2010. április 08., 08:292010. április 08., 08:29
A szervezet úgy értesült, a kormány arra készül, hogy kizárólag vállalkozóként bejegyzett termelőknek nyújtson támogatást, és ezzel kényszerítse a 2-3 tehenes, néhány hektáron gazdálkodó termelőt is arra, hogy adóköteles vállalkozó legyen, és mielőbb befizesse az államkasszába az adóelőleget.
„Ez ellenkezik az alkotmány által biztosított egyenjogúság elvével, a kialakult termelői szokásokkal, de az EU közös agrár- és vidékfejlesztési politikájával is, semmilyen célt nem szolgálva a hirtelen pénzszerzési szándékon kívül – olvasható az RMGE-elnök által aláírt közleményben. – A multifunkcionális jellegéből adódóan a mezőgazdaság a gazdasági tevékenység mellett környezeti és társadalmi funkciókat is ellát. Ezeket nem adózni, hanem épp ellenkezőleg, a társadalom által befizetett adóból kompenzálni, támogatni kell.”
Sebestyén rámutatott: a kifizetési ügynökség (APIA) egy névsort készített minden településenazokról a gazdákról, akik a 2008/2009-es kvótaévben 10 ezer liternél több tejet adtak el a feldolgozóknak. A névsor azzal a kiegészítő értesítéssel érkezett, hogy ezek a gazdák a leadott tej mennyiségének függvényében plusztámogatást kaphatnak, ha bejegyzett magánvállalkozói engedéllyel rendelkeznek, vagy a támogatási kérés leadásáig magánvállalkozást jegyeztetnek be egyszemélyes, családi stb. formában.
„A bejegyzési költség 250 lej körül van, továbbá a közjegyzői illeték, más bélyegilleték, utazási költség még ugyanennyi, a vállalkozás indításához szükséges bélyegző, formanyomtatványok stb., az előre kifizetendő minimális pluszjövedelmi adó újabb kétszáz lej.
Nem is beszélve arról, hogy ettől a perctől adófizető vállalkozó, aki könyvviteli nyilvántartás vezetésére, jelentések, bevallások határidőre történő benyújtására, illetve befizetésekre köteles, egyébként az adó mellett jön a büntetés, a büntetőkamat is. És mit kap ezért a gazda? 20 ezer liter tejért kétszáz eurót. Ennyi a támogatás, mindössze literenként 1 eurócent – magyarázta levelében Sebestyén.
Haschi András-Péter, a mezőgazdasági tárca államtitkára a Krónika érdeklődésére elmondta, a gazdáknak szánt kiegészítő támogatásokat ezentúl valóban azzal a feltétellel osztaná a kormány, ha az igénylő rendelkezik valamilyen vállalkozói engedéllyel. „A kormánynak az a célja ezzel az intézkedéssel, hogy a termelőket rávegye arra, hogy hivatalosan végezzék tevékenységüket“ – jegyezte meg az agrárállamtitkár.
A Romániai Magyar Gazdák Egyesülete arra is felhívta a figyelmet, hogy a tavalyi mezőgazdasági támogatások kifizetése a mai napig nem történt meg, annak ellenére, hogy erre többszöri ígéretet kaptak a gazdák. A kormánynak még agrártámogatási stratégiája sincs idénre, így fogalma sem lehet a termelőnek arról, hogy milyen támogatásokra számíthatnak ebben az évben – olvasható az egyesület közleményében.
Sebestyén szerint a kormány ellehetetleníti a termelőket, eddig sosem tapasztalt mélypontra juttatja mind az állattartást, mind az összes többi mezőgazdasági ágazatot azáltal, hogy a kiszámítható gazdálkodás feltételeinek megteremtése helyett azon fondorlatoskodik, hogy miként szedhet be újabb összegeket az amúgy is nehéz feltételekkel küszködő vidéktől.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.