2008. április 15., 00:002008. április 15., 00:00
Ám – mint hangoztatják – számos kockázati tényezõ befolyásolhatja a végleges termést, így az idõjárás vagy az energiaárak alakulása. A szervezet közleménye arra is rámutat, hogy az élelmiszer-ellátás szempontjából a legnagyobb kockázatnak a klímaváltozás számít, valamint az a tény, hogy az élelmiszer-ipari nyersanyagokat egyre nagyobb mennyiségben fordítják bioüzemanyagok elõállítására. A klímaváltozás miatt kialakult szélsõséges idõjárási jelenségek száma évi átlagban 400-ra növekedett a húsz évvel ezelõtti 200-ról.
A FAO elemzõi emlékeztetnek rá, hogy tavaly ilyenkor, amikor a 2007-es terméskilátásokat latolgatták, sokkal nagyobb termésre számítottak, mint amekkora valójában lett, tekintettel a szélsõséges idõjárási viszonyokra a fõbb gabonatermelõ országokban. Növeli a bizonytalanságot az is, hogy a készletek megcsappantak, s a 2007–2008-as idényben 25 éves mélypontra, 405 millió tonnára sülylyedhetnek. Ilyen körülmények között egy váratlan esemény miatt a jelenlegi szûkös ellátási helyzet hoszszabb ideig fennmaradhat, tovább növelve az árakat, amelyek már eddig is rekord ütemben emelkedtek. 2007 közepe óta átlagosan már 40 százalékkal emelkedtek világszerte az élelmiszerárak. A FAO szakértõi szerint az elmúlt néhány hónapban a rizs drágult a legjobban a fõbb exportõrök kivitelének korlátozása miatt. Március végén a búza és a rizs ára kétszer annyi volt, mint egy évvel korábban, de jelentõsen, átlagosan 40 százalékkal drágult a többi alapvetõ élelmiszer is.
Hírösszefoglaló
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.