Fotó: Bencze Melinda
A tej, valamint egyes húsfélék erősen nyomott ára miatt elégedetlen európai gazdák kezdtek traktoros forgalomakadályozó demonstrációt a dél-belgiumi Arlonnál, a Brüsszelt és Luxembourgot összekötő autópályán – jelentették szerdán belga rádióállomások.
2015. augusztus 20., 13:442015. augusztus 20., 13:44
Előző éjjel a liege-i repülőteret vették blokád alá a tiltakozók. Ott összetűzések is voltak a rendőrséggel. Az EU-országok mezőgazdasági miniszterei szeptember 7-én rendkívüli ülést tartanak Brüsszelben a tejpiaci válság miatt – közölte az Európai Bizottság.
Az uniós javaslattevő-végrehajtó intézmény nem hivatalos jellegű konzultációkat folytat egyes uniós tagállamokkal. Egy brüsszeli szóvivő szerint az Európai Bizottság szükségesnek tartja a „tisztességes árak” biztosítását a tejtermelőknek, részletekbe azonban nem bocsátkozott azt illetően, hogy milyen árszintet tekintene Brüsszel tisztességesnek. Azt mindenesetre elismerte, hogy a termelők pozíciója javításra szorul.
Az Európai Bizottság szerint a tejpiaci válság egyik oka a csökkenő kereslet a nagyon jelentősnek számító kínai exportpiacon. Tovább rontott a helyzeten az EU-országok mezőgazdasági termékeivel szemben érvényesített orosz embargó. A brüsszeli testület ugyanakkor úgy véli, hogy a tejpiac kilátásai hosszú távon jók. Az Unióban április elsejétől szűnt meg a tej termelési kvótája, amivel kapcsolatban többek már előzetesen is aggályuknak adtak hangot.
Az európai tejtermelők ernyőszervezete szeptember 7-én, a rendkívüli agrárminiszteri tanácskozás napján demonstrációt szervez Brüsszelben, követelve olyan uniós válságmechanizmusok életbe léptetését, amelyek legalább a termelői költségeket fedező tejárakat eredményeznek.
Amint arról a Krónika is beszámolt, a romániai gazdák több alkalommal is tüntettek a tejkvóta eltörlését követően. Az érdekvédelmi szervezetek képviselői szerint a gazdák a kis- és közepes gazdaságok jövője miatt is aggódnak: úgy vélik, a kormány egyáltalán nem védelmezi az érintetteket, a tejkvóta megszűnésével pedig a külföldről beáramló tejipari termékek kiszorítják a piacról a helyi termelőket.
A tejkvótarendszer három évtized elteltével szűnt meg az Európai Unióban: a gazdálkodók április elsejétől annyi tejet termelhetnek büntetlenül, amennyit csak akarnak. A kvótát egyébként azért vezették be, mivel az 1970-es években túltermelés volt. A többletet előbb az Európai Unió elődje, az Európai Közösségek vásárolta fel a piacinál magasabb áron, majd 1984-ben bevezette a termelés menynyiségét szabályozó tejkvótarendszert.
Panaszkodnak a magyarországiak is
A magyar termelők az önköltségi ár alatt, literenként 75 forintért adják el a tejet a feldolgozóknak – mondta Harcz Zoltán, a Tej Szakmaközi Szervezet és Terméktanács ügyvezető igazgatója az M1 csatornán. Elmondta, a tej előállítási ára 90-100 forint literenként, ami egy hatékony gazdaságban 85 forint is lehet, de egy kevésbé modernben több mint 100 forint. Kifejtette, túltermelés és kínálati piac alakult ki, mert áprilistól megszűnt az uniós tejkvóta, továbbá az uniós döntéshozók nem számoltak azzal, hogy bevezetik az orosz embargót.
Az ügyvezető igazgató elmondta azt is, hogy az uniós és a magyar agrárpolitika is folyamatosan próbálja segíteni a termelői öszszefogásokat azért, hogy a feldolgozókkal vagy a nagykereskedőkkel folytatott tárgyaláson erősebb alkupozícióba kerüljenek. Hozzátette, az EU legnagyobb tejfeldolgozó üzemei – amelyek 10-15-ször több tejet dolgoznak fel, mint a teljes magyar tejtermelés – termelői tulajdonban vannak. Fontosnak nevezte, hogy a magyar tejfeldolgozók olcsón és hatékonyan termeljenek, beruházási támogatásokhoz jussanak, és fel tudják venni a versenyt az uniós feldolgozókkal.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.
szóljon hozzá!