Fotó: Thomas Campean
Rendkívül gyenge az idei méztermés: a gyűjtési idény befejeződött, ám az éves átlagmennyiségnek csak mindössze húsz százalékát tudták megtermelni a méhészek, és ennek nagy részéből is méhtáp lesz.
2014. augusztus 07., 12:182014. augusztus 07., 12:18
A rendkívül rossz gyűjtési szezon végén a legtöbb mézet adó napraforgóról is csak mintegy húsz kilogrammnyi mézet tudtak kipergetni kaptáronként, ez a mennyiség viszont messze az átlag alatt van – tájékoztatott Ádám József, az udvarhelyszéki méhészeket tömörítő Örösi Méhészegyesület elnöke.
Az átlagtermés a vándorméhészek esetében idén kaptáronként húsz és harminc kilogramm között van, ám azok a méhészek, akik nem vándoroltatták méheiket, idén gyakorlatilag semmit nem tudtak termelni – mondta el a szakember. Ádám József elmondta, a méhcsaládok idén megritkultak az élelemhiány és a rossz időjárás következtében, ám a megmaradtak sem gyűjtöttek megfelelően. „Nem találkoztam eddig hasonló jelenséggel, és az okát sem értem” – jegyezte meg a szakember.
Országos szinten is hasonlóan rosszak a hírek: miközben a korábbi években átlagban 15-16 ezer tonna mézet gyűjtöttek be a termelők, idén ennek a mennyiségnek csak mintegy húsz százaléka került a tárolókba. Nyilván a szerény termés az árakra is hatással van: az akácméz nagykereskedelmi ára 16 lejről felment 22-re, a repce- és napraforgóméz 12 lej, a hársméz már 13 lej, és az árak folyamatosan emelkednek. „Olyan termék is van, amely több mint 40 százalékkal drágult idén” – hívta fel a figyelmet Ádám József, aki szerint ilyen rossz évre még az öreg méhészek sem emlékeznek.
Az idén megtermelt méz jelentős része nem is kerül piacra, ugyanis ahhoz, hogy megfelelő legyen a fiasítás és a jövő évi méhállomány, kaptáronként mintegy tizenöt kilogrammnyi mézet táplálékként kell elraktározniuk a méhészeknek. Július végén befejeződött a gyűjtési idény, augusztus elsejétől már a következő szezonra készülnek, gondosan ügyelve a méhcsaládokra, hiszen amekkora lesz az augusztusi fiasítás, akkora lesz a méhállomány a jövő évi hordási idény kezdetére.
„A méhészek már csak a jövő évi méztermésben bizakodhatnak. A remény megmarad, ilyenkor azt szokták mondani, igaz, hogy jó esős év az idei, de legalább szépen fejlődtek az akácok termőágai, ezért bízunk abban, hogy a következő évünk sokkal jobb lesz” – mondta Ádám József.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.
szóljon hozzá!