Fotó: Pál Árpád
Közel duplájára nőtt a mezőgazdasági minisztérium költségvetése, ezáltal a támogatások kifizetését időben be lehet fejezni, az erdélyiek számára viszont hátrány, hogy a tárca jórészt a sík vidéki gazdálkodást erősítené.
2017. február 09., 12:352017. február 09., 12:35
Az elmúlt évhez képest közel duplájára nőtt a mezőgazdasági és vidékfejlesztési minisztérium idei költségvetése: a szaktárca idén 17,33 milliárd lejből gazdálkodhat. Petre Daea miniszter a büdzsé kapcsán azt nyilatkozta, a szaktárca idei legfontosabb célkitűzése, hogy időben eljuttassa a gazdákhoz az igényelt támogatásokat – idénre 2,2 milliárd lej elosztását tervezik –, emellett 45 millió lejt költenének az öntözőrendszer évek óta tervezett korszerűsítésére.
Sebestyén Csaba parlamenti képviselő a mezőgazdasági minisztériumnak szánt költségvetés kapcsán azt mondta, a 83 százalékos költségvetés-emelés lehetővé teszi, hogy a minisztérium időben kifizesse a termelők által igényelt támogatásokat, pályázatokat. Azt azonban helyteleníti, hogy a tárca jórészt a sík vidéki gazdálkodást erősítené.
„A jó része ennek a költségvetésnek, hogy egyetlen kifogása sem lehet a kormánynak, hogy ne idejében fizesse ki a támogatásokat a termelőknek, vagy mondvacsinált okok miatt a megbízott ügynökségek elutasítsák a vidékfejlesztési pályázatokat, esetleg elnapolják a projektek elszámolásának kifizetését” – fogalmazott közleményében a képviselő. Ugyanakkor úgy véli, idén pótolni lehet a személyzeti hiányt a megyei igazgatóságoknál – amelyek költségvetése is kiegészíthető –, ami „lehetővé teszi egy, a gazdák és hatóságok közötti híd felépítését”. Ez ugyanakkor a pályázati támogatások megszerzéséhez szükséges szaktanácsadások és szakképzések megszervezését is szavatolja – tette hozzá Sebestyén.
A Romániai Magyar Gazdák Egyesületét (RMGE) is vezető politikus ugyanakkor rámutatott: az erdélyiek számára rossz hír, hogy a tervezet – a pénz elosztása szempontjából – nem teremt egyensúlyt az ország hegy-, domb- és sík vidéki gazdálkodói között. Noha a különböző domborzati formák szerinti területek egyenlő arányban oszlanak meg Romániában, a minisztérium főleg a sík vidéki gazdálkodást támogatná – közli Sebestyén.
Úgy véli, ez nem megfelelő megoldás, hiszen a síkságokon eleve jobbak a körülmények ahhoz, hogy gazdaságos termelést lehessen folytatni. A tervezet intézkedései között például a paradicsomtermesztők és sertéstenyésztők támogatása, az öntözőrendszerek rehabilitációja, valamint a zöldségek és gyümölcsök begyűjtésére alkalmas központok létrehozása kap nagyobb hangsúlyt. A képviselő szerint ugyanakkor a dokumentumban túlsúlyban van a termelés támogatása, és szinte alig említi meg a tájfenntartást, valamint a környezetvédelmi, közösségépítési és különböző más társadalmi funkciókat is ellátni képes mezőgazdaság létrehozását.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.
szóljon hozzá!