Bár az Európai Bizottság által közzétett adatok szerint a tavalyi, katasztrofálisnak nevezhető terméshozam után idén Romániában legalább 39 százalékkal több burgonya kerül majd a tárolókba, a hazai szakemberek szkeptikusak.
2013. május 10., 14:492013. május 10., 14:49
2013. május 10., 14:522013. május 10., 14:52
Ioan Belea, a Burgonyatermesztők Országos Szövetségének elnöke szerint a forró tavaszi időjárás és az ismét rendkívül száraznak ígérkező nyár áthúzhatja a termelők számításait. Rámutatott: az elmúlt évben Romániában összesen 2,5 millió tonna krumpli termett – ez az elmúlt tíz év leggyengébb termésének számított –, az uniós bizottság prognózisa szerint pedig idén legalább 4 millió tonna terményt takarítanak be. „A becslésekkel óvatosan kell bánni. Attól tartok – és ezt a vidéki kollégáim is így gondolják –, hogy ha a csapadékmentes időjárás kitart, az előző évi terméshozamot sem érjük el\" – kongatta meg a vészharangot Belea.
„Zsugorodnak\" a burgonyatáblák a Székelyföldön
Kovászna megyében idén mintegy 1000–1200 hektárral kevesebb területre ültetnek krumplit, mint tavaly. Könczei Csaba, a Kovászna megyei mezőgazdasági igazgatóság vezetője a Krónikának elmondta, 14 100 hektáron ültették el a krumplit, de már a végén tartanak a gazdák, ez nem fog lényegesen növekedni. „A területcsökkenés nem számottevő, viszont figyelembe véve a burgonyatermesztéssel foglalkozók tavalyi veszteségeit, érthető. Az időjárás eddig kedvezett a kultúrának, de most már nagy szükség lenne az esőre\" – mondta Könczei Csaba. Rámutatott, a gazdák többsége idén már az utolsó tartalékaiból vagy hitelből végezte el a tavaszi munkálatokat. „A mezőgazdaságban egymás után két ráfizetéses év nehezen kibírható\" – szögezte le a szakember. Kovászna megyében tavaly egy hektárról átlag 9500 kilogramm krumplit gyűjtöttek be a gazdák, miközben a sokéves átlag 20 tonna volt hektáronként. A szakhatóság adatai szerint a háromszéki gazdáknak 70–80 százalékos jövedelemkiesést okozott a tavalyi szárazság, a kistermelők el sem tudták adni terményüket.
Krumpli helyett gabona
Habár a krumpliültetési kampánynak még nincs vége, az eddigi tapasztalatok és a szakemberek becslése szerint idén jóval kisebb lesz az a terület Hargita megyében, amelyen krumplit ültetnek. Úgy tűnik, folytatódik a termelők tavalyi kálváriája, hiszen már most jelentősnek mondható a csapadékhiány. A becslések szerint eddig körülbelül nyolcezer hektáron ültettek pityókát – tájékoztatott Török Jenő. A Hargita megyei mezőgazdasági igazgatóság vezetője elmondta, a termelők mintegy nyolcvan százalékban végezték el az ezzel kapcsolatos munkát, ez pedig azt valószínűsíti, hogy az erre a célra felhasznált területek nagysága nem éri el a tavalyi 10 450 hektárt. „Végleges adataink csupán június 15-e után lesznek. Mindenesetre sokan már tavaly ősszel eldöntötték, hogy inkább gabonát termesztenek krumpli helyett\" – mondta Török.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.
szóljon hozzá!