2009. március 12., 11:142009. március 12., 11:14
Az uniós bortermelés várhatóan 160,2 millió hektoliter körül lesz, az Európai Unió még így is a világ bortermelésének kétharmadát fogja adni, derül ki a felmérésből. Mindeközben a fogyasztás csökkenésére is számítanak, amit nemcsak az alkoholellenes kampányok okoznak, hanem a globális gazdasági-pénzügyi válság is.
A fogyasztás egyébként már a 60-as évek óta esik, mert akkor a franciák és az olaszok átlagban évi 100 litert fogyasztottak, mostanában előbbiek ennek felét, utóbbiak pedig még 44 litert sem.
Ezzel szemben a romániai borpiac ugrásszerű fejlődésére számítanak a hazai szakértők. Becslések szerint idén 500 millió euró összértékű forgalommal számolhat a román borpiac. Ovidiu Gheorghe, a Szőlő- és Bortermelők Országos Szövetségének vezetője szerint az utóbbi évtizedben megnőtt a hazai borfogyasztási kedv, és a nagyobb bortermelő cégek is fellendültek.
Az igazgató úgy véli, mintegy tízszázalékos ugrás tapasztalható majd a borpiac év végi statisztikáiban, a termelés pedig akár húsz százalékkal is több lehet a tavalyinál. „Nemcsak több román bor lesz, hanem jobb is, mint az elmúlt években” – nyilatkozta Ovidiu Gheorghe.
Az elmúlt öt évben a SAPARD és az országos vidékfejlesztési programokon keresztül körülbelül 40 millió eurónyi támogatást költöttek Románia borvidékeinek fejlesztésére. Emellett még 33 millió európai valutának megfelelő összeget pumpáltak az értékesítési piac fejlesztésébe 2007–2008 között. A borreform-program keretében 2013-ig még 210,5 millió eurót költenek majd erre az ágazatra.
A kimutatások értelmében vidékenként tíz és harminc százalék a bor mennyiségi növekedése Romániában. Az elmúlt évben Erdélyben termelték a legtöbb nemes nedűt, ami harmincszázalékos többletet jelent. Ezt követi Dobrudzsa huszonöt, Moldva tizenöt-húsz százalékkal, a Bánság és Havasalföld tíz, míg Olténia tizenöt százalékos növekedéssel számolhat.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.