Sikertörténetté tették a biotermesztést Romániában: kalotaszegi szakember a biominősítés két évtizedéről

Kapós. Bár külföldön is nagy a termékek iránti kereslet, egyelőre elenyésző a biotermelő gazdák aránya •  Fotó: Makkay József

Kapós. Bár külföldön is nagy a termékek iránti kereslet, egyelőre elenyésző a biotermelő gazdák aránya

Fotó: Makkay József

Fennállásának húszéves évfordulóját ünnepelte Albert Imre biotermesztő szakember kolozsvári bejegyzésű biominősítő cége, amelyet elsőként regisztráltak az országban. A magyarországi és svájci segítséggel megalapozott erdélyi biomozgalom országos méretűvé vált: jelenleg mintegy 620 ezer hektárnyi bioművelésű területet tartanak számon Romániában, a mezőgazdasági összterület 3 százalékát.

Makkay József

2022. december 17., 19:282022. december 17., 19:28

A napokban ünnepelte fennállásának húszéves évfordulóját a kolozsvári Ecoinspect cég, amely a biogazdálkodás ellenőrzését és minősítését végző vállalkozásként az első bejegyzett társaság Romániában. Létrehozóját, a Kolozs megyei Magyarlónán élő és gazdálkodó Albert Imrét a rendszerváltás utáni romániai biogazdálkodás megteremtőjeként tartják számon.

A kalotaszegi szakember biogazdálkodása azonban nem két évtizeddel ezelőtt kezdődött, hanem jóval korábban, közvetlenül a rendszerváltás után.

1992-ben svájci mezőgazdasági szakemberekkel találkozott, akik felajánlották segítségüket az erdélyi biotermesztés elindításához. Évente 30-40 erdélyi gazda vett részt svájci tanfolyamokon, az erdélyi biotermesztés azonban nehézkesen indult.

,,A hazai biogazdálkodás megalapozásához a Bioterra nevű, magyar és román nyelvű szaklapunk 1997-es kiadása jelentette az igazi löketet. A lap kiadását a kilencvenes évek végén a bukaresti mezőgazdasági minisztérium támogatta: a román nyelvű változat 11 ezer példányban jutott el az egész országba, a magyar lapot Erdély magyar lakta vidékein forgalmaztuk” – emlékezik az indulás körülményeire Albert Imre.

Bukovinai biotej

A romániai biomozgalom megteremtésében a következő fontos lépés a Dornavátrán székelő Dorna tejfeldolgozó vállalathoz kötődik: a cég vezetői Albert Imrét keresték meg, hogy segítsen létrehozni az ország első biotejtermelő gazdaközösségét.

Mivel akkoriban még nem volt bejegyzett romániai biominősítő intézmény, a kalotaszegi szakember a magyarországi Bikontroll cég vezetőjét, Roszik Pétert kérte fel, hogy végezzék el a mintegy 2500 bukovinai tejtermelő kisgazdaság minősítését.

A közös munka sikertörténet lett: a Dorna elsőként az országban dolgozott fel és forgalmazott biotejet és egyéb tejtermékeket.

Tovább kellett lépni, így anyaországi szakmai segítséggel 2002-ben jegyezték be az első, biominősítést végző céget, az Ecoinspectet Romániában. A sikeres svájci, német és magyar példák alapján elindított új agrárvállalkozás azonban két évig nagyon nehezen boldogult.

Állami támogatás és értékesítési piac hiányában a gazdák nem láttak fantáziát a biotermelésben. Ismét fordulópontra került sor, amikor Albert Imre egyik svájci barátja segített abban, hogy egy bulgáriai biocéghez hasonlóan svájci állami támogatáshoz jussanak.

Idézet
A pályázaton elnyert félmillió svájci frank vissza nem térítendő támogatással tudtunk igazából beindulni.

A projekt keretében négy éven át Svájcban képeztük a biominősítésben részt vevő szakembereinket. Románia 2007-ben belépett az Európai Unióba, és megjelentek a biogazdálkodást segítő területalapú támogatások is” – magyarázza a gazdamérnök, aki időközben a kolozsvári agrártudományi egyetemen doktorált a rendszerváltás után elsőként biogazdálkodásból.

A kolozsvári egyetem partnere lett a biomozgalomnak, és a svájci projektnek köszönhetően a bukaresti mezőgazdasági minisztérium is felfigyelt a kolozsvári cégre, ami hamarosan országos hírnevet szerzett.

Lebuknak a csalók

A kétezres évek derekán megjelentek a külföldre termelő romániai mezőgazdasági cégek. Németországban keresték leginkább a biominőségű búzát, napraforgót és egyéb gabonaféléket, ami egyre több céget tett érdekeltté a váltásra.

A nagy érdeklődésnek köszönhetően a kolozsvári Ecoinspect munkatársai pár éven belül lefedték az egész ország területét.

Ma 33 mezőgazdasági mérnökkel, állatorvossal dolgoznak, és mintegy 2500 biotermelő gazda és sok agrárvállalkozás biominősítését és rendszeres ellenőrzését végzik. Albert Imre szerint a biominősítési rendszer ma már Romániában is épp olyan olajozottan működik és annyira szigorú, mint az Európai Unió többi tagállamában.

Albert Imre •  Fotó: Makkay József Galéria

Albert Imre

Fotó: Makkay József

,,A farmok és a mezőgazdasági termékek sokféle ellenőrzésen és szűrőn esnek át minden évben. Minimális az esélye, hogy vegyszermaradványokat tartalmazó biotermékek kerüljenek a kereskedelembe.

Idézet
Amelyik gazda lebukik, az drágán megfizet felelőtlenségért.

Öt évre kizárják a biorendszerből és vissza kell fizetnie a teljes uniós támogatást. Kevés ilyen eset volt az elmúlt tíz esztendőben” – fogalmaz a biotermesztő szakember, aki Magyarlónán családi biokertészetet tart fenn.

A biotermékek piaca Romániában is jelentősen bővül, a nagyobb bevételi forrást azonban az export jelenti. Albert szerint ezen a területen azok a gazdák a sikeresek, akik külföldre termelnek, a romániai biotermékek iránt Európa-szerte nő a kereslet.

Meg kell győzni a gazdákat

A magasabb áron értékesíthető biotermékek iránt azonban továbbra sincs túl nagy érdeklődés a romániai gazdák részéről. Az országban jelenleg 620 ezer hektárnyi bioművelésű mezőgazdasági területet tartanak nyilván, ami Románia mezőgazdasági területeinek a három százaléka.

Az európai uniós előírások szerint 2030-ra a tagországok mezőgazdasági területeinek legalább 25 százalékát kell ökogazdálkodásba vonni. Albert Imre szerint ez irreálisan magas szám, hét éven belül a romániai mezőgazdasági területek tíz százalékán oldható meg a biotermelés.

A szakember elsősorban a mezőgazdasági mérnökök és a gazdák tájékozatlanságával magyarázza a biotermesztésről szóló tévhiteket.

Amelyek közül az egyik legelterjedtebb, hogy a bioművelésű szántóföldi növénytermesztésben kicsik a hozamok. Albert sok olyan példát tud, ahol a több száz hektáron biobúzát termelő farmer jó évben hatezer kilós hektárátlaga vetekszik a konvencionális gazdálkodás hozamával. És ez minden haszonnövényre érvényes.

A szakember elsősorban a megfelelő vetésforgó fontosságát hangsúlyozza. Mivel vegyi gyomirtót nem lehet használni, egy speciális mezőgéppel, a gyomfésűvel lehet a fiatal haszonnövény közül eltávolítani a gyomok mintegy 80-90 százalékát.

Tiltott a műtrágyahasználat is, de a mesterséges termésfokozók helyettesítésére számos más lehetőség van.

Az istállótrágya mellett vagy ennek hiányában olyan természetes készítmények állnak a gazdák rendelkezésére, amelyek hatásfoka vetekszik a talajt szennyező műtrágyával.

,,A biotermesztéshez használt technológia minden láncszemével rendelkezünk, minden elérhető a romániai gazdák számára is. Meg kell barátkozni a gondolattal, hogy a biotermelés iránt egyre nagyobb az érdeklődés az Európai Unió tagországaiban. Ezt a mezőgazdasági tevékenységet kiemelten támogatják a biogazdáknak nyújtott magas területalapú dotációval, másrészt az értékesített termékek ára jóval magasabb, mint a konvencionális mezőgazdaságból származó termékeké. Egyre több érv szól amellett, hogy a gazda a hagyományosról átálljon biogazdálkodásra” – fogalmaz Albert Imre.

Svájci példa

Az Ecoinspect cég fennállásának húszéves évfordulóján tartott kalotaszegi ünnepségen Svájc bukaresti nagykövete, Arthur Mattli úgy fogalmazott, hogy a kolozsvári bejegyzésű társaság volt a kiindulópont a romániai biopiac fejlődése terén. ,,Büszkék vagyunk rá, hogy ez a projekt sikeresnek és fenntarthatónak bizonyult és úttörő erőfeszítéssel munkahelyeket teremtettek. Lehetőség nyílt a romániai biotermékek hozzáféréséhez, valamint a biotermékek európai exportjára” – fogalmazott a svájci diplomata, aki az alpesi ország példáival mutatta be, hogy hazájában mennyire fontos szerepe van a vegyszermentes élelmiszerek előállításának: Svájcban naponta 7,2 millió svájci frankot fektetnek be az élelmiszer- és táplálkozásfejlesztésbe. A diplomata kiemelte, hogy a berni kormány a következő időszakban 221,5 millió svájci frankkal támogatja a romániai mezőgazdaságot különböző programok révén.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. április 02., szerda

Magyarverés Kolozsváron: békés utcai felvonulást tartanak a magyar ifjúsági szervezetek

Békés megmozdulást szerveznek a kolozsvári magyar ifjúsági szervezetek a kincses városban, miután kiderült: magyar fiatalokat vertek meg a Kolozsvári U futballcsapatának huligánjai csak azért, mert magyarul beszéltek az utcán.

Magyarverés Kolozsváron: békés utcai felvonulást tartanak a magyar ifjúsági szervezetek
2025. április 02., szerda

Kilencéves diákját zaklathatta szexuálisan egy nagyváradi pedagógus

Szexuális agresszióval gyanúsítanak a hatóságok egy nagyváradi tanárt, a feltételezett zaklatás az oktatási intézmény folyosóján történhetett. Nemrég egy Kolozs megyei tanintézet pedagógusát vették őrizetbe szexuális zaklatásért.

Kilencéves diákját zaklathatta szexuálisan egy nagyváradi pedagógus
2025. április 02., szerda

Nagyszabású terv a Maros menti sétatér felújítására a partiumi megyeszékhelyen

Tizenötmillió eurós beruházás eredményeként teljesen felújítják a Maros-parti sétányt Aradon: a köztéri bútorok cseréjétől kezdve a lépcsők újbóli kialakításán át híd és móló építéséig mindenre gondolnak a tervezők.

Nagyszabású terv a Maros menti sétatér felújítására a partiumi megyeszékhelyen
2025. április 02., szerda

Forráshiánnyal küzd Románia legrégebbi múzeuma, bezárja két egységét a szebeni Brukenthal

Forráshiány miatt bezárja két kisebb egységét a nagyszebeni Brukenthal-múzeum, miután nem kapott elegendő támogatást a román kulturális minisztériumtól – közölte szerdán Chituţă, a múzeum megbízott vezetője.

Forráshiánnyal küzd Románia legrégebbi múzeuma, bezárja két egységét a szebeni Brukenthal
2025. április 02., szerda

Az Arany-portán ismertette Nacsa Lőrinc az Erősödő Kárpát-medence Programot

Elindul a budapesti Nemzetpolitikai Államtitkárság új pályázati kiírása civil szervezetek és egyházak számára a szülőföldön való boldogulás, a magyar identitás megőrzése és a magyar közösség erősödése érdekében – jelentette be Nacsa Lőrinc államtitkár.

Az Arany-portán ismertette Nacsa Lőrinc az Erősödő Kárpát-medence Programot
2025. április 02., szerda

Csoma Botond a parlament elé vitte a kolozsvári magyarverés ügyét

Bukaresti parlamenti felszólalásában ítélte el szerdán a Kolozsváron történt magyarellenes futballhuliganizmust Csoma Botond, az RMDSZ képviselőházi frakcióvezetője. Csoma Botond a belügyminisztert arra kérte, hogy büntessék meg az elkövetőket.

Csoma Botond a parlament elé vitte a kolozsvári magyarverés ügyét
2025. április 02., szerda

Rendkívül súlyos állapotban van a hegyimentő, akire medve támadt

Nagyon súlyos a vasárnapi medvetámadás áldozatának állapota – közölte szerdán az Agerpresszel kezelőorvosa, Rodica Ciolacu.

Rendkívül súlyos állapotban van a hegyimentő, akire medve támadt
2025. április 02., szerda

Magyar fiatalokat bántalmaztak az U szurkolói Kolozsváron, az RMDSZ példás büntetést követel

Utcai verekedésbe torkollott a kolozsvári Universitatea és a CFR futballcsapatok hétfő esti mérkőzése. Az U szurkolóinak egy része magyar fiatalokat bántalmazott, az RMDSZ a felelősök megbüntetését követeli a belügyminisztertől.

Magyar fiatalokat bántalmaztak az U szurkolói Kolozsváron, az RMDSZ példás büntetést követel
2025. április 02., szerda

Showműsort csinált Piedone a fogyasztóvédelmi razziából

Bukarest 5. kerületének korábbi polgármestere arról vált híres-hírhedté, hogy személyesen végez ellenőrzéseket, váratlanul „csap le” az üzletekre/lokálokra, showműsorrá alakított terepszemléit pedig nagy felhajtás övezi.

Showműsort csinált Piedone a fogyasztóvédelmi razziából
2025. április 02., szerda

A turisták körében népszerű erdélyi várak mellett elhaladó szakasszal bővül a Via Transilvanica

Újabb történelmi-néprajzi régiókra terjesztik ki az Erdélyt északkeletről délnyugatra átszelő, gyalogosan, lóháton vagy kerékpárral bejárható, 1400 kilométeres Via Transilvanica turistaútvonalat, az első kilométerkövet már felavatták.

A turisták körében népszerű erdélyi várak mellett elhaladó szakasszal bővül a Via Transilvanica