Tovább tart a csapadékhiány

Három hónapja nem volt kellő mennyiségű csapadék az erdélyi és partiumi megyékben, emiatt a gazdáknak komoly problémákkal kell szembenézniük.A legtöbb területen nagyon nehezen, vagy egyáltalán nem lehetett elvégezni az őszi szántást – a kemény talaj teljesen tönkreteszi az ekét, mivel képtelen áthatolni a talajon –, az elvetett magvak többsége pedig nehezen csírázik.

Bíró Blanka

Szucher Ervin

Gyergyai Csaba

2011. november 17., 08:052011. november 17., 08:05

Tovább tetézi a dolgot, hogy a gazdáknak többet kell költeniük gázolajra, ilyen időben  ebből is többet fogyasztanak a munkagépek. Amint a gazdák mondják, máskor egy hektárt 40 liter gázolajjal szántanak fel, most pedig, mivel a gépek nehézkesen haladnak, könynyen előfordul, hogy egy hektárhoz akár 60 liter üzemanyagot is elhasználnak.

A szakemberek arra figyelmeztetnek: bár a román gazdaság harmadik negyedévi kiugró növekedése elsősorban a kiváló mezőgazdasági termésnek köszönhető, az aszály miatt jelentős termésveszteségre lehet számítani a következő évben.

Több évtizedes negatív rekord

Hargita megyében hetek óta egyáltalán nem volt jelentősebb mennyiségű csapadék, ezért a tervezett 11 ezer hektáros őszi vetés helyett csupán 7 ezer hektárt vetettek be gabonával, vagy takarmánynövénnyel. Török Jenő, a megyei mezőgazdasági igazgatóság vezetője elmagyarázta, az idei őszi szárazság csupán betakarítás szempontjából volt előnyös, mivel nem kellett esőben a krumplit, a cukorrépát, és más terményt betakarítani. A szakember elmondta, augusztus második felétől átlagban összesen 22 liter csapadék esett négyzetméterenként, ami a sokéves átlagnak csupán egyötödét jelenti. Hargita megyében 1974 óta nem volt ekkora szárazság az évnek ebben az időszakában.

Szeptemberben csak három liter esőt mértek négyzetméterenként, míg az elmúlt hónapban ennél is kevesebbet, novemberben pedig egyáltalán nem esett, így az eső hiánya miatt a száraz, megkeményedett, megfagyott talajt nehéz volt megszántani, előkészíteni a vetésre. A legnagyobb arányban a székelyföldi megyékben az őszi vetésű gabonafélék közül az őszi búzát vetik, és kevesebb mértékben az őszi árpát, ugyanakkor az őszi vetésű takarmánynövényeket is ebben az időszakban vetik el. „Ahol a növények gyökeret eresztettek és kicsiíráztak, rendkívül érzékenyek, s ha nem lesz csapadék – négyzetméterenként legalább 33–35 liter átlagban – nem biztos, hogy megélnek. Ha lehullna a hó, talán megmenekülnének a kultúráink, de ha nem, kora tavasszal újra el kell vetnünk a növényeket, ami többletkiadást jelent” – magyarázta Török.

Aszálykor több a kiadás

„Nem hinném, hogy a mezőgazdasági területek legalább 50 százalékán sikerült befejezni az őszi szántást” – nyilatkozta lapunknak Baumgarten János, a mezőgazdasági kifizetési és intervenciós ügynökség (APIA) Maros megyei mérnöke. Szerinte az arány még rosszabb lenne, ha nem léteznének nagy gazdaságok, amelyek külföldi, nagy teljesítményű traktorokat használnak. Azok, akik hazai gyártmányú gépekkel gazdálkodnak, most is az esőre, a talaj fellazulására várnak. „Mi most is reménykedünk, különben a szántás meg a vetés elmaradása miatt 2012-ben nagyon gyenge mezőgazdasági év elébe nézünk” – vélekedett a szakember.

Az aszály miatt jelentős károkról számolnak be Szatmár megyében is. A mezőgazdasági igazgatóság adatai szerint, a csapadékhiány miatt bizonyos területeken a repceföldeken a ki nem csírázott vetés aránya az 50 százalékot is meghaladja. Rámutatott: míg tavaly 3 ezer hektáron termesztettek repcét a szatmári gazdák, idén minden bizonnyal nagyobb területen foglalkoztak volna vele, mivel igen jó áron lehet eladni. Azonban mindöszsze 2500 hektáron teremhet idén az olajat adó növény.

„A repce kényes növény, ha nem sikerül gyökeret eresztenie a hideg beálltáig, elpusztul a vetés. Túlságosan száraz földbe nem ajánlott vetni a magokat, a vetés szezonja – mely szeptember végét október elejét jelenti –  már lejárt” – magyarázta a Krónikának Tudor Mircea, aki szerint a gazdák inkább gabonafélékkel próbálkoznak, mivel ezek nem ennyire kényesek, és novemberben sem késő elvetni. Szilágy megyében viszont az aszály miatt a búzát sem tudják elvetni egyelőre a gazdák: míg az előző évben 12 ezer hektáron vetették el ezt a gabonafélét, ebben az évben csupán 3000 hektárról várnak termést – jelentette be a megyei mezőgazdasági igazgatóság.

Hunyad megyében is hasonló a helyzet: itt évek óta nem fordult elő, hogy a gazdák ennyire későn tudjanak nekilátni a búza elvetésének, és még így is csak azok a termelők tudták elvégezni az ilyenkor szükséges munkálatokat, akik megengedhették maguknak, hogy nagyobb költségráfordítással mellett dolgozzanak. A megyei mezőgazdasági igazgatóság adatai szerint, míg az elmúlt év őszén 12 000 hektárt vetettek gabonafélékből és takarmánynövényekből, jelen pillanatban 5000 hektár parlagon hever.

Jelentős késés Háromszéken

Háromszéken késve ugyan, de befejezték az őszi mezőgazdasági munkálatokat. Könczei Csaba, a megyei mezőgazdasági igazgatóság vezetője lapunknak elmondta, ha hótakaró védené az elvetett őszi búzát, a kár nem lenne jelentős. A végleges adatokat december elején összesítik, de a becslések szerint mintegy 18 ezer hektáron vetettek őszi búzát, 3 ezerrel hektárral kisebb területen, mint amire számítottak. A szárazság miatt a vetés megkésett, októberben be kellett volna fejezni, ám a kedvezőtlen időjárás miatt néhány hetet késtek a munkálatok.

Az elvetett gabona is gyatrán kelt, ám még megmenthető, ha hamarosan lehull a hó, és hótakaró védi a fagytól a zsenge vetést, magyarázta a szakember. Könczei Csaba kifejtette, pontosan csak tavasszal lehet majd felmérni, hogy mekkora kárt okozott  az őszi vetésben a kedvezőtlen időjárás. Tavasszal még lehet a nagy mértékben tönkrement őszi búza helyére tavaszit vetni, de akkor az őszi vetőmag és munka kárba vész, szögezte le az igazgató, aki bízik benne, hogy a havazás megmenti a jövő évi termést.

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2023. április 21., péntek

Magyar Lóránd: a kormányzati és uniós források mind a gazdák fejlődését szolgálják

Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.

Magyar Lóránd: a kormányzati és uniós források mind a gazdák fejlődését szolgálják
2023. március 17., péntek

Csődhelyzetbe hozza a romániai termelőket az olcsó ukrán gabona

Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.

Csődhelyzetbe hozza a romániai termelőket az olcsó ukrán gabona
2023. március 17., péntek

Nagy a csúszás, megannyi nehézség ígérkezik a nyárra várható uniós pályázati idényben

A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.

Nagy a csúszás, megannyi nehézség ígérkezik a nyárra várható uniós pályázati idényben
2023. március 13., hétfő

Az erőltetett villanypásztor helyett radikálisabb megoldásokat sürgetnek a vadkárok megfékezésére

A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.

Az erőltetett villanypásztor helyett radikálisabb megoldásokat sürgetnek a vadkárok megfékezésére
2023. március 12., vasárnap

Mérában kitartanak a ,,szeszélyes” bivalyok mellett

A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.

Mérában kitartanak a ,,szeszélyes” bivalyok mellett
2023. március 10., péntek

Elkezdődött az idei öntözési szezon, Aranyosszéken is felújítják a csatornát

A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.

Elkezdődött az idei öntözési szezon, Aranyosszéken is felújítják a csatornát
2023. március 08., szerda

Kalotaszegről, a Mezőségről és Aranyosszékről várnak hagyományos recepteket

Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.

Kalotaszegről, a Mezőségről és Aranyosszékről várnak hagyományos recepteket
2023. március 07., kedd

Lesz bárányhús, de milyen áron?

Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.

Lesz bárányhús, de milyen áron?
Lesz bárányhús, de milyen áron?
2023. március 07., kedd

Lesz bárányhús, de milyen áron?

2023. március 07., kedd

Júniusban jelennek meg az első agrárpályázatok, a fiatal gazdák finanszírozása nem igényel önrészt

Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.

Júniusban jelennek meg az első agrárpályázatok, a fiatal gazdák finanszírozása nem igényel önrészt
2023. március 05., vasárnap

Kivitelezhetetlen uniós elképzelés, hogy 2030-ra kétharmaddal csökkenjen a húsfogyasztás

Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.

Kivitelezhetetlen uniós elképzelés, hogy 2030-ra kétharmaddal csökkenjen a húsfogyasztás