Fotó: Kristó Róbert
Míg a tagállamok agrárminiszterei az uniós tejtermelés ideiglenes csökkentéséről döntöttek a túlkínálat visszaszorítása érdekében, a krízis által érintett romániai piaci szereplők folytatják a vitát a tejágazat megmentésének módozatáról.
2016. március 17., 13:452016. március 17., 13:45
2016. március 17., 13:582016. március 17., 13:58
Az uniós tejtermelés ideiglenes csökkentéséről döntöttek a tagállamok agrárminiszterei Brüsszelben a túlkínálat visszaszorítása érdekében. A döntést az Európai Bizottságnak jóvá kell hagynia, amely jelezte: készen áll a versenyszabályzatba ütköző döntés ideiglenes engedélyezésére – tájékoztatott közleményében az Európai Tanács.
Phil Hogan mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős biztos az agrárminiszterek hétfői döntéséről elmondta: az megnyithatja az utat egy olyan intézkedés előtt, amely lehetővé teszi az ágazat szereplőinek, hogy önkéntes alapon ideiglenes termelési korlátozásokat vezessenek be. Az uniós biztos a 28 uniós ország agrárminisztereinek ülésén kijelentette: „készen állok, hogy ilyen tartalmú szabályok bevezetésére tegyek javaslatot a bizottság előtt, amely dönthet a tejágazat önkéntes megállapodásainak ideiglenes engedélyezéséről”. A közlemény szerint az Európai Bizottság engedélyezné az uniós tejtermelés csökkentését. A bizottság hamarosan elküldi a tagállamoknak a javaslatot, amely a versenyszabályoktól való átmeneti eltérést jelent ugyan, de megmentheti a tejiparban dolgozókat és a válságban lévő ágazatot.
Eközben a krízis által érintett romániai piaci szereplők tovább vitáznak azon, hogy az ágazatot hogyan lehetne megmenteni a teljes csődtől. Dorin Cojocaru, a Tejtermelők Országos Szövetségének (APRIL) elnöke arra hívta fel a figyelmet, hogy a tejkvóta tavaly áprilisi eltörlése óta a romániai állattartók soha nem voltak ilyen nehéz helyzetben, mint most. Rámutatott: amennyiben a mezőgazdasági minisztérium nem intézkedik, a tejtermelők még kilátástalanabb helyzetbe kerülhetnek az elkövetkező két hónapban. Az APRIL felmérései azt mutatják, a húsvét körüli időszakban a tejfogyasztás drasztikusan csökken, a termelés pedig fokozatosan növekszik, emiatt pedig az amúgy is alacsony termelői ár tovább zuhanhat.
„A tejágazat lassan egy éve a túlélésért küzd a tartósan alacsony tejátvételi árak miatt, így azonnali megoldások szükségesek. A piacainkat elárasztották az olcsón behozott tejtermékek, így a román tejnek lassan esélye sincs arra, hogy a polcokra kerüljön. Ahhoz, hogy versenyképesek maradjunk, csökkentenünk kell az árakat” – mutatott rá Dorin Cojocaru. Az érdekvédelmi szervezet már korábban is felhívta a figyelmet arra, hogy a tej felvásárlási ára elérte a történelmi minimumot, literéért mindössze 50–80 banit fizetnek a gazdáknak.
Az APRIL elnöke szerint a mezőgazdasági minisztériumnak támogatnia kellene a hazai tejfeldolgozókat – például a technológiafejlesztésben –, hogy kizárólag romániai tejet vásároljanak. „Hiába várjuk, hogy a lengyel, a magyar és a német feldolgozók kopogjanak nálunk, hiszen nem érdekük, hogy a romániai ágazat működőképes legyen” – tette hozzá. Az AGROSTAR mezőgazdasági szakszervezet képviselői szerint azonban inkább az állattartókat kellene hatékonyabban támogatni, hiszen őket érintette közvetlenül az oroszországi embargó, a tejkvóta eltörlése, és a helyzetüket tovább nehezítette a tavalyi szárazság is. Az állattartók korábban egy törvénytervezet kidolgozását javasolták a tejtermékek címkézésére vonatkozóan. Szerintük jelentősen megnövekedne a kereslet a hazai tejtermékek iránt, ha már a címkén feltüntetnék az alapanyagok eredetét.
Amint arról beszámoltunk, a romániai gazdák több alkalommal is tüntettek a tejkvóta eltörlését követően. Az érdekvédelmi szervezetek képviselői szerint a gazdák a kis- és közepes gazdaságok jövője miatt is aggódnak: úgy vélik, a kormány egyáltalán nem védelmezi az érintetteket, a tejkvóta megszűnésével pedig a külföldről beáramló tejipari termékek kiszorítják a piacról a helyi termelőket. Tovább rontott a helyzeten az EU-országok mezőgazdasági termékeivel szemben érvényesített orosz embargó is.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.
szóljon hozzá!