Újabb támogatások gazdáknak - interjú Tánczos Barnával

•  Fotó: Agerpres

Fotó: Agerpres

A szövetkezeti rendszer vagy az egyesületek létrehozása és működtetése az egyetlen járható út a sikeres európai uniós pályázáshoz – nyilatkozta a Krónikának Tánczos Barna, a mezőgazdasági minisztérium újonnan kinevezett RMDSZ-es államtitkára.

Bíró Blanka

2010. augusztus 12., 10:282010. augusztus 12., 10:28

– Nemrég nevezték ki mezőgazdasági államtitkárrá. Milyen feladatokat kell ellátnia? Az első két hét alatt milyen nehézségekkel kellett szembesülnie?
– Elsősorban a vidékfejlesztéssel, valamint az európai uniós pályázati rendszerekkel foglalkozom. A rendelkezésünkre álló EU-pénzeket leszerződtük, erre megkötöttük a finanszírozási szerződést, elvileg ezeket a pénzeket már csak procedurális okok miatt veszíthetjük el, vagy azért, ha a pályázók nem tudják előfinanszírozni a szóban forgó projekteket.

Ez utóbbiban látom egyébként a legnagyobb problémát. Éppen ezért olyan megoldásokat kell keresnünk a bankokkal közösen, olyan garanciákat kell adnunk a pályázóknak, hogy azok merjenek kölcsönhöz folyamodni, hogy ezáltal le tudják bonyolítani a pályázatokat akkor is, ha nem áll rendelkezésükre saját forrás. Ugyanakkor úgy érzem, a kísérleti gazdaságok finanszírozására rendelkezésre álló alapokat már procedurális okok miatt sem veszítjük el. A konkrét gondok közül, amelyekkel kinevezésemet követően szembesülnöm kellett, azt említeném, hogy túlságosan bürokratizált volt a kísérleti farmok engedélyeztetése, azonban az állat-egészségügyi hatósággal közösen ezt a problémát már sikerült orvosolnunk, így ez az akadály is elhárult a pénzek lehívásának útjából.

– Az elmúlt időszakban a gazdák nagyon sokat panaszkodtak a szaktárcára amiatt, hogy késik a mezőgazdasági támogatások kifizetése. Mikorra sikerül rendezni a 2009-es pénzösszegek folyósítását?
– A múlt héten sikerült a pénzügyminisztériummal közösen a Mezőgazdasági Kifizetési Ügynökség (APIA) rendelkezésére bocsátani a szükséges összegeket, hogy ki tudják fizetni a 2009-es termelési támogatásokat, illetve kiegyenlítsék a gazdák felé felhalmozott adósságokat. A 2009-es hegyvidéki támogatásokat, illetve a kedvezőtlen helyzetben levő térségekre vonatkozó támogatásokat teljesen ki tudják fizetni. Azokra a támogatásokra, amelyekre kizárólag azok a termelők jogosultak, akik legalább egyhektáros megművelt területtel rendelkeznek, s akik figyelnek a talajerózió elkerülésére, például a gyepterületek karbantartására, az ügynökség kifizetéseinek összértéke a 270 millió eurót is meghaladja. 

– Hogy látja, sikerül időben kifizetni a gazdáknak a támogatásokat?
– Nem mondhatjuk, hogy a hegyvidéki támogatással késtünk, erre ugyanis nincs határidő, csak a terület alapú támogatásra. Ennek ellenére fontosnak tartottuk, hogy még a nyár folyamán ezeket a kifizetéseket meg tudjuk ejteni. Véleményem szerint, ha jól gazdálkodunk a rendelkezésünkre álló költségvetéssel, akkor időben tudunk fizetni. Ugyanakkor, ha az APIA és a vidékfejlesztési ügynökség megfelelően ellátja a feladatát, nem lesz akadálya, hogy időben kifizessük a támogatásokat.

– Módosul-e a mezőgazdasági támogatási rendszer a megszorító intézkedések, a gazdasági válság miatt?
– Azok a támogatások, amelyek uniós forrásokból érkeznek, nem módosulnak. A hazai költségvetésből fizethető támogatások azonban sajnos idén is megszenvedték a gazdasági válságot, és valószínű, hogy ezeket a támogatásokat a jövőben sem tudjuk jelentős mértékben növelni. Ennek ellenére úgy gondolom, az idei szintet mindenképpen tartani tudjuk. Két hete jóváhagytunk egy újabb segélyrendszert: a minisztérium a biogazdálkodást, a földrajzilag hátrányos helyzetű régiókat, a sertés-, illetve szárnyasfarmjaikon az életminőség javításán dolgozni kívánó gazdákat, valamint a mezőgazdasági biztosítási hozzájárulás megkötését támogatja.

Mindezek arra ösztönzik a termelőket, hogy a standard kritériumrendszereknél jobb körülmények megteremtésére törekedjenek. A kormány emellett 70 és 100 százalék közötti támogatási rendszert fogadott el a mezőgazdasági biztosítási hozzájárulást megkötők számára, a hozzájárulás finanszírozására. Kidolgoztak ugyanakkor egy tejtámogatási rendszert, amely állatonként 100 eurós támogatást biztosít a gazdáknak. Ebben a támogatásban a 2–15 szarvasmarháig terjedő, vagy az ennél is nagyobb állománnyal rendelkező gazdák részesülhetnek. További támogatásokat igényelhetnek a szintén biogazdálkodásokban tenyésztett juh-, kecske-, illetve szárnyasfarmok tulajdonosai is. Ezeket az új támogatásokat is ki tudjuk fizetni. Ugyanakkor azok a gazdák, akik a növénytermesztésben, állattenyésztésben, talajfeljavításban, illetve a területek öntözésében a gépesített munkálatok végzésekor gázolajat használnak, és eddig még nem nyújtották be előzetes igénylésüket, mostantól szeptember 10-éig ismét lehetőségük nyílik leadni kéréseiket az APIA megyei kirendeltségeihez.

– Mit tanácsol a gazdáknak a hatékony pályázás érdekében?
– Meggyőződésem, hogy szaktanácsadás nélkül nehéz a gazdáknak a pályázatok elkészítése, ezért szerintem a szövetkezeti rendszer vagy az egyesületek létrehozása és működtetése az egyetlen járható út.

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2023. április 21., péntek

Magyar Lóránd: a kormányzati és uniós források mind a gazdák fejlődését szolgálják

Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.

Magyar Lóránd: a kormányzati és uniós források mind a gazdák fejlődését szolgálják
2023. március 17., péntek

Csődhelyzetbe hozza a romániai termelőket az olcsó ukrán gabona

Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.

Csődhelyzetbe hozza a romániai termelőket az olcsó ukrán gabona
2023. március 17., péntek

Nagy a csúszás, megannyi nehézség ígérkezik a nyárra várható uniós pályázati idényben

A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.

Nagy a csúszás, megannyi nehézség ígérkezik a nyárra várható uniós pályázati idényben
2023. március 13., hétfő

Az erőltetett villanypásztor helyett radikálisabb megoldásokat sürgetnek a vadkárok megfékezésére

A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.

Az erőltetett villanypásztor helyett radikálisabb megoldásokat sürgetnek a vadkárok megfékezésére
2023. március 12., vasárnap

Mérában kitartanak a ,,szeszélyes” bivalyok mellett

A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.

Mérában kitartanak a ,,szeszélyes” bivalyok mellett
2023. március 10., péntek

Elkezdődött az idei öntözési szezon, Aranyosszéken is felújítják a csatornát

A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.

Elkezdődött az idei öntözési szezon, Aranyosszéken is felújítják a csatornát
2023. március 08., szerda

Kalotaszegről, a Mezőségről és Aranyosszékről várnak hagyományos recepteket

Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.

Kalotaszegről, a Mezőségről és Aranyosszékről várnak hagyományos recepteket
2023. március 07., kedd

Lesz bárányhús, de milyen áron?

Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.

Lesz bárányhús, de milyen áron?
Lesz bárányhús, de milyen áron?
2023. március 07., kedd

Lesz bárányhús, de milyen áron?

2023. március 07., kedd

Júniusban jelennek meg az első agrárpályázatok, a fiatal gazdák finanszírozása nem igényel önrészt

Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.

Júniusban jelennek meg az első agrárpályázatok, a fiatal gazdák finanszírozása nem igényel önrészt
2023. március 05., vasárnap

Kivitelezhetetlen uniós elképzelés, hogy 2030-ra kétharmaddal csökkenjen a húsfogyasztás

Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.

Kivitelezhetetlen uniós elképzelés, hogy 2030-ra kétharmaddal csökkenjen a húsfogyasztás