2012. augusztus 30., 08:382012. augusztus 30., 08:38
A „feketézők” jelenléte azonban nem csupán a helyiek jövedelemforrását csökkenti, az utóbbi időben ugyanis hatalmas károkat okozó erdőtüzek keletkeztek emberi gondatlanság, mulasztás miatt, amik feltehetően a z engedély nélkül munkálkodó „szüretelők” számlájára írhatók.A felelősöknek gyakorlatilag lehetetlen nyomukra bukkanni, így a keletkezett anyagi és természeti károk a gazdákat terhelik.
Borboly Csaba, a Hargita Megyei Tanács elnöke a héten levélben kérte Augusta-Cristina Urzică Hargita megyei prefektustól a gomba- és erdeigyümölcs-gyűjtési, illetve a fakitermelési engedélyek kibocsátásának szigorítását, és sürgette a gyűjtögetők hatékonyabb ellenőrzését. A további tűzesetek elkerülése végett az elnök arra szólította fel a térség polgármestereit, hogy helyi intézkedésekkel tartsák távol a garázdálkodó idegeneket a környező erdőktől.
„Támogatjuk a megyei tanácselnök kezdeményezését olyan értelemben, hogy mindenhol szervezetten kell hogy működjék az erdeigyümölcs-gyűjtés, csak felügyelet mellett történhet a szüretelés” – mondta Márton Tihamér, a gyergyószentmiklósi Erdei Gyümölcsöket Begyűjtő és Feldolgozó Központ vezetője. A központ a megye területén található, állami gondozásban lévő erdészetektől gyűjti be a gyümölcsöt, az igazgató szerint a szüret szigorú felügyelet mellett zajlik.
„Erdészek felügyelik a csoportokat, a begyűjthető mennyiséget pedig a Román Akadémia szabja meg” – részletezte Márton. A székelyföldi erdőkből általában a távolabbi megyékből érkező, illegális begyűjtők viszik el a termést, a garázdálkodók megfékezéséért már több esetben is határozottan lépett fel Gyergyószentmiklós önkormányzata. Idén 30–60 fős, engedélyek nélkül, gyümölcsszedés céljából létrejött táborokat számolt fel a helyi rendőrség.
Az erdészet munkatársaival közösen végrehajtott júliusi ellenőrzési akciók során Békényfőnél és Kovácspéterben számoltak fel táborokat. A hatóság csak felszólítással élt, pénzbeli büntetést egy esetben sem rótt ki. A rend őrei addig tartózkodtak a helyszínen, amíg a felszólítottak összetakarították a helyet és eltávoztak. A rendőrségi jelentés szerint egy esetben sem történt incidens – tájékoztatta portálunkat Mezei D. Emőke, a polgármesteri hivatal sajtószóvivője.
A gyergyószentmiklósi központ által közzétett adatok szerint eddig 85 tonna málnát és feketeáfonyát gyűjtöttek be Hargita megyében. A feketeáfonya kilójáért 9 lejt, a málnáért 5 lej 50 banit kérnek. Nemcsak a szárazság, hanem a feketén működő, erdei gyümölcsöket, ebből készült termékeket forgalmazó kis cégek miatt is csökkent idén a Maros megyei erdőigazgatósághoz bevitt málna, áfonya, homoktövis mennyisége. Ioan Cristian Chirteş, a Maros megyei erdészeti igazgatóság vezetője, az Agerpres hírügynökségnek nyilatkozva arra panaszkodott, hogy idén a jelentős szárazság miatt majdnem felére csökkent az áfonya- és málnatermés, a megszokottnál jóval apróbb szemű a homoktövis.
„Eddig 50 tonnányit gyűjtöttünk össze a három erdei gyümölcsből. Áfonyát csak a Szováta és a Görgény-völgye közötti területeken kaptunk, vajmi keveset a Maros-völgyén. Az idei erdeigyümölcs-termés nem fogja meghaladni a 70–80 tonnányit, míg az előző években elértük a 120, ritkábban a 200 tonnányit is. A begyűjtött termények nagy többségét a többi megyéhez hasonlóan Németországba exportáljuk, ahol ízeket, szörpöket és gyógyszereket készítenek belőlük.
Pethő Melánia
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.