– Olajjal nem tudunk szolgálni, de aki adott be magvakat, ipari áron vehet étolajat egy-, két- és ötliteres kiszerelésben, 5,4 lejes literenkénti áron, itt a gyár telephelyén. Őszre 0,83 lej kilónkénti árrést állapított meg a vezetőség, ami bármikor változhat a világpiaci helyzet függvényében.”
A kistermelők azonban nem értik, miért nem az eddigi munkamenet szerint veszik át a termést. „Úgy hallom, nem kapunk olajat. Nincsen sok termésem, évente csak annyi napraforgót szoktam vetni, amennyiért megkapom a család évi olajszükségletét – mondta Ioan Podină érkávási kistermelő. – Inkább kukoricát vetek, mert az az állataim takarmányának alapanyaga, a mag csak kiegészítő, hogy ne kelljen pénzt adni az olajért, ami egyre drágább. Elég alacsony áron veszik most a magot, de én olajat akarok kapni, nem érdekel a pénz, úgysem ebből fogok meggazdagodni.”
Az őszi betakarítások miatt megnőtt a nagykárolyi olajgyár forgalma, ám eltűntek a gyár előtt kígyózó sorok. „Idén nem kell éjszaka is sorban állniuk a beszállítóknak, mert a gyár hatékonyabban dolgozik. A kistermelők és a nagyobb társulások nyersanyaga módosított átvevőrendszeren jut a feldolgozóüzemig, reggel 7-től este 10-ig fogadjuk a szállítmányokat, így nem alakulnak ki torlódások” – vázolta a jelenlegi helyzetet Zima József raktárnok. Mint mondta, az is segített a sorok felszámolásában, hogy a gyár több területi átvevőhelyet is létesített. Öszszesen tizenhárom telephelyük van Szatmár megyétől Aradig.
A nagykárolyi olajgyár a repce és a szója mellett a legtöbb olajat még mindig napraforgómagból nyeri.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.