Fazakas Miklós szerint az európai uniós agrártámogatási rendszer sok szempontból igazságtalan
Fotó: Makkay József
A Romániai Magyar Gazdák Egyesületének (RMGE) Maros szervezete nemrég jegyeztette be a Marosi termék védjegyet, amivel a megye területén élő gazdáknak kíván piacot biztosítani. Fazakas Miklós, a szervezet elnöke a gazdatanfolyamok népszerűségéről, generációváltásról, a Nemzeti Vidékfejlesztési Terv kidolgozásáról beszélt lapunknak.
2021. május 24., 08:242021. május 24., 08:24
2021. május 24., 09:372021. május 24., 09:37
– A koronavírus-járvány ellenére folyamatosan szervezték a gazdatanfolyamokat az RMGE Maros marosvásárhelyi székházában. Miért övezi ekkora érdeklődés a felnőtt gazdaképzést?
– A gazdák részéről ennek több oka van. Fontos érv, hogy számos agrárpályázathoz mezőgazdasági szakképzést igazoló diploma szükséges. Az általunk bejáratott 180, illetve 360 órás felnőttképzés erre a célra is megfelel, de valójában ennél sokkal több. Marosvásárhelyi egyesületünk nem magyar nyelvű diplomagyárként működik, hanem az állattenyésztés és a növénytermesztés területén valós ismereteket nyújt a hallgatóságnak. A képzés fontos része a gyakorlati oktatás: a környékről beszervezett legjobb gazdákhoz és agrárvállalkozókhoz visszük a hallgatókat, hogy a helyszínen tapasztalják meg, amit az elméleti oktatásban elsajátítottak.
A szigorú járványügyi előírások betartásával tavaly ősztől folyamatosan indultak csoportjaink a méhészet, zöldségtermesztés és állattenyésztés iránt érdeklődők számára. Oktatóink elismert mezőgazdasági szakemberek, másrészt a gyakorlati oktatást olyan helyszíneken biztosítjuk, ahova a gazda bármikor visszatérhet szaktanácsot kérni.
– Sok a fiatal jelentkező, holott egy-két évtizede még a középkorú, vagy idősebb gazdák voltak többségben a gazdaképző tanfolyamokon. Mennyire hangsúlyos a generációváltás az erdélyi mezőgazdaságban?
– Többéves tendencia a generációváltás. Az igazi gond az, hogy a mai fiatal gazdák épp olyan felkészületlenek, mint a kilencvenes vagy kétezres években kényszerpályára kerülő ipari alkalmazottak, akik úgy döntöttek, hogy a mezőgazdaságban próbálnak szerencsét. Amint elkezd gazdálkodni, mindenki rájön, hogy ezen a területen is nélkülözhetetlen a komoly szaktudás.
Ez a gazdálkodás zsákutcája. A gazdatanfolyamokkal éppen ezt a hiányt igyekszünk pótolni, hogy a gazdának legyen alapja, amire a későbbiekben öndidakta módon és tapasztalatcserék révén építkezni tud. Jó hír, hogy egyre több a fiatal gazda, ugyanakkor rossz szájízzel állapítom meg, hogy az elmúlt harminc évben alig maradt valami a szakiskolai és szaklíceumi mezőgazdasági oktatásból.
– Tapasztalatai szerint mennyire pótolhatja ezt a hiányt az egyetemi szintű agrárképzés? Marosvásárhelyen működik a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem kertészmérnöki szakja.
– Sajnos nem tudja pótolni. Azt látom, hogy akik mezőgazdasági mérnöki diplomát szereznek, csak kis részük válik gazdává, agrárvállalkozóvá. Többségüket felszippantja a közigazgatás, vagy más szakterületen helyezkednek el, illetve kitelepednek külföldre.
– Az RMGE Maros az egyik legaktívabb erdélyi gazdaszervezet. Mennyire tartja hatékonynak a gazdaérdekvédelmet?
– Az erdélyi gazdák többsége nem eléggé szervezett, így az érdekvédelem sem lehet hatékony. Mindig a politikusokra mutogatunk, hogy Bukarestben nem veszik figyelembe a gazdák igényeit, de valójában ezeket az igényeket nem tudjuk hatékonyan megjeleníteni. A négy legerősebb román mezőgazdasági érdekvédelmi szervezet részvételével tavaly alakult meg a Szövetség a Mezőgazdaságért nevű csúcsszervezet, amelynek mindenben befolyása van a mezőgazdasági minisztériummal folytatott tárgyalásokon.
Tagszervezetei – a LAPAR, a Pro Agro, a Kukoricatermesztők Országos Szövetsége és a Mezőgazdasági Akadémia – közül a LAPAR a legerősebb, ennek vagyunk az erdélyi tagszervezete. Gyakorlatilag egyedül Erdélyből, mert a többi mezőgazdasági szervezet jórészt tagság nélküli. Szinte naponta kikérik a véleményünket, de átfogóbb tanulmányokra, helyzetelemzésekre már nem futja az erőnkből. A Kárpátokon túli érdekvédelmi szervezetekhez képest mi egy kis egyesület vagyunk, ennek ellenére zavaró, hogy túlértékelnek bennünket. Ami jól mutatja, hogy mennyire hiányzik „Erdély hangja” a bukaresti mezőgazdasági érdekvédelemből.
– Mit tart az erdélyi gazdák legnagyobb gondjának?
– A szervezettség hiányát és a nehéz piacra jutást. Ez utóbbi összefügg a szövetkezeti háló hiányával. Romániában mintegy 300 mezőgazdasági szövetkezetet jegyeztek be az elmúlt években, ezek tíz százaléka működik, azaz a statisztikák szerint nagyjából ennyi közösségi vállalkozás nyújtott be 2019-ben és 2020-ban mérleget. A kis- és családi gazdaságok szervezettség hiányában nehezen tudják termékeiket értékesíteni. Nemrég jegyeztük be hivatalosan a Marosi termék védjegyet, amivel egyesületünk a kistermelőket szeretné helyzetbe hozni heti és havi vásárok és más értékesítési lehetőségek megtalálásával.
Az egyesület kidolgozott egy olyan kritériumrendszert, ami alapján a gazdák megkaphatják a védjegy használatát. Ez fontos üzenet a vevők fele is, hogy a védjegy használója minőségi terméket kínál. Az a tervünk, hogy a védjegy használóit olyan szövetkezeti keretbe tereljük, ami jelentősen megkönnyítené számukra a piacra jutást.
Fotó: Pinti Attila
– Az elmúlt egy esztendőben sok szó esett az európai uniós támogatások átalakításáról. Min kellene változtatni?
– Az európai uniós agrártámogatási rendszer sok szempontból igazságtalan. Csak egy példát mondok: míg Romániában a területlapú támogatás hektáronként 100, Hollandiában 800 euró. Ez az uniós csatlakozás idején fungáló román kormány dilettantizmusát mutatja, mert nem tudott megfelelni azoknak a feltételeknek, amelyek a magasabb támogatás kiharcolását tette volna lehetővé. Ezt a nagy hátrányt azóta is a hátukon cipelik a romániai gazdák. Ilyen körülmények között nem beszélhetünk egységes és kiegyensúlyozott európai agrár- és élelmiszerpiacról, hiszen a sokkal magasabb dotációval ellátott nyugat-európai gazdák minden szempontból lépéselőnyben vannak.
Mi igazából ott tudnánk némileg javítani a helyzeten, hogy a nemzeti hatáskörbe utalt területalapú támogatási rendszer átalakításával a szaktárca korlátozná a nagyobb farmok támogatási igényét, így a fennmaradó összeget vissza lehetne osztani a kisgazdaságoknak. Erdély számára más modell nemigen létezik, különben teljesen kiürülnek a falvaink, és a földterületeket nagyobb agrárvállalkozók fogják megdolgozni. Az ilyen farmoknak is létjogosultsága van, de mellettük meg kell éljenek a kisgazdaságok is.
– A decemberben kormányra került koalíció agrárpolitikájával mennyire elégedett?
– Igazából nem látok nagy fejleményeket. Elkezdődött a Nemzeti Vidékfejlesztési Terv kidolgozása, amelyben hangsúlyosan meg kellene jelenjenek az erdélyi gazdatársadalom elvárásai. Ehhez nem elegendők az RMDSZ mezőgazdasági szakpolitikusai, akiket a román szakma is elismer.
Földjeink nincsenek agyonvegyszerezve, mint a legtöbb nyugat-európai mezőgazdasági terület. Nem véletlen, hogy tőlünk szállítják Nyugat-Európába a biotejet, a biohúst, a gabonát, és helyette hozzák a saját termékeiket dömpingáron. Olyan agrárstratégia kidolgozására van szükség, ami helyzetbe hozza a gazdálkodni akaró fiatalokat. És ez nem feltétlenül csak támogatáspolitikát jelent. A gazdálkodást, mint a vidéken élők életmódját kellene felkarolni és pozitív színben bemutatni a társadalomnak. Ebben vállalhatnak fontos szerepet a civil szervezetek, a gazdaegyesületek is.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.
szóljon hozzá!