A terület nagysága viszont legtöbb 20 hektár lehet. A bioméztermelők méhcsaládonként 75 lejt igényelhetnek legtöbb ötven családra. A jogszabály feltételeként valamely szakmai csoportosuláshoz való tartozást szabták meg a gazdáknak.
A mezőgazdasági szaktárca statisztikái szerint az elmúlt évben országos szinten több mint 70 biotermeléssel foglalkozó szervezetet tartottak nyilván, az ezzel foglalkozó kisgazdaságok száma az év közepéig meghaladta a 3835-öt. A legtöbb biogazdaság, 2986, az állattenyésztés területén tevékenykedik, míg növénytermesztéssel csupán 245 gazdaság foglalkozik. A biogazdálkodásba bevont földterületek nagysága a szaktárca becslései szerint tavaly már elérte a 170 ezer hektárt – ami még így is a mezőgazdasági összterületek 1 százaléka alatt marad –, míg 2006-ban 143 hektáron gazdálkodtak. Lassan, de fokozatosan kezd kiépülni az értékesítési lánc is, a hazai piacon megjelentek már az első feldolgozók, kereskedők, importőrök és exportőrök is.
A biotermékek exportjának volumene 70 millió euró értékben tavaly megközelítette a 100 ezer tonnát, ami a 2006-os évi 50 millió euró értékű 60 ezer tonnás exporthoz képest 40 százalékos bővülést jelent, annak ellenére is, hogy a 2006-ban előállított 166 ezer tonnányi biotermék-volumen a tavalyi esztendőben is hasonló szinten maradt – derül ki a szaktárca felméréséből. A külföldi piacokon értékesített biotermékek közül a legkeresettebbek az olajos növények – napraforgó, szója és repce –, gabonafélék, méz, illetve tejtermékek voltak. Az EU szintjén a biotermékek előállítása 5,2 millió hektáron, azaz a teljes termőföldterületek csupán 2 százalékán zajlik. A legnagyobb európai biotermőföld-területtel, 1,2 millió hektárral Olaszország rendelkezik.
Hírösszefoglaló
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.