Tizedeli a termést a kánikula

Több mint kétmilliárd eurós kárt okozott a nyári csapadékmentes időszak Romániában – hívta fel a figyelmet a Mezőgazdasági Termelők Országos Szövetsége (LAPAR). Laurenţiu Baciu, az érdekvédelmi szervezet vezetője a Mediafax hírügynökségnek úgy nyilatkozott, a kánikula miatt főleg a gabona- és a zöldségtermesztők számolhatnak jelentős terméskieséssel. 

Fülöp-Székely Botond

Gyergyai Csaba

2015. augusztus 05., 19:272015. augusztus 05., 19:27

2015. augusztus 05., 19:322015. augusztus 05., 19:32

A hoszszan tartó szárazság miatt főként a moldvai megyékben keletkeztek hatalmas károk – több régióban április óta nem esett az eső –, de komoly veszteséggel kell számolniuk a bánsági és dobrudzsai termelőknek is. „Egyelőre kétmilliárd eurós kárról beszélhetünk a legfrissebb felméréseink alapján. Ezt az összeget a gazdák már befektették, és semmiképpen sem fog megtérülni” – mutatott rá Laurenţiu Baciu, aki szerint elkerülhetetlenné vált a zöldség- és gyümölcsfélék drágulása a közeljövőben.

„Nyilván az alapanyagok többe kerülnek majd – várhatóan a péktermékek esetében is –, aztán később a legtöbb élelmiszer-ipari termék ára is felfelé kerekedik” – tette hozzá. Laurenţiu Baciu szerint nem kizárt, hogy a Mezőgazdasági Termelők Országos Szövetsége bepereli az Országos Meteorológiai Intézetet (ANM) a téves előrejelzések miatt. „Írásos bizonyítékaink vannak arra vonatkozóan, hogy a meteorológiai intézet áprilisban, májusban és júniusban hatalmas csapadékmennyiséget, árvizeket prognosztizált, ehhez képest az ország bizonyos részein április óta egy esőcsepp sem hullott le” – mondta a LAPAR elnöke.

„Hiába kilincselünk kártérítésekért…”

Laurenţiu Baciu szerint a gazdák országos érdekvédelmi szervezetének képviselői hiába kilincselnek a kártérítésekért, jelenleg az sincs, akivel tárgyalni lehetne a mezőgazdasági minisztériumban. „Meg kell várnunk, míg a hivatalnokok befejezik a szabadságukat, aztán meglátjuk, mit lehet még tenni. Úgy látszik, vezetőinket az sem aggasztja, hogy az ország öntözőhálózatának közel 90 százaléka használhatatlanná vált. Míg a rendszerváltás előtt több mint hárommillió hektár termőföldet tudtunk ellátni, a jelenlegi hálózat csupán 300 ezer hektárt tud kiszolgálni” – magyarázta Laurenţiu Baciu.

A friss felmérések egyébként azt mutatják, a tartós júniusi és júliusi szárazság következményeként csökken a gabonatermés Romániában is: 1,95 millió hektár búzával bevetett területről 6,7 millió tonnányi hozamot várnak a legfrissebb minisztériumi felmérés szerint. Ezzel a terméshozammal Románia lecsúszik a legnagyobb európai búzatermelők ötös listájáról, a hektáronkénti 3,4 tonna már csak a hatodik helyhez elég. Gondok vannak a krumpliterméssel is a székelyföldi megyékben. A júliusi tartós kánikula és a csapadékhiány miatt a krumpli hazájának számító Hargita és Kovászna megyében már 25-45 százalék közötti terméskieséssel számolnak. A szakértők szerint félő, hogy a termés minősége sem lesz kiváló, a csapadékhiány miatt ugyanis a gumók nem tudtak fejlődni az elmúlt hetekben. A korai és középkorai fajtákon már nem segítene az eső sem.

Aggódnak az állattartók is

Egyre rosszabb helyzetbe kerülnek az udvarhelyszéki gazdák is, hiszen a szárazság miatt mind gabonából, mind pedig zöldségekből, gyümölcsökből kevesebb terményre számíthatnak. A körülményeket csak súlyosbítja, hogy elapadóban vannak a kutak és a mezei források, így több helyen már szekerekkel hordják a vizet a termőföldekre. Különösen rossz helyzetben vannak a Bögöz községi gazdák, hiszen az elmúlt időszakban egy csepp eső sem jutott nekik, még akkor sem, amikor más közeli térségekben kisebb-nagyobb zivatarok voltak – panaszolta el lapunknak a helyi gazdaszövetség elnöke. Szilágyi Lajos szerint a termény megvédése érdekében általában reggelente öntöznek a gazdák, hiszen akkor még hűvös a talaj, délutánra viszont felforrósodik, akkor pedig meleg vizet kellene önteni a növényekre, különben nagyobb lesz a kár, mint a haszon. Noha vannak néhányan, akik a Küküllő környékén művelik földjeiket, ők pedig hozhatnak onnan vizet, ez csak keveseknek jelent megoldást, mivel a megművelt területek többsége távol esik a folyótól, a szállítás pedig nagy költségekkel jár.

„A szénakaszáláson már túl kell lennie mindenkinek, viszont félő, hogy nem lesz sarjú – aggodalmaskodik Szilágyi. – Ez roppant fontos lenne a fiatal állatok számára, de az elszáradt, kevés tápanyagot tartalmazó takarmány miatt a tehenek is kevesebb tejet adnak.” Székely Csaba agrármérnök a gyümölcsösök miatt is aggódik. Mint mondta, az almák a szárazság miatt nem nőttek meg a fákon, egyes szilvafajták esetében pedig még roszszabb a helyzet, ugyanis a gyümölcsök idő előtt elkezdtek kékülni, és a beérés előtt lehulltak a fáról. „A gyümölcsfák és más haszonnövények a nyár második felében szenvednek nagyobb károkat, ezért a klímaváltozás miatt érdemes olyan fajták meghonosításában gondolkodni, amelyek terménye korábban beérik” – mutatott rá.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2023. április 21., péntek

Magyar Lóránd: a kormányzati és uniós források mind a gazdák fejlődését szolgálják

Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.

Magyar Lóránd: a kormányzati és uniós források mind a gazdák fejlődését szolgálják
2023. március 17., péntek

Csődhelyzetbe hozza a romániai termelőket az olcsó ukrán gabona

Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.

Csődhelyzetbe hozza a romániai termelőket az olcsó ukrán gabona
2023. március 17., péntek

Nagy a csúszás, megannyi nehézség ígérkezik a nyárra várható uniós pályázati idényben

A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.

Nagy a csúszás, megannyi nehézség ígérkezik a nyárra várható uniós pályázati idényben
2023. március 13., hétfő

Az erőltetett villanypásztor helyett radikálisabb megoldásokat sürgetnek a vadkárok megfékezésére

A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.

Az erőltetett villanypásztor helyett radikálisabb megoldásokat sürgetnek a vadkárok megfékezésére
2023. március 12., vasárnap

Mérában kitartanak a ,,szeszélyes” bivalyok mellett

A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.

Mérában kitartanak a ,,szeszélyes” bivalyok mellett
2023. március 10., péntek

Elkezdődött az idei öntözési szezon, Aranyosszéken is felújítják a csatornát

A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.

Elkezdődött az idei öntözési szezon, Aranyosszéken is felújítják a csatornát
2023. március 08., szerda

Kalotaszegről, a Mezőségről és Aranyosszékről várnak hagyományos recepteket

Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.

Kalotaszegről, a Mezőségről és Aranyosszékről várnak hagyományos recepteket
2023. március 07., kedd

Lesz bárányhús, de milyen áron?

Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.

Lesz bárányhús, de milyen áron?
Lesz bárányhús, de milyen áron?
2023. március 07., kedd

Lesz bárányhús, de milyen áron?

2023. március 07., kedd

Júniusban jelennek meg az első agrárpályázatok, a fiatal gazdák finanszírozása nem igényel önrészt

Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.

Júniusban jelennek meg az első agrárpályázatok, a fiatal gazdák finanszírozása nem igényel önrészt
2023. március 05., vasárnap

Kivitelezhetetlen uniós elképzelés, hogy 2030-ra kétharmaddal csökkenjen a húsfogyasztás

Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.

Kivitelezhetetlen uniós elképzelés, hogy 2030-ra kétharmaddal csökkenjen a húsfogyasztás