2012. június 21., 07:452012. június 21., 07:45
A betegség az almásoknak 30–40 százalékán terjedt el mostanáig, de megfertőzte a körte- és barackfákat és a birsalmát is. A szakértő szerint a védekezés egyetlen módja az, ha levágják a már elszáradt ágrészeket és elégetik őket. Fontos, hogy a vágással teljesen eltűnjenek a fertőzött részek, ezért ajánlatos 20–25 centit ráhagyni az eltávolított részre.
Az almafák baktériumos rákja és elhalása, közismert nevén tűzelhalás kórokozója rövid idő alatt (akár 1 hónap) elpusztíthat egy kifejlett, egészséges almafát, de akár több hektárnyi területen is futótűzként terjedhet végig. A kórokozó terjedése során számos, a rózsafélék családjába tartozó kultúr- és vadonélő növényt támad meg. A baktérium elsősorban az ágak fekélyes sebeiben, ritkábban rügyekben telel át. Aktivizálódása tavasszal főleg a virágzás idejére tehető.
A kórokozó szaporítóanyaggal, gyümölcscsel, rovarokkal (méhekkel is), vándormadarakkal, széllel, esővel, virágporral, emberi tevékenységgel (művelőeszközökkel, öntözővízzel) terjed. Terjedése különösen számottevő, ha virágzáskor magas páratartalom (75%), magas hőmérséklet (18–25 °C ) és akár rövid ideig tartó vízborítás állnak együtt. A baktérium egyértelműen a lágyabb szöveteket, a magasabb páratartalmat és a nedvesebb körülményeket kedveli. A fertőzés növekedésben lévő növényt támad meg, az elhalt szövetekben azonban még akár két év múlva is aktívvá válhat.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.