2010. január 28., 09:332010. január 28., 09:33
Míg az eddig érvényben lévő szabályok szerint a címkén csupán annyit kell feltüntetni, hogy a méz az EU-ból és Unión kívüli országokból származó méz keveréke. Ez könnyen félrevezetheti a fogyasztót, hiszen a gyártók – költségkímélés miatt –túlnyomó részben Kínából származó mézet használnak fel, amihez elenyésző mennyiségű európai mézet kevernek.
A képviselő módosító indítványa arra irányul, hogy a címkén kötelezően meg kelljen adni az európai és Európán kívülről származó méz arányát is, méghozzá abban a sorrendben, ahogy azokat a termék tartalmazza. Amennyiben az EU-n kívüli méz aránya meghaladja az EU-n belülit, akkor a címkén az „EU-n kívüli” kifejezésnek kell tehát előrekerülnie, nem pedig fordítva, ahogy azt a gyártók ma teszik.
A másik módosító javaslat célja, hogy egy termékre csak akkor lehessen ráírni, hogy „mézzel készült”, illetve bármilyen képi ábrázolással utalni arra, hogy a termék mézet tartalmaz, ha a termék cukortartalma többségében mézből származik. Ma még elképzelhető, hogy a gyártók olyan termékre is rátesznek nagyméretű, mézre utaló képeket (pl. méhek, kaptár stb.), amelyben valójában alig pár csepp méz van.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.