2013. január 23., 20:072013. január 23., 20:07
Tamás Sándor, a háromszéki önkormányzat elnöke elmondta, tavaly egy agrárkonzultáció során kiderült, a tehéntartó gazdák alternatív megoldásokat kerestek a tej feldolgozására.
Ezt követően merült fel, hogy ha helyben elő tudnának állítani a tejtermékeket, ez munkahelyet és megélhetést jelenthet a számukra. A gazdák egyénileg és szervezetten is több alkalommal tiltakoztak, mert a nagyobb tejüzemek folyamatosan módosítják a tej felvásárlási árát, de a nem jártak eredménynyel. Ezekre a problémákra kíván megoldást nyújtani a Humán Reform Alapítvány támogatásával induló sajtkészítő-tanfolyam, amelynek elvégzése után a résztvevők hivatalos, az Európai Unió tagállamaiban is elismert oklevelet kapnak. A tanfolyamok január 23-án és 24-én kezdődnek Kézdivásárhelyen, illetve Vargyason, mind a két kurzusra több mint húszan iratkoztak be. A háromszéki gazdák pluszsegítséget is kapnak, hisz a majdan előállított sajtok bekerülnek a Székely termék kategóriájába. A székelyföldi önkormányzatok által létrehozott Székely termék minősítés célja, hogy felhívja a vásárló figyelmét: az adott terméket a régióban készítették, helyi vállalkozó, helyi anyagokból. Kozma Béla, a megyei agrárkamara vezetője elmondta, a tanfolyam célja, hogy a helyi élelmiszer- előállítás palettáját színesítse, ugyanakkor megerősítse a tejtermelésre szakosodott gazdák helyzetét. Az igazgatótól megtudtuk, további tanfolyamok indítása is folyamatban van, amennyiben lesz rá igény.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.