2009. február 05., 08:252009. február 05., 08:25
A beépíthető telkektől eltérően, melyek árát a gazdasági válság jelentősen visszavetette, a termőföldek ára szinte egyáltalán nem változott az utóbbi néhány hónapban. Erdély-szerte egyre több külföldi befektető szeretne földet vásárolni gazdálkodás céljából, ám kevés az eladó, nagy kiterjedésű, összefüggő terület.
Udvarhelyszéken, függetlenül attól, hogy növénytermesztésre vagy állattartásra használják, jó ideje 0,1 és 0,4 euró között mozog a mezőgazdasági területek négyzetméterének ára, attól függően, hol találhatóak, hogyan lehet őket megközelíteni. „Mióta pályázati lehetőségek vannak, nőtt az érdeklődés a földek iránt” – nyilatkozta Márton József, a Group Contact Kft. ügyvezetője. A székelyudvarhelyi ingatlanközvetítő ügynökséget két olyan külföldi befektető is megkereste az elmúlt hetekben, aki több száz hektár földet szeretne vásárolni. Márton József elmondása szerint egyelőre nem sikerült ilyen nagyságú eladó területet találni. A szakember véleménye szerint a mezőgazdasági területek árai nem fognak számottevően változni a közeljövőben, drágulásra csak azt követően lehet majd számítani, hogy Románia feloldja a külföldiek földvásárlására vonatkozó tilalmat.
Arad megyében még tágabb határok között mozognak az árak, már 500 euróért is lehet venni egy hektár termőföldet, de van, ahol akár 5000 eurót is elkérnek egy hektár szántóért. „Majláton, ahol a legjobb föld van a megyében, 1000–1500 euró egy hektár. Zimándon egy olasz árul 500 hektárt, amit régebben vásárolt fel, 4500 eurót kér hektárjáért” – mondja Kocsik József, a Romániai Magyar Gazdák Egyesülete Arad megyei szervezetének elnöke. A síkságon található jól termő földek az anyaországi vállalkozók érdeklődését is felkeltették, a Dombegyházi Rt., mely 1000 bérelt hektárt művel Zimánd határában, területeket vásárol a környéken.
Az Érmelléken olcsóbbak a termőterületek, a legjobb minőségű fekete föld hektárja 1500 euróba kerül. „Nem sok eladó föld van, nemigen cserélnek gazdát. Az emberek ragaszkodnak a földhöz, nem szívesen kótyavetyélik el” – magyarázza Kovács Zoltán érmihályfalvi polgármester és gazdálkodó. Jól termő földet nem hagynak parlagon a környéken, legfeljebb egy-egy homokos, szikes parcella áll bevetetlen. Kovács Zoltánnak tudomása van róla, hogy magyar és osztrák mezőgazdasági befektetők érdeklődnek a vidék iránt, ám egyelőre nem sok sikerrel. Ennek elsődleges oka az, hogy a külföldi mezőgazdászok nagy kiterjedésű, összefüggő területeket kívánnak vásárolni, amire a tulajdonviszonyok miatt nem nagyon van lehetőség. „Errefelé 4-5 hektár már nagy területnek számít” – mondja a polgármester.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.