyike uradalmi kúriákban volt. Ezek egy részét viszszaigényelték az eredeti nemesi tulajdonosok leszármazottai. „Egyik eladó, a másik pedig életveszélyes állapotban van. Nagy kár értük, mert kulturális és építészeti értékek vesznek oda velük” – tette hozzá Nagy.
A falvak többségében még mindig gazdaságok működnek a régi istállókban. „Nálunk, még a rendszerváltáskor a gazdák két mezőgazdasági társulásba tömörültek, és felosztották egymás között a privatizált épületeket. Azóta is ezt a célt szolgálja az egykori téesz-vagyon” – közölte Heinrich Mihály, Mezőfény polgármestere.
A nagy váltáskor, néhány településen a falusi dolgozók egy része boszszúból, vagy mert sajátosan értelmezte a közösségi vagyon fogalmát, lebontotta és hazahordta az istállókat, raktárakat. Van olyan vidéki gazdaság is, amelyik helyén minden tavasszal vetések zöldellnek, és az épületek „szétszóródtak” a falu több pontján. Több kerti árnyékszék, szalonnafüstölő, tyúkól készült a még bontás után is jó minőségű építőanyagokból.
„A bontott cigánytégla az egyik legjobb építőanyag, ma sem kapni olyan erős falazóeszközt. Különben sokan vittek belőle, hiszen apáink meg nagyapáink a két kezükkel rakták a kollektíva falaiba, sokszor túlórázva, vért izzadva dolgoztak. Építették a rendszert, most akkor mért ne erősítenénk vele a saját udvarunkat, elvégre a közösből van, a mienk is” – véli a nevét elhallgatni kívánó, egykori kollektivista.
Sok helyen más rendeltetést szánnak a volt téesz-házaknak. Alföldi város lévén, Nagykárolyban is működött termelőszövetkezet ’89 előtt. Az egykori tehénistállókban ma varrodák, szövőműhelyek működnek. Egy másik épületben használtruha- és játéktúrkáló van, másikban autóbádogos-műhely működik. A város déli kijáratánál lévőkben pedig bútorokat gyártanak, amelyeket Olaszországban és Németországban értékesítenek. Az alternatív felhasználási lehetőségek tárháza kifogyhatatlan. Kaplonyban az épületek egy részében állatokat tartanak, másik felében már a 90-es évektől szintén használtruha- és bútorkereskedést működtet a Caritas segélyszervezet.
Erdélyben, sőt országszerte hasonló a helyzet. Sok egykori téesz-épület idővel tönkremegy, másokban hajléktalanok szállnak meg. A leleményesebbek diszkót vagy kultúrházat létesítettek az „aranykor” hagyatéképületeiben. Attól is függ, hogy ezeket az épületeket hová építették évekkel ezelőtt: ha közművesített területen vagy ahhoz közel épült, könnyebb hasznosítani, sokszor még a külföldi befektetők is keresik ezeket. Erős alapokon állnak, nagy belső tereiket pedig könnyű tetszés szerint alakítani.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.