Fotó: Mihály Csaba
Elkezdődnek a hagyományosnak számító ellenőrzések az élelmiszerboltokban, a vágóhidakon és a piacokon. A húsvét előtti időszakban több ezer bárányt „áldoznak fel”, az erre vonatkozó jogszabályok nem változtak.
2017. március 30., 13:092017. március 30., 13:09
Fokozottan ellenőrzik az élelmiszerboltokat, a piacokat és a húsfeldolgozókat az állategészségügyi és élelmiszerbiztonsági igazgatóság munkatársai a bárányvágási „idényben\", a húsvét előtti hetekben – hívta fel a figyelmet Sikó Barabási Sándor. Az igazgatóság háromszéki vezetője a Krónikának elmondta, az elkövetkező időszakban a szállítást is sokkal szigorúbban ellenőrzik: az április 15-áig tartó akció keretében szúrópróbaszerűen állítják meg majd az olyan járműveket, amelyekkel élő állatot, vagy feldolgozott hústermékeket szállítanak.
A főállatorvos elmondta, idén is engedélyezik a bárány hagyományos módon történő levágását, de csak abban az esetben, ha az állatot szűk családi körben fogyasztják el. Az értékesítésre szánt bárányokat kizárólag engedélyezett vágóhidakon lehet levágni, és minden állatnak kell legyen azonosító fülszáma. Kivételes esetekben a polgármesteri hivatalok kérhetik átmenetileg berendezett vágópontok engedélyeztetését, ezeknek azonban meg kell felelniük a hatályos higiéniai előírásoknak, és biztosítani kell az állatorvosi felügyeletet is a vágások idejére.
A hivatalosan értékesített bárányhúson kötelező módon állatorvosi pecsét kell szavatolja, hogy a hús eredete ismert, fogyasztása biztonságos. Kihágásokért súlyos pénzbírság jár, a törvénytelenül működtetett vágóhidakat pedig be is zárják. Háromszéken egyébként mintegy harmincezer bárányt vágnak le húsvétra, s a gazdák szerint a tavalyi árhoz képest idén valamivel drágább lesz az élő bárány kilója: 10 lej helyett csak 12-14 lejt fognak elkérni érte az árusok, a levágott állat kilójáért pedig 20-22 lejt kérnek.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.