Fotó: Kristó Róbert
2013. február 14., 07:482013. február 14., 07:48
„Hozzáférhetőségük lesz európai pénzekből finanszírozott támogatási programokhoz, amiből családi gazdaságukat bővíthetik. Nem hagyjuk, hogy teher legyen az adózás a gazdáknak” – mondta a miniszter. Amint arról beszámoltunk, az új adótörvény szerint februártól mezőgazdasági átalányadót kell fizetniük a két hektárnál nagyobb területen gabonát, burgonyát, cukorrépát, fél hektárnál nagyobb területen zöldséget, szőlőt, virágot termesztőknek. Átalányadót rónak ki a kettőnél több szarvasmarha, több mint tíz juh, több mint hat hízódisznó és a több mint 50 méhcsalád után is.
A hét elején Tánczos Barna szenátor és Korodi Attila képviselő a mezőgazdaságot érintő új adózási rendszerről egyeztetett a Hargita megyei gazdaszervezetek képviselőivel. A Hargita megyei kisgazdák korábban beadványban kérték a kormányfőt és a mezőgazdasági minisztert, hogy töröljék az átalányadót, vonják vissza a kisgazdákra vonatkozó vállalkozási kötelezettséget. Leszögezték: amennyiben kéréseik nem teljesülnek, útlezárással, majd bukaresti tüntetéssel fognak tiltakozni.
Tánczos szerint a parlamenti vakációban elfogadott, új kormányrendelet akár többszörösen is sújtaná a gazdákat, ellehetetlenítve ezzel a családi gazdaságokat. „Az érthetetlen gyorsasággal bevezetett új adózási rendszer az állattenyésztéssel foglalkozó személyeket akár háromszorosan is megadóztatja: egyszer az abraktakarmányokat hektár alapján, az állatokat a létszám után, és ha feldolgozással is foglalkozik a gazda, akkor a kész termék után is fizetnie kell. Az új rendelet nem veszi figyelembe a termőföld minőségét, sem az éghajlatot, nem tesz különbséget a déli és a hegyvidéki körülmények között” – mutatott rá a szenátor.
Tánczos Barna szenátor és Korodi Attila képviselő egyetértett a gazdaszervezetek által felvázolt javaslatokkal, és mindketten kijelentették, ezt fogják képviselni Bukarestben. „Hasznos konzultációs folyamatnak vagyunk a végén, amelyből két fontos következtetést vonhatunk le: a Ponta-kormány által javasolt adózási rendszer valóban aberráns, ezért el kell érnünk, hogy a lehető legrövidebb időn belül visszavonja. Ugyanakkor a gazdák nem zárkóznak el az adófizetési kötelezettségüktől, amennyiben az igazságos és méltányos” – jelentette ki Tánczos.
Korodi Attila szerint a kapkodás nem hoz jó eredményt. „Most a gazdaszövetkezetek, érdekképviseletek, szervezetek képviselőivel történt egyeztetések után egyértelműen kérni fogjuk a jogszabály eltörlését. Következő héten bemutatjuk a miniszterelnöknek és a pénzügyminiszternek, hol vannak benne a túlkapások. Egyértelművé tesszük: a gazdák tudják, ha jogalkotást akar a kormány, hogyan kellene ezt megtenni” – mondta a képviselő. Tánczos úgy véli, csak akkor lehet alkalmazható törvényeket hozni, ha azok úgy születnek meg, hogy a törvényhozók konzultálnak az érintettekkel. „Mi azért dolgozunk Bukarestben, hogy nélkülünk ne dönthessenek a vidéki emberekről és a gazdákról” – hangsúlyozta.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.