2009. április 16., 08:442009. április 16., 08:44
Daniel Constantin ugyanakkor elmondta, a büntetésekkel kapcsolatban hivatalos értesítést még nem kapott a szaktárca, az EB szándékairól a román EP-képviselőktől értesült. „Meg tudjuk magyarázni a bizottságnak, hogy miért késtünk: egyrészt amiatt, hogy Romániában 1,2 millió gazda igényelt támogatást, többen, mint az összes uniós tagállamban, leszámítva Lengyelországot – magyarázta Constantin. – Tudni kell ugyanakkor azt is, hogy egy APIA-alkalmazott körülbelül 750 gazda iratcsomójával foglalkozik, míg más tagállamokban ez az arány háromszor-négyszer kisebb.”
Mint ismeretes, az APIA kezeli az EU-tól származó, a mezőgazdaságnak szánt pénzalapokat, illetve az állami költségvetésből a gazdáknak juttatandó pénzeket. A kifizetési ügynökség csupán március 19-én kezdte meg a 2008-as évre járó területalapú támogatások folyósítását. Az Európai Unió pénzalapjából finanszírozott támogatások kiutalásának megkezdését a mezőgazdasági minisztérium többszöri halasztás után végül március 15-ére keltezte, majd négynapos haladékot adott a kifizetési ügynökségnek, hogy fel tudjon készülni a munkára.
Ilie Sârbu agrárminiszter márciusban hatvan igazgatót bocsátott el az APIA-tól: ezek közül 18-an az ügynökség központi vezetőségében voltak, míg 42-en a megyei fiókoknál tevékenykedtek. A miniszter azzal indokolta a lépést, hogy nem tartották be a határidőt a területalapú támogatások kifizetésének elkezdésére.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.