2010. szeptember 23., 10:162010. szeptember 23., 10:16
A hagyományteremtő szándékkal létrehozott rendezvény lehetőséget kíván nyújtani az udvarhelyszéki és környékbeli települések gazdálkodóinak, hogy bemutassák a helyi hagyományos gazdálkodásban több évszázados múltra visszatekintő régi gyümölcsfajtákat és az azokból készült termékeket. A szervezők ugyanakkor közölték, a rendezvény a Civitas által kezdeményezett, Székelygyümölcs elnevezésű projekt keretében zajlik, amelynek célja megmenteni, és újra értéket adni a hagyományos gyümölcsfajtáknak, ösztönözni termesztésüket, továbbá a helyben történő gyümölcsfeldolgozás és értékesítés által növelni a hagyományos gazdálkodás jövedelmezőségét.
A fesztivál megnyitását megelőzően ma a székelyudvarhelyi kultúrházban nemzetközi konferenciára kerül sor Közösség alapú vidéki gazdaságfejlesztés-kihívások és lehetőségek címmel, melynek célja helyi szinten gazdagítani a fenntartható vidéki gazdálkodás elméleti és gyakorlati tudástárát. A konferencia keretében elsősorban gyakorlati példákat kívánnak megosztani az életképes vidéki gazdaságfejlesztés területéről – tudtuk meg a rendezvény szervezőitől.
Az udvarhelyi gyümölcsfesztiválon több mint 200 féle ínycsiklandó házi lekvárt és különleges befőtteket kóstolhatnak, vásárolhatnak meg a résztvevők, ugyanakkor ércüstben rotyogó lekvárok és valódi házi receptek vetélkedőjére is be lehet nevezni. A rendezvényen Kénos, Kecset, Bögöz, Oroszhegy, Pálfalva, Rugonfalva, Firtosváralja, Farkaslaka, Ivó, Zetelaka, Székelymagyaros, Kobátfalva, Gyepes, Farcád és Csekefalva kistermelői állítják ki termékeiket.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.