A kitermelt fa helyi feldolgozása biztosítja a fenntartható erdőgazdálkodást Hargita megyében és a Székelyföldön – hangzott el a Hargita megyei önkormányzat által szervezett székelyudvarhelyi szakmai konferencián.
2013. június 26., 19:522013. június 26., 19:52
A megyei tanács Fenntartható erdőgazdálkodás elnevezésű munkacsoportjának képviselői közölték: az önkormányzat támogatni szeretné, hogy a kitermelők helyben dolgozzák fel és értékesítsék a fát, és ebből elsősorban az erdőtulajdonosok, illetve a helyi vállalkozók profitáljanak. A találkozó keretében bemutatkozott két olyan közbirtokosság is, melyek működése példaértékű a régióban.
Az összefogás biztosíthatja a megélhetést
Erőss József, a zetelaki közbirtokosság ügyvezető igazgatója elmondta, egyesületük 8315 hektár erdővel és 1800 hektár legelővel rendelkezik. Odafigyelnek arra, hogy a helyieket segítsék, így a nyersanyagot elsősorban nekik adják el. Erőss elmondta, kilenc fafeldolgozó cég működik a községben, azoknak a szükségletét nagyjából lefedik. „Ez hosszú távon fenntartható, hiszen folyamatos az ültetés. Az állattartást azért tartjuk fontosnak, mert úgymond életben tartja a legelőket, csökkenti ezeken a tűzveszélyt, a szükséges takarmányt pedig a helyiektől vásárolják fel\" – mutatott rá.
Elmondta továbbá, tavaly megvásárolták és felújították azt a területet, illetve épületet, ahol a gyümölcsfeldolgozó létesült. A begyűjtésre más közbirtokosságokkal is szerződtek, felvásárolják a gombákat is. Mint mondta, a feldolgozott termékeket főként helyi üzletláncokban, de más helyeken is értékesítik, ötéves társulási szerződést kötöttek a Székelygyümölcs Egyesülettel, amely a feldolgozást irányítja. A környék legnagyobb közbirtokossága támogatásokból, pályázatokból finanszírozza beruházásait. Tizenhárom fakitermelő csoportot foglalkoztat, illetve helyiektől vásárolja az erdei gyümölcsöt, gombát.
Pályázati finanszírozással erdei utakat javítanak
A homoródalmási közbirtokosság elnöke, Sándor Kálmán arról tájékoztatta a jelenlevőket, hogy egyesületük az egyetlen az országban, amely 1,5 millió eurós finanszírozást nyert pályázat révén két, összesen 14 kilométer erdei út felújítására. Mivel az erdők Erdővidék szomszédságában vannak, ezek adminisztrálását átadták a baróti magánerdészetnek. Ennek hozadéka, hogy a megyében elsőként, az országban harmadikként kapták meg az erdőmenedzsmentre vonatkozó minisztériumi minősítést, amely a fenntartható és felelős erdőgazdálkodást tanúsítja.
Elmondta továbbá, a kitermelt fa nagy részét a községben és a tagságnak adják el, továbbá a tagok a fát a piaci árnál olcsóbban vásárolhatják meg. A legelőjoggal rendelkezők a bérbe adott területekből származó bevételből osztalékot kapnak, az erdőjog után bizonyos mennyiségű fa ingyen jár. Sándor Kálmán hangsúlyozta: a közbirtokosság nem profitorientált, célja, hogy működőképes legyen, és néhány családnak tudjon megélhetést biztosítani. Fontosnak tartják a közösség segítését, így adományoznak a különböző civil szervezeteknek, támogatják a helyi fejlesztéseket.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.
szóljon hozzá!