A felmérés szerint lassan növekszik azoknak a fogyasztóknak a tábora is, akik a hústermékeket helyi feldolgozóktól vásárolják
Fotó: Haáz Vince
A romániai városi lakosság 51 százaléka fogyaszt rendszeresen húskészítményeket, hideg felvágottakat, és a megkérdezett vásárlók valamivel kevesebb, mint fele rendszeresen tájékozódik a termék összetételéről – derül ki egy friss élelmiszeripari közvélemény-kutatás adataiból.
2021. augusztus 28., 11:012021. augusztus 28., 11:01
A városon lakó, internetes kapcsolattal rendelkező megkérdezettek zöme (tízből hét) legalább heti egy alkalommal eszik szalámit, kolbászt vagy más húskészítményt, a gyerekek viszont átlagban heti három alkalommal fogyasztanak hideg felvágottakat.
A vásárlói szokásokat firtató kérdések válaszaiból megtudjuk, hogy a többség nagyáruházakban szerzi be az élelmiszeripari termékeket. A felmérés adatai szerint a városi vásárlók 60 százaléka a Lidl, 56 a Kaufland, 35 a Carrefour, 23 a Profi, 22–22 az Auchan és a Penny üzletek élelmiszerrészlegein fordul meg gyakrabban. A Mega Image Bukarestben keresett húsáru-forgalmazó lánc, azonban az ország többi régióiban háttérbe szorul.
A felmérés szerint lassan növekszik azoknak a fogyasztóknak a tábora is, akik a hústermékeket helyi feldolgozóktól vásárolják. A megkérdezettek szerint egy hideg felvágott kiválasztása mellett a legfontosabb érv az ízvilág (32 százalék), a hústermék összetétele (31%) és az utolsó helyen szerepel az ár (10%).
A felmérés adatsorából egyértelműen kiderül, hogy a húspiac (is) elmozdult a minőségi termékek irányába. A hideg felvágottat a vásárlók mintegy 44 százaléka a magas hústartalmú, száraz, téliszalámi típusú választékot keresi, és pár százalékra esett vissza a párizsi húsáruk eladási aránya, de jelentősen csökkent a főzéssel készített szalámik hazai piaca is.
A sok adalékanyagot – ízfokozók, tartósítószerek, mesterséges színezékek stb. – tartalmazó húsipari termékek forgalma jelentősen visszaesett. Helyüket egyre inkább felváltják a tisztább technológiával készülő termékek, amelyekre elsősorban a gyerekes családok az első számú vevők.
Jelentős, akár 20–30 százalékos visszaesés lehet idén a romániai idegenforgalomban a közalkalmazottaknak nyújtott üdülési csekkek körüli módosulások, illetve az áfa megemelése miatt – kongatták meg a vészharangot a turizmusban érdekelt vállalkozók.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a Profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A májusi 5,45 százalékról júniusban 5,7 százalékra nőtt az éves infláció Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
szóljon hozzá!