Édler András szerint azonban a felelősség nem kizárólag az adófizetőket terheli, hiszen az adóhatóság nem tájékoztatta őket megfelelőképpen. A földek utáni bért az esetek többségében természetben kapják a tulajdonosok, tehát tisztázni kellett volna, hogy a terményt milyen értéken kell felbecsülni, hogy adózni lehessen utána. „Valószínűleg az adóhatóság sem fogadja el, ha valaki beállít két zsák búzával, hogy hozta az adót” – szögezte le Édler András, aki szerint azt sem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy az érintettek többsége egyszerű falusi ember és nem adószakértő. A politikus elmondta, az öt évre számolt késedelmi kamat sokkal nagyobb, mint az adó.
Nem számolnak az árenda után be nem fizetett adóra büntetőkamatot – pontosított a Krónika megkeresésére Ambrus Attila. A Kovászna megyei adóhatóság vezérigazgatója elmondta, a számvevőszék felszólítására a helyi önkormányzatoktól kikérték a földekre kötött bérleti szerződéseket, ezek alapján kiszámolták, hogy a tulajdonosnak mekkora volt ebből a jövedelme, és annak mennyi a 16 százalékos adója. Az adó befizetésének kötelezettségéről levélben értesítették az érintetteket. Az igazgató szerint az sem okozott gondot, ha a bérlő terményben fizetett, hiszen minden évben a mezőgazdasági szaktanácsadó ügynökség javaslata alapján megyei önkormányzati határozatban rögzítik a termények hivatalos árfolyamát. Ambrus Attila hangsúlyozta, ameddig hivatalosan nem közlik ki a befizetendő adót, addig erre nem számolnak büntetőkamatot. Az esetek többségében az árendába adott földek után fizetendő évi adó nem haladta meg a 100 lejt, mondja Ambrus.
Édler András egyébként az RMDSZ frakcióülésén már beterjesztette azon javaslatát, hogy a közalkalmazottak fizetéskiegészítésére vonatkozó pénzügyi amnesztiát terjesszék ki a bérbe adott földek után 2007–2011-ben ki nem fizetett adókra és késedelmi kamatokra is. Amint arról korábban beszámoltunk, az RMDSZ már korábban javasolta, hogy a közalkalmazottaknak ne kelljen visszafizetniük a fizetéspótlékaikat és azok késedelmi kamatait, amire szintén egy számvevőszéki határozat kötelezi őket. Kelemen Hunor szövetségi elnök támogatta Édler javaslatát is, így a háromszéki politikus bízik abban, hogy kormányhatározat szabályozza majd az amnesztiát.
Nem tartja korrektnek a kisgazdák adóterheit Tánczos Barna, a mezőgazdasági minisztérium államtitkára sem, aki a Krónikának elmondta, az idős emberek általában azért adják bérbe a földjeiket, mert már nem tudják azokat megművelni. „Egy idős néni a földje után kapott búzából mindössze tíz kemence kenyeret süt, addig sem kell a boltba kenyeret vásárolnia. Nem ezeken az embereken kellene az adókat behajtani” – szögezte le Tánczos Barna. Hozzátette: évek óta próbálják az adóhatóság és a pénzügyőrség figyelmét felhívni a zöldségek és gyümölcsök piacán uralkodó káoszra, a bukaresti piacokon működő „burgonyamaffiára”. „Ezeket a nagyméretű adócsalásokat kell visszaszorítani” – szögezte le Tánczos Barna.
A háromszéki földtulajdonosok többsége egyébként tavaly, a számvevőszéki ellenőrzés után tudta meg, hogy már évek óta adóznia kellett volna a bérbe adott földekből megvalósított jövedelem után, értesítést ugyanis erről mindössze tavaly kaptak az adóhatóságtól. A nagyborosnyói V. Erzsi néni elmúlt 80 éves, két hektár bérbe adott földje után évi tíz mázsa búzát kap, és mostanáig nem is sejtette, hogy ezután adóznia kell. „Nekem nem lesz miből öt évre visszamenőleg fizetnem, hiszen a ház- és telekadót is nehezen tudom minden évben a havi 300 lejes nyugdíjamból félretenni” – mondta el a Krónika megkeresésére az idős asszony.
Más megyéből nem érkezett olyan visszajelzés az Állami Számvevőszékhez, miszerint visszamenőleg kell kifizetni az árenda utáni adót – tudtuk meg Lakatos Pétertől, az intézmény vezetőtanácsi tagjától. A szakember ugyanakkor emlékeztetett, hogy a szabadfoglalkozásúakkal is volt korábban „egy hasonló cirkusz”, amikor az adóhatóság több évre visszamenőleg akarta rajtuk behajtani az adót. „Ettől az évtől egyszerűbb lesz az adózás, mert az adótörvénykönyv lehetővé teszi, hogy a bérlő visszatartsa, majd ő fizesse be a vonatkozó adókat. Tehát például a mázsa búza helyett 16 százalékkal kevesebbet mér ki a földtulajdonosnak, és annak értékét befizeti az államkasszába” – tájékoztatott Lakatos Péter.
Kolozs megyében más jellegű, de tulajdonképpen mégis hasonló gondjaik vannak a termelőknek. Grigore Onaciu, a Kolozs Megyei Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Igazgatóság vezetője lapunknak elmondta, hozzá nem érkezett a Kovászna megyei esettel azonos panasz. Hozzáfűzte: ettől függetlenül a Kolozs megyei gazdáknak is megvan a maguk baja. Az egyéni vállalkozói engedéllyel (PFA) dolgozó kistermelők ugyanis befizették az adójukat ugyan, de az egészségügyi biztosítást nem fizették ki, és most nekik 2006-ig visszamenőleg kamatostul számolták ki a befizetendő összeget. Mint részletezte, meglehetősen gyakori eset ez a megyében, a vékonypénzű nyugdíjas kistermelők elsősorban arra panaszkodtak az igazgatóságnak, nem tudtak róla, hogy nem elég az adót befizetni, az egészségügyi járulékot is ki kell fizetni.
Olyan mértékeket ölt a romániai élelmiszer-ipari adócsalás, hogy erről a területről legalább 3-5 milliárd eurót be lehetne gyűjteni az államkasszába – vallja Dragoş Frumosu, az élelmiszer-ipari alkalmazottakat tömörítő szakszervezet elnöke. „Bár a sütőiparban bevezették a fordított adózást, ez a terület változatlanul az adócsalás melegágya. Nagyon találékonyak az emberek. A termelőknek például tavaly hatalmas termésük volt, de egyesek nem vallották be a teljes mennyiséget. Mérsékeltebb, de létezik adócsalás a húsiparban is. Ha csak 10 százalékkal sikerülne visszaszorítani – mert teljes mértékben egyszerűen nem lehet – az adócsalást, akkor is 3-4-5 milliárd euró jutna az államkasszába” – ecsetelte a szakszervezeti vezető. |
Édler András RMDSZ-es képviselő törvénymódosító javaslatot nyújtott be a képviselőházba, hogy a burgonyatermesztők is csak évente adózzanak. Az adótörvénykönyv szerint ugyanis negyedévente kell adót fizetniük, ám a jogszabályban kivételek is vannak, a gabona-, illetve repcetermelőknek csak a következő év tavaszán kell fizetniük, miután értékesítették a termést. A kivételek között nem szerepeltek a burgonyatermesztők, ezt szeretnék orvosolni – szögezte le Édler András. |
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.