A szigetország mezõgazdasági munkásokat nyilvántartó hivatala szerint 2008-ban mind a 16 250 munkahelyre román és bolgár munkaerõt alkalmaznak, idéntõl ugyanis nem dolgoztathatnak nem EU-s országból érkezõ vendégmunkásokat. Tavaly csupán a munkahelyek 40 százalékát tölthették be a két ország állampolgárai. A munkahelyekre csak olyan cégek toborozhatnak munkaerõt, amelyek tavaly megszerezték az illetékes bevándorlási hivatal engedélyét, és munkaerõ-közvetítõi képesítéssel is rendelkezniük kell. „A külföldi munkaközvetítéssel és munkaerõképzéssel minden megyéban a munkaerõ ügynökség keretében mûködõ EURES-iroda foglalkozik – nyilatkozta lapunknak Kelemen Tibor, a Kovászna megyei ügynökség igazgatója. – Az irodához érkeznek Bukarestbõl is az új állásajánlatok, így valószínûleg már értesültek errõl a lehetõségrõl is.\" A szigetország által felajánlott munkaszerzõdések öt héttõl hat hónapig terjedõ idõszakra köthetõk meg, majd három hónap szünet után ismét lehet munkát vállalni. A román vagy bolgár állampolgárságú munkavállalóknak más követelményeknek is meg kell felelniük: legyenek 18 év fölöttiek, és rendelkezzenek érvényes munkavállalási engedéllyel (work card). A közvetítõnek azt is ellenõriznie kell, hogy amunkaadó megfelelõ munkahelyet kínál-e, biztosítja-e a minimálbért, eleget tesz-e az egészségügyi és munkavédelmi elõírásoknak, illetve megfelelõ szállást kínál-e. Emellett a munka elkezdése elõtt tájékoztatnia kell a munkavállalót, hogy mikor kell munkába állnia, melyik farmon fog dolgozni, milyen munkát fog végezni. Ugyanakkor neki kell felvilágosítania a vendégmunkást a hatályban lévõ törvényekrõl is. Az ANOFM arra is felhívja a figyelmet, hogy a minimálbér – amely országos szinten 5,52 font/óra (egy font 4,8 lej) – országrészenként változhat. Nagy-Britanniában és Walesben az órabér 5,52 és 8,10 font között, míg Észak-Írországban 5,70–7,70 font között változik. Skóciában a munkavállaló az elsõ 26 hétben 5,52 fontot kap, ezután pedig 5,96 fontot tehet zsebre.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.